Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir? Seo İçin Önemi Nedir?

Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir
Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir

Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir? Seo İçin Önemi Nedir?, Anahtar kelimeler SEO için hala önemlidir. SEO anahtar kelimelerinin neden arama yapanların ihtiyaçlarını karşılayan ve tatmin eden içeriğin temeli olması gerektiğini anlayın.

Anahtar Kelimelerin Seo İçin Önemi
Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir

Anahtar kelimeler arama motoru optimizasyonu (SEO) için hala önemli mi? Anahtar kelimeler artık Google için önemli değil mi? Kısa cevap: Kesinlikle.

Uzun cevap: okumaya devam edin.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Linkler Neden Önemlidir


Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir? Seo İçin Önemi Nedir?

SEO anahtar kelimeleri, alakalı doğal arama trafiğini artırmak için web sitesi içeriğini bilgilendirmek için kullanılan tek kelimelerden karmaşık ifadelere kadar değişir.

Markanızla ilgili ürünleri ararken hedef kitleniz onları kullanacaktır. Etkili araştırma ve optimizasyondan sonra, anahtar kelimeler hedef kitlenizi web sitenize bağlamak için bir kanal görevi görebilir.

Ancak anahtar kelimeler SEO’Dead’de değil mi?

“Anahtar kelime öldü”, terimi ister birkaç kez duymuş olun ister ilk adınız henüz gelmemiş olsun, SEO çemberine girmeye devam eden bir ifadedir.

Bu tekrarlayan, ikili ve genellikle tıklama tuzağı ifadesinin etrafında sessizce durmak yerine, doğrudan bununla yüzleşelim. SEO alanındaki birçok gelişme bu ifadeyi uyku durumundan uyandırdı, ancak dört ana sorunu düşündüm.

“Anahtar Kelimeler (sağlanmamıştır).”

SEO’ya aşina değilseniz, organik anahtar kelimelere Google Analytics, Adobe Omniture veya başka herhangi bir analiz platformunda kolayca erişilebilir olması sizi şaşırtabilir.

Ancak Google’ın anahtar kelime verilerini sessizce silmek için önlemler almaya başlamasıyla 2010 yılında durum değişmeye başladı. 2011’in ikinci yarısından sonraki yıla kadar, önemli organik anahtar kelimelerin görünürlüğü ortadan kalkacak.

Her site için, en iyi anahtar kelime sürücüsü “(sağlanmadı)” uzun sürmez.

SEO anahtar kelime görünürlüğünü kaybettiğimizde ve kör göründüğümüzde, çoğu hızlı bir şekilde raporu yazdı.

AI ve NLP

Anahtar kelime etkinliğiyle ilgili bir başka zorluk, Google’ın 2013’te algoritması yeniden oluşturmasıydı.

Anahtar Kelimelerin Seo İçin Önemi
Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir

Hummingbird, hızı ve doğruluğu ile adlandırılmıştır. Google’ın, özellikle karmaşık ve konuşmaya dayalı aramalarda aramanın amacını daha iyi anlamasına yardımcı olur.

2015 yılında Google, sorgu yorumlama yeteneklerini daha da iyileştirmek için yapay zeka odaklı bir sıralama faktörü olan RankBrain’i bünyesine kattı.

Daha önce, “Yakınımdaki pizzacıda hangi pizza var?” Bu, Google’ın bu terimlerle eşleşen içeriği aramasını sağlıyordu.

“Sesli arama, anahtar kelimeleri kullanışsız hale getirir.”

Sesli arama artık tesadüfi bir yenilik olmadığından, arama davranışımızın temel bir unsuru olduğundan, birçok kişi bunun anahtar kelimeler için ne anlama geldiğini bilmek istiyor.

Önemli anahtar kelimeleri atlıyoruz

Google, bağlamla ilgili sorunları yalnızca aramada değil, dizeler arasında da anlar.

Öyleyse, önemli kısımları dışarıda bırakıp yine de istediğinizi elde edebiliyorsanız, anahtar kelimeler gerçekten önemli mi? elbette!

Bu, bizi bir boşlukta her aramayı kontrol etmek yerine bir adım geri atmaya ve daha büyük bir perspektiften başlamaya zorlar.

“Anahtar Kelime Planlayıcı, anahtar kelimelerin farklı olmadığını kanıtlamıştır.”

2014’ten başlayarak ve iki yıl sonra bir adım daha ileriye giden Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracı, benzer terimlerin sayısını gruplandırmaya başladı.

anahtar kelimesini görüntülemek yerine, ayda 100 kez arama yapın ve A1 anahtar kelimesi ayda 50 kez arar ve her ikisi de 150 gösterir.

Google, bunun “potansiyel müşterileri kaçırmayacağınız” ve “reklamlarınızın alakalı aramalarda görünme potansiyelini en üst düzeye çıkaracağınız” için olduğunu söylüyor.

Ancak bu, Google aramanın, Google Anahtar Kelime Planlayıcı’nın eş anlamlı olduğunu düşündüğü anahtar kelimelerin sonuçlarını neden büyük ölçüde değiştireceğini açıklamıyor. ama şöyle düşüne bilirsiniz, Google Bir Çok Yeni Arama Motoru Geliştiriyor ve yeni güncellemeler oluyor.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Marka Ses Tonu


Anahtar kelimeler SEO için neden bu kadar önemlidir?

Anahtar kelimeler Google ve SEO uzmanları için birkaç nedenden dolayı önemlidir, ancak bunlar iki anahtardır.

Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir
  • Anahtar kelimeler, bize kim oldukları ve ne istedikleri hakkında ipuçları sağlayarak insanların ihtiyaçlarını daha iyi karşılamamızı sağlayabilir.
  • Anahtar kelimeler “hedefler” sağlayabilir ve pazarlamacılar hedeflerini hedef olarak kullanabilir.

En yaygın SEO anahtar kelime türleri nelerdir? (Örneklerle)

Anahtar kelimeleri çeşitli nedenlerle kategorilere ayırmanın ve etiketlemenin birçok yolu vardır. Aşağıdakiler en yaygın SEO anahtar kelime türleri ve örnekleridir.

Markalı ve markasız anahtar kelimeler

Marka arama terimi, sorguda markayı içerir. Bu, resmi marka adlarını, yanlış yazımları, marka kısaltmalarını, marka kampanya adlarını veya sloganları, ana şirketi veya bariz marka arama amacı taşıyan herhangi bir şeyi içerebilir.

Markasız veya markasız terimler, aklınıza gelebilecek diğer tüm anahtar kelimelerdir.

Markasız terimler genellikle müşteri sorunlarını veya iş fırsatlarını tanımlar.

Bazı firmaların isimleri kayıtsız, bu da tanımı zorlaştırıyor. Örneğin, hayvanat bahçesi adı verildiğinde … “Kansas City Hayvanat Bahçesi” araması markalı mı yoksa markasız mı?

Adım, aşama veya aşamaya dayalı anahtar kelimeler

SEO genellikle anahtar kelimelerin pazarlama kanallarına veya müşteri yolculuklarına göre kategorize edilmesini önerir. Bu, müşterilerinizi her kritik anda hedeflediğinizden emin olmanıza yardımcı olabilir.

Bazı kategori grupları marka merkezlidir (ör. Farkındalık, değerlendirme, dönüştürme, elde tutma), diğer kategori grupları ise daha müşteri merkezlidir (ör. Farkında değil, sorunlara duyarlı, çözümlere duyarlı, markalara duyarlı).

Benzer şekilde, bazı insanlar basitçe tüketicinin eylem odaklı düşünme şeklini tanımlar (örneğin, gezinme, bilgi sağlama, eyleme geçirilebilir).

Anahtar kelimeler ne zaman önemli değildir?

Anahtar kelimelerin her zaman önemli olacağını nasıl biliyoruz? Aslında bilmenin bir yolu yok, ancak bu kılavuzda paylaşılan kilit noktaların çoğu on yıldan fazla bir süredir aynıydı ve bundan hiçbir iz yok.

Bununla birlikte, bir dahaki sefere “anahtar kelimeler öldüğünde” SEO’nun konferans salonu çevresinde acımasızca yankılanacağını söyleyebilirim.

Larry Page, Google’ın yalnızca insan düzeyine ulaşmayacağını, aynı zamanda insanüstü bir insan olacağını umuyor.

Google Discover’ın tanıtımı (eski adıyla Google Now ve Google Feed) bize ne olmak üzere olduğuna dair bir fikir verdi: Google, bize sormak zorunda kalmadan istediğimiz şeyi arıyor.

Google bizi ararsa, anahtar kelimeler yine de önemli mi? Evet, nedeni budur. Lütfen bana yardım edin ve arama geçmişinize bir göz atın. Önce bir ay önce yaptığınız aramaları kontrol edin. Şimdi geçen yıla bakın.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir Sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Bizleri sosyal medya adreslerimizden Takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Seo Çalışması Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Kurumsal SEO