Cumartesi, Nisan 20, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

AI21 Labs, Yapay Zeka Alanında Büyük Yatırım Artışıyla Dikkat Çekiyor

Yapay zeka alanında yenilikçi çözümler üreten AI21 Labs Ltd., Series C finansman turu kapsamında 53 milyon dolarlık ek yatırım aldığını duyurdu. Bu son yatırım ile Tel Aviv merkezli şirketin toplam fonlaması 336 milyon dolara ulaşırken, şirketin değerlemesi de 1.4 milyar dolara yükseldi.

2017 yılında Amnon Shashua, Ori Goshen ve Yoav Shoham tarafından kurulan AI21 Labs, generatif AI teknolojisinin öncülerinden biri olarak öne çıkıyor. Şirketin bayrak gemisi olan AI21 Studio, gelişmiş büyük dil modelleri (Large Language Models – LLMs) ve doğal dil işleme (Natural Language Processing – NLP) yetenekleri ile dikkat çekiyor. Bu teknolojiler, özel metin tabanlı iş uygulamalarından Wordtune yazı asistanına kadar çeşitli uygulamaları güçlendiriyor ve hem profesyonel hem de tüketici pazarlarına hizmet ediyor.

Yeni fonlamayla şirket, görev odaklı dil modellerini geliştirmeyi ve çalışan sayısını artırmayı hedefliyor. Bu stratejik hamle, ürün geliştirme ve satışları güçlendirerek AI21’i generatif AI alanında güçlü bir oyuncu olarak daha da pekiştirmeyi amaçlıyor. Goshen, şirketin çeşitli kurumsal ihtiyaçlara uygun, verimli ve maliyet etkin AI çözümleri sunma taahhüdüne vurgu yapıyor.

OpenAI ve büyük bütçeli girişimler gibi kuruluşlarla rekabet eden AI21 Labs, LLM’leri ayrı bilgi ve akıl yürütme modülleriyle birleştiren kapsamlı bir yaklaşım sunuyor. Bu benzersiz kombinasyon, şirketin daha rafine ve güvenilir AI sistemleri sunmasını sağlayarak rakiplerinden ayrılmasına olanak tanıyor.

AI21’in ürünleri, çeşitlilik sunan Wordtune başta olmak üzere, birçok Fortune 100 şirketi de dahil olmak üzere güçlü bir müşteri tabanına sahip. Sadece Wordtune için 10 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşan AI21, pazarda somut bir ivme kazanmış durumda. Dataiku ve Amazon‘un Bedrock platformu ile olan iş birliği, şirketin konumunu daha da güçlendirdi.

AI21 Labs, ileriye dönük olarak kurumsal arama ve bilgi erişimini yeniden tanımlamayı hedefliyor. Şirket, sadece güçlü değil, aynı zamanda çeşitli kurumsal gereksinimlere uyum sağlayabilen AI çözümleri sunmayı vizyon ediniyor. Generatif AI alanı gelişmeye devam ederken, AI21 Labs’in AI destekli iş çözümlerinin geleceğini şekillendirmede önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Bilgesu Erdem
Bilgesu Erdem
tech and internet savvy, cat lover.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER