Perşembe, Haziran 13, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Android 15’in Yeni Özelliği: Pil Ömrü Artıyor ve Güvenlik Artıyor!

Google, Android 15 ile birlikte cihazların pil ömrünü uzatacak ve güvenlik özelliklerini artıracak yenilikler sunuyor. Android 15’in en dikkat çekici yeniliği, güç tasarrufu sağlamak için arka plan görevlerini erteleyen ve pil ömrünü uzatan yeni Doze modu. Google, Doze modunun işlem süresini yüzde 50 hızlandırarak Android 15’li cihazların pil ömründe üç saate kadar artış sağladığını belirtiyor.

Doze Modu ile Daha Uzun Pil Ömrü

Google’ın mühendislik başkan yardımcısı Dave Burke, Android Authority ile yaptığı röportajda yeni Doze modunun detaylarını paylaştı. Burke, “Android 15 için, uyku süresini %50 oranında hızlandırdık. Yani %50 daha hızlı uyku moduna geçiyoruz ve sonuç olarak bazı cihazlarda 3 saate kadar daha uzun bekleme süresi test ettik. Ayrıca bu, tüm cihazlar için geçerli olan genel bir iyileştirme olacak,” dedi. Bu iyileştirme, kullanıcıların cihazlarını daha uzun süre kullanabilmelerine olanak tanıyacak.

WearOS İçin De Geçerli

Android 15’in sunduğu bu yenilikler sadece Android telefonlarla sınırlı kalmayacak. Giyilebilir cihazlar için geliştirilen WearOS da bu güncellemelerden faydalanacak. Yeni uyku modunun Android 15 tabanlı WearOS 6 ile birlikte kullanıma sunulması bekleniyor. Ancak, kullanıcıların bu özellikleri kullanabilmeleri için önümüzdeki yıla kadar beklemeleri gerekecek.

Yeni Güvenlik Özellikleri

Google, I/O 2024 etkinliği kapsamında Android 15 ile birlikte gelecek yeni güvenlik özelliklerini de açıkladı. Bu yeni güvenlik özellikleri arasında şunlar yer alıyor:

Özel Alan: Kullanıcıların kişisel ve hassas verilerini korumak için özel bir alan oluşturur.
Hırsızlık Tespit Kilidi: Cihazın çalınması durumunda otomatik olarak kilitlenmesini sağlar.
Uzaktan Kilitleme Özelliği: Cihazın uzaktan kilitlenmesini mümkün kılar.
Çevrimdışı Cihaz Kilidi: Cihazın internete bağlı olmadığı durumlarda bile kilitlenmesini sağlar.
Biyometrik Güvenlik: Parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik güvenlik yöntemleri ile cihazın korunmasını artırır.
Bu yeni güvenlik özellikleri, kullanıcıların cihazlarını daha güvenli bir şekilde kullanmalarını ve kişisel verilerini korumalarını sağlayacak.

Android 15, pil ömrünü uzatan ve güvenliği artıran yeniliklerle geliyor. Doze modunun işlem süresini hızlandırarak pil ömrünü uzatan Android 15, kullanıcıların cihazlarını daha verimli kullanmalarını sağlayacak. Ayrıca, WearOS ile giyilebilir cihazlarda da bu yenilikler kullanılabilir olacak. Yeni güvenlik özellikleri ise kullanıcıların cihazlarını ve verilerini daha iyi koruyacak. Google’ın Android 15 ile sunduğu bu yenilikler, mobil deneyimi bir üst seviyeye taşıyacak.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER