Pazar, Temmuz 21, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Bilgisayara 2 Ekran Kartı Nasıl Takılır? Detaylı Rehber!

Bir Bilgisayara 2 Ekran Kartı Nasıl Takılır? İki Ekran kartı takmak basit görünebilir, ancak birçok sınırlaması vardır. Ayrıca bu, bilgisayarınızın performansının otomatik olarak iki katına çıkacağı, bir performans artışı olacağı anlamına gelmez, ancak bu doğrudan ilişkili değildir. Kılavuza geçmeden önce, tüm oyunların ve Ekran kartlarının çoklu GPU kurulumlarıyla uyumlu olmadığını bilmelisiniz. Oyun uyumlu değilse performansı bile düşebilir.

Ek olarak, Nvidia’nın en son RTX 30 serisi, birden fazla GPU’ya sahip olma teknolojisi olan yeni SLI profilleri almayı durdurdu. RTX 20 serisi, oyun için SLI profilleri almayı da durdurdu. Bu nedenle Nvidia’nın uyumlu anakartları GTX 10 serisi ve bazı eski kartlardır. AMD ise çoklu GPU teknolojisine sahip en yeni Ekran kartı olan CrossFire ile uyumludur. Ancak desteklenmez ve performansı biraz daha iyileştirilmiştir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Panasonic TV Netflix Çalışmıyor


Çift Ekran kartı Nasıl Takılır

Açık olmak gerekirse, her iki GPU da PCIe x16 yuvalarına kuruludur. Birincil GPU, CPU’ya en yakın PCIe’ye bağlanırken diğerleri ikincildir. Ardından, GPU’ya güç sağlamaktan sorumlu PSU’nun 8 pimli kablosunu bağlayın.

Çift Ekran kartı kurulumu

GPU’ları takın

Çift ekran kartı Takma
Çift ekran kartı Takma

Daha fazla temizlik için kabloları kabinin arkasına sıkıştırabilirsiniz. Son olarak, GPU’lar kırılgan olduğundan ve kolayca kırıldığından kartı kasaya sabitlemek için bir veya daha fazla vida kullandığınızdan emin olun.

Bilgisayara 2 Ekran Kartı Nasıl Takılır // SLI/ CrossFire Bağlama Adımları

2 ekran kartı Takma
2 ekran kartı Takma

Her iki Ekran kartının da genellikle Ekran kartıyla birlikte verilen veya ayrı olarak satın alınan bir köprü kablosuyla bağlanması gerekir. Yalnızca aynı aileden GPU’lar birbirine bağlanabilir. Son olarak kasayı kapatın ve ekran bağlantı noktasını ana GPU’ya takın. İkinci GPU’ya herhangi bir kablo bağlamanız gerekmez, çünkü iki GPU birbirine bir SLI köprüsü üzerinden bağlıdır. PSU, çevre birimleri, ses ve PC gücü gibi kalan tüm kabloları bağlayın.

Etkinleştirme

Önceki tüm ekran sürücülerini kaldırın ve en son Nvidia/AMD sürücülerini yükleyin.

2 Ekran Kartı Nasıl Takılır
2 Ekran Kartı Nasıl Takılır

Şimdiye kadar her şeyin uyumlu olduğunu varsayarsak, uygun yazılım aracılığıyla Nvidia SLI veya AMD CrossFire’ı etkinleştirmeniz yeterlidir. Nvidia için Nvidia Denetim Masasına gitmeniz, “3D Ayarları”na gitmeniz ve “3D Performansını En Üst Düzeye Çıkar” seçeneğini seçmeniz gerekir.

AMD için,

AMD Kontrol Merkezi’ndeki Oyun sekmesinin altındadır ve “AMD CrossFire’ı Etkinleştir”e tıklamanız gerekir. İlgili yazılımı yapılandırdıktan sonra sisteminiz yeniden başlatılmalıdır. Sisteminiz artık SLI/Crossfire kullanmaya hazır. Çift GPU kurulumu, birden çok monitörü ana GPU’ya bağlayabilir ve Win+P tuşlarına basıp “Genişlet”i seçerek monitörü diğer monitörlere genişletebilir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Samsung Smart TV Netflix Çalışmıyor


Son Olarak;

Tüm bileşenlerinizin çoklu GPU kurulumuyla uyumlu olduğundan emin olmanız önemlidir. Öncelikle, çoklu Ekran kartı kurulumunu desteklemek için uyumlu bir anakart bulmanız gerekir. İki GPU’yu barındırmak için en az iki PCIe x16 yuvası olmalıdır. CPU uyumlu olmalı ve her biri bir cihazı destekleyebilen sınırlı sayıda denetleyiciye sahip olmalıdır. İkincisi, Ekran kartı güç tüketir, bu kurulumla güç tüketimi iki katına çıkar. İki GPU için yeterli gücü sağlayabilecek bir PSU’ya sahip olur ve tüm bileşenler gereklidir.

Son olarak, bir kulede iki Ekran kartına sahip olmak, alan kısıtlamaları nedeniyle çok fazla ısı üretir. Soğutma sisteminizi yükseltmek iyi bir fikirdir. Daha fazla fan almak, kasanın uygun hava akışıyla iyi havalandırılmasına yardımcı olacaktır. Her iki GPU’ya da sıvı soğutma takmak işe yarayabilir, ancak çok fazla bakım gerektirir.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Bilgisayara 2 Ekran Kartı Nasıl Takılır sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Websesi’nin Diğer Donanım Haberleri Bültenlerine de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Discord Sunucuya Müzik Botu Nasıl Eklenir


Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER