Perşembe, Şubat 22, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor: Pc için Yapılması gerekenler

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor ne yapmalıyım? Bir Bilgisayar Neden Kapanır?Bunu Düzeltmenin Etkili Yolları Nelerdir? Bu gün ve çağda var olan en gelişmiş teknolojilerden biri olarak kabul edilmesine rağmen. Bilgisayarlar veya yaygın olarak kısaca PC (Kişisel Bilgisayar) olarak adlandırılan bir takım zayıf yönleri vardır. Bu zayıflıklar, kullanıcının cihazın sağlığına dikkat etmemesi durumunda ortaya çıkabilir. Bir bilgisayardaki birçok sistem, düzenli ve optimum bakım ve aşırı kullanım olmadan zarar görebilir.

Bu iki etkenin neden olduğu sorunlardan biri de kullanım sırasında çoğu zaman bilgisayarın aniden kapanmasıdır. Bazı insanlar için bu sorun ciddidir çünkü bilgisayarı kullanırken devam eden etkinliklere müdahale eder. Ancak, bunu deneyimleyenlerin endişelenmesine gerek yok, çünkü bu sefer genellikle aniden çöken bilgisayarların nedenlerini ve çözümlerini ayrıntılı olarak tartışacağız. Peki bilgisayarın kendi kendine kapanmasının sebepleri nelerdir ve nasıl çözülür?


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: WiFi Bağlı Ama İnternet Yok


(PC) Bilgisayarın Kendiliğinden Kapanması Nedenleri ve Nasıl Düzeltilir

1. İşlemci Aşırı Isınması

Bilgisayar Kendi Kendine Kapanma Sorunu
Bilgisayar Kendi Kendine Kapanma Sorunu

Bilgisayarın kendi kendine kapanmaya devam etmesinin ana nedeni, işlemcinin aşırı ısınması veya işlemcinin aşırı ısınmasıdır. Böyle bir durumda, cihazın tamamen kapanması için sorun çok şiddetli hale gelmeden hemen düzeltilmesi gerekir. İşlemcinin aşırı ısınması, oturmamış bir işlemciden, bilgisayardaki hava akışı için fazla tozlu olan bir ısı emicisinden. Veya ısı emicisinden ve hiç değiştirilmemiş termal olarak yapıştırılmış bir işlemciden kaynaklanabilir. Bu üç şey işlemcinin aşırı ısınmasına ve bilgisayarın kendini kapatmasına neden olabilir.

Nasıl düzeltilir:

 1. Bilgisayarı parçalara ayırarak işlemcinin ve soğutucunun konumunu kontrol edin.
 2. İki donanım parçasından biri yerinde değilse, düzelttiğinizden emin olun.
 3. Yukarıdaki iki yöntemin dışında, fan ısısını kontrol etmek ve ayarlamak için BIOS’a girdiğinizden emin olun.
 4. Bu üç yöntem işe yaramadıysa termal macunu değiştirmeyi ve düzenli olarak değiştirmeyi deneyin.

2. Hasarlı VGA Kartı

PC Kendi Kendine Kapanma Sorunu
PC Kendi Kendine Kapanma Sorunu

Bilgisayar kilitleniyor veya ani yeniden başlatmalar bu VGA kartının hasarlı olduğunu gösterebilir. Başlangıçta bilgisayarı kapatmaya benzer şekilde, bu neden de hafife alınmamalıdır. VGA kartı hasar gördüğünde görünen bir işaret, diğer cihazlar açık olsa bile boş bir ekrandır.

Nasıl düzeltilir:

 1. VGA kartını kontrol etmek için bilgisayarı sökün
 2. VGA kartının etrafındaki alanı temizleyin
 3. Bilgisayarı açın ve yerleşik VGA’yı devre dışı bırakmak için BIOS menüsüne girin
 4. Hasar belirtileri hala devam ediyorsa, VGA kartı değiştirilmelidir ve VGA kartının bir bilgisayar servis yeri ile değiştirilmesi tavsiye edilir.

3. Hasarlı RAM

Bilgisayarın Kendiliğinden Kapanması
Bilgisayarın Kendiliğinden Kapanması

RAM bozuk bir durumdaysa, bilgisayar tamamen kapanacaktır. Vay be kötü mü Bu nedenle RAM’in durumu kolayca zarar görmemesi ve bilgisayarın tamamen donmaması için temiz tutulmalıdır. Bellek bozulmasının nedenini bulmak için diğer belleği kullanmak da öyle. Bilgisayar yeni RAM ile başlarsa, bilgisayarın otomatik olarak kapanmasının nedeni RAM’dedir. Anakarta giden kirli, overlok ve dengesiz sabit voltaj gibi RAM bozulmasını desteklemek için birçok neden vardır. Ancak çok fazla endişelenmenize gerek yok çünkü RAM koşullarını aşağıdaki şekillerde de kaydedebiliriz.

Nasıl düzeltilir:

 1. Bir kalem silgisi kullanarak RAM’i temizleyin, en önemli şeylerden biri RAM pinlerini temizlemeyi unutmayın. Lastik sandaletler de kullanabilir
 2. İlk olarak bilgisayar hala açılmak istemiyorsa, RAM’i değiştirin ve RAM sağlığını her zaman rutin olarak korumayı unutmayın.

4. Kararsız Elektrik

PC Kendiliğinden Kapanması
PC Kendiliğinden Kapanması

Bu tek neden bilgisayar için çok önemli değildir, ancak bazı durumlarda bilgisayarın kendini kapatma nedeni olarak da kullanılır. Bu, düzensiz güç dalgalanmalarının düzensiz bilgisayar koşullarına da neden olabileceği durumlarda meydana gelir.

Nasıl düzeltilir:

 1. Evde, şirkette veya diğerlerinde elektriğin durumunu kontrol edin
 2. Elektriğin kararsız olduğu biliniyorsa, elektrik durumunun kararlı olması ve aniden değişmemesi için bir dengeleyici eklemeye çalışın.

5. Hasarlı Güç Kaynağı

PC Kendi Kendine Kapanıyor
PC Kendi Kendine Kapanıyor

Genellikle meydana gelen bilgisayar kapanmaları, elektrik kesintilerinden kaynaklanır. Bu donanım arızası, olağandışı veya garip bir fan gürültüsüyle belirtilir. Ek olarak, bilgisayarın etrafına yayılan Angus kokusu ile hasar tespit edilebilir. O güç kaynağının neden olduğu hasarı öğrenmek için farklı bir güç kaynağı deneyebilirsiniz. Yukarıdaki işaretler kaybolursa, güç kaynağının kötü olduğu açıktır.

Nasıl düzeltilir:

Güç kaynağının zarar görmesi nedeniyle bilgisayarın aniden kapanması sorununu aşmak için bunu yapmanın tek yolu güç kaynağını değiştirmektir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Spotify Kullanıcı Adı Nasıl Değiştirilir


6. Hasarlı Sabit Disk

Bir sonraki sabit sürücü hasar gördüğü için bilgisayar kapanıyor. Bu, bilgisayar ekranında görünmesine rağmen bilgisayarın başlamaması gerçeğiyle belirtilebilir. Sık sık zorunlu kapatmalar, dengesiz güç kaynağı voltajları ve sık sık elektrik kesintileri nedeniyle sabit disk hasarı meydana gelebilir. Yukarıdaki işaretleri bilmenin yanı sıra şuda önemlidir.

Sabit diskin durumunu kontrol etmek ve kurulu disk ayarlarının fiziksel özelliklerle tutarlı olup olmadığını görmek için. BIOS’a girmek olduğu ortaya çıktı.

Nasıl düzeltilir:

Sabit disk hasarlıysa, en etkili yol onu yeni bir sabit diskle değiştirmek ve elbette daha iyidir. Sabit diskinizin ve diğer aygıtlarınızın bakımını yapmaya devam etmek için onu ne zaman değiştireceğinizi unutmayın.

7. Arızalı Güç Düğmesi

Güç tuşu, cihazı açıp kapatmak için en önemli bileşenlerden biridir. Bu nedenle, güç düğmesi hasar görürse, bilgisayar için ölümcüldür ve bilgisayarın kendi kendine kapanmasının nedeni olarak kabul edilebilir. Peki güç düğmesi işlevi nasıl geri yüklenir?

Nasıl düzeltilir:

 1. Güç düğmesi kablosunun anakartın ön paneline bağlandığından emin olun.
 2. Kurulu değilse, eklentiyi deneyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
 3. Güç düğmesi ana karta takılıysa, bilgisayar aniden kapanıyor olabilir, güç düğmesine zarar vermez

8. Bir virüsün varlığı

Bir bilgisayarın kendini kapatmasına neden olabilecek çeşitli virüs türleri vardır. Virüs tarafından saldırıya uğrayan bir bilgisayarın belirtileri arasında yavaş bilgisayar performansı. İşletim sistemi ve yazılım çökmeleri ve bir BSOD veya mavi ölüm ekranı bulunur.

Nasıl düzeltilir:

 1. Anti-virüs yazılımı yükleyin ve düzenli olarak güncelleyin.
 2. Virüsler nedeniyle istenmeyen şeylerin üstesinden gelmek için verileri yedekleyin.

(PC) Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor

Bilgisayarınızın tekrar tekrar kapanmasının yukarıda sıralanan nedenlerine ve nasıl düzeltileceğine ek olarak, bilgisayarınızın aniden kapanmasını önlemenin veya engellemenin yolları vardır.

 1. Gücü kapatın ve güç kaynağının fişini çekin
 2. Bilgisayar kasasını sökün
 3. Anakarta bağlı tüm kablo bileşenlerini çıkarın veya fişten çekin
 4. Anakarta takılı veya çıkarılmış tüm bilgisayar bileşenlerini temizleyin
 5. Temiz olduğunu hissettikten sonra, tüm bileşenleri eskisi gibi ana karta geri koyun ve her şeyin mükemmel şekilde takıldığından emin olun.
 6. Bilgisayarı aç

Not: Yukarıdaki bilgiler yazarın kişisel görüşlerini yansıtmaktadır.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Bilgisayar Kendi Kendine Kapanıyor sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Websesi’nin Diğer Donanım Haberleri Bültenlerine de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Discord Ekran Paylaşımı Ses Gelmiyor


Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER