Pazar, Temmuz 21, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

2023 Yılında Öne Çıkan Yatırımlarla ABD’deki Start-up’lar Güçleniyor

2023 yılında start-up’lara yapılan yatırımlar genel olarak düşüş gösterse de, özellikle yapay zeka (AI) sektöründen 15 ABD merkezli start-up, 500 milyon dolar veya daha fazla fon toplamayı başardı.

Öne çıkan OpenAI, Microsoft‘tan yaklaşık 10 milyar dolarlık bir yatırım aldı. Bu, Microsoft’u Alphabet ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketleriyle yapay zeka yarışında aynı safa getiriyor. Ödeme şirketi Stripe ise 6.5 milyar dolarlık bir yatırım alarak değerlemesini 50 milyar dolara çıkardı.

Yapay zeka start-up’ı Anthropic, yıl boyunca yaklaşık 7 milyar dolar topladı. Eylül ayında Amazon’dan 4 milyar dolarlık bir yatırım aldı ve Amazon Web Services’i kullanma konusunda anlaştı.

Diğer önemli yatırım toplamalar arasında AI şirketi Inflection AI ve tartışmalı Juul 1.3 milyar dolar topladı. Otopark çözümleri sunan Metropolis ve yenilenebilir enerjiye odaklanan Generate Capital her biri 1.1 milyar dolarlık yatırım aldı.

Veriler, genel bir yatırım düşüşüne rağmen, yatırımcıların AI ve teknolojiye olan ilgisinin devam ettiğini gösteriyor. ABD merkezli start-up’lar, özellikle OpenAI ve Stripe’ın anlaşmalarıyla dikkat çekici yatırım turları çekmeye devam ediyor.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Bilgesu Erdem
Bilgesu Erdem
tech and internet savvy, cat lover.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER