Perşembe, Temmuz 25, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Bir Bilgisayar Nasıl Toplanır (Montajı Nasıl yapılır)

Bir Bilgisayar Nasıl Toplanır? Öncelikle En ucuz PC Toplama Sitesi Tavsiyelerini almanızı kesinlikle öneririz. Ardından montaj için haberimizi okumaya devam ediniz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Uygun Bilgisayar Nasıl Toplanır


Bir Bilgisayar Nasıl Toplanır

Bir Bilgisayar Nasıl Toplanır? bir Bilgisayarı toplaya bilmenizi için tüm detayları sizlere listeledik.

1) Kasayı Açın

Her kasa içini açarak ve tüm bileşenleri hazırlayarak başlayın. kasa yan panellerini açın ve tüm vidaları el altında bulundurun.

2) Fanları takın

Bir PC Nasıl Toplanır
Bir PC Nasıl Toplanır

Kasanızdan önceden kurulmuş bir fan yoksa, önce fanı takmanız gerekir. Hava önden içeri çekilir ve arkadan üflenirken, uygun hava akışını sağlamak için soğutma dengelidir. Plastik fan kapağında rüzgarın nereye gideceğini gösteren bir ok bulunur. Bu PC sürümünde fan önceden kuruludur, herhangi bir işlem yapılması gerekmez.

3) CPU kurulumu

Ucuza PC Nasıl Toplanır
Ucuza PC Nasıl Toplanır

Anakartı kasaya kurmadan önce anakart üzerine CPU, RAM, CPU soğutucu ve M.2 depolamayı kurmanız gerekmektedir. en iyi CPU tercih etmeyi unutmayın! M.2 depolama alanınız yoksa CPU ve RAM’i kurun. CPU ayarları AMD’den Intel’e biraz farklılık gösterebilir.

Anakartı geldiği kutunun üstüne koyun. Ardından kolu CPU soketine kaydırın ve plastik kapağı yerinde bırakarak kaldırın. CPU üzerindeki altın üçgeni soket üzerindeki altın üçgen ile hizalarken CPU’yu yavaşça sokete yerleştirin. Sabitleyen vidanın altındaki kolu iterek standı kapatın. Plastik kapak yerinden çıkmalıdır – bu biraz güç gerektirecektir, bu nedenle herhangi bir bileşene zarar verme konusunda endişelenmeyin.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: LOL için en iyi mouse


4) RAM ve SSD – harddisk kurulumu

Bilgisayar Kabloları nasıl yerleştirilir
Bilgisayar Kabloları nasıl yerleştirilir

RAM’i takmak çok kolaydır:

CPU soketinin yanındaki DDR4 soketini çıkarın, soketteki çentiği RAM çubuğu için hizalayın ve yerine oturana kadar tıklayın. Kendi kendine kapanana kadar sıkıca bastırın. Anakarta iki adet dört yuvalı RAM çubuğu takıyorsanız, bunları yan yana yerine yedek yuvalara takarak çift kanal modunda takın.

M.2 depolama kurulumu da basittir:

Anakart üzerindeki M.2 kapağını çıkarın (varsa) ve çentiklerin hizalandığından emin olarak sürücüyü açılı olarak yuvaya kaydırın. SSD’yi anakartın üzerine düz bir şekilde yerleştirin ve montajını tamamlayın.

5) CPU soğutucu kurulumu

PC kabloları nasıl yerleştirilir
PC kabloları nasıl yerleştirilir

Bu sürüm bir stok soğutucu gerektirir. Kasanızda üçüncü taraf bir soğutucu kullanılıyorsa, her bir soğutucu farklı şekilde takıldığından. Kurulum talimatları için lütfen soğutucuyla birlikte gelen kılavuza bakın. Öncelikle CPU’nun ortasına bezelye büyüklüğünde bir miktar yerleştirerek termal macunu kurun.

İnfo: en iyi SSD tercihinizi yaptınız mı?

CPU soğutucusuna önceden takılmış olan macunu kullanmaya karar verirseniz bu adım gerekli değildir. Ancak macunu soğutucudan temizlemek için bir kağıt havlu ve izopropil alkol kullanırsanız. Intel stok soğutucuları, anakart deliklerinden geçen pimler kullanır, bu nedenle soğutucu üzerindeki pimleri deliklerle hizalayın ve soğutucuyu yavaşça yerleştirin. Termal macunu eşit olarak dağıtmak için çapraz olarak bastırın ve bir tık sesi duyana kadar itmeye devam edin. Yerlerine kilitlemek için pimleri soğutucuya doğru çevirin. CPU soğutucu kablosunu anakart üzerinde “CPU-FAN” yazan yere takın.

Pc Nasıl Toplanır

İpucu Anakart—-

6) Anakartı kasaya takın

PC Nasıl Toplanır Bedava
PC Nasıl Toplanır Bedava

Anakartla birlikte gelen G/Ç kalkanını takın ve kasanın arkasına yerleştirin, üzerine baskı uygulayın ve sağ tarafının yukarı baktığından emin olun. Bazı anakartlar, G/Ç genişletme kartları önceden yüklenmiş olarak gelir. Son olarak, anakartı kurun ve ayırıcıyı ve G/Ç kalkanını anakart üzerindeki bağlantı noktalarıyla hizalayın. Bundan sonra, anakart üzerindeki vidaları braketlere sabitleyin.

7) PSU ve SATA depolamayı kurun

Pc toplamak için gerekli parçalar

Pc toplamak için gerekli parçalar

İlk olarak, genellikle kasanın arkasında ve altında bulunan kabindeki PSU braketini (varsa) çıkarın. Bazı kasaların üst kısmında PSU için yer vardır. İkinci olarak, PSU kablolarını yuvadan geçirin ve bir kenara koyun, ardından PSU’yu kaydırın (yalnızca PSU modüler değilse). PSU’nuz modüler ise, PSU fanı aşağı bakacak şekilde PSU’yu yuvaya kaydırın ve dirseği tekrar kasaya sabitleyin. SATA depolama, kasalara farklı şekilde kurulur; bazı kasalarda 2,5/3,5″ sürücüler için sürücü bölmeleri bulunurken, diğerleri vidalı depolama gerektirir. Güç Bağlantı noktası kasaya bakıcak şekilde takmanızı öneriyoruz.

8) GPU’yu kurun

Oyun Bilgisayarı nasıl toplanır
Oyun Bilgisayarı nasıl toplanır

Anakartınızda birden fazla PCIe yuvası varsa, GPU’yu CPU’ya en yakın yuvaya takın. Bunu yapmak için, kasadaki ana karttaki PCIe yuvalarının yanındaki iki arka PCIe yuvasını çıkarın, PCIe yuvalarındaki mandalları açın. GPU’yu çentikle hizalayın ve Duyuncaya kadar biraz basınç uygulayarak yerine itin. . Son olarak, GPU’yu yerinde tutmak için daha önce çıkardığınız vidaları kullanarak PCIe yuvasını takın.

9) Kabloları takın

Bilgisayar Parçaları Nasıl Yerleştirilir
Bilgisayar Parçaları Nasıl Yerleştirilir

Tüm kablolarınızın kasanızın bağlantılı olduğu soket girişlerine uygun olduğuna emin olun.

10) Kablo yönetimi ve yakın çekim

PC Parçaları Nasıl Yerleştirilir
PC Parçaları Nasıl Yerleştirilir

Temiz bir yapı ve iyi bir hava akışı sağlamak için kablolar kabinin arkasından ve yoldan çekilmelidir. Bunu yapmak için tüm kabloları arkadan sıkıştırın ve yan panelleri kapatın. Son olarak, PSU güç kablosunu, monitör kablosunu ve tüm çevre birimlerini takın ve bilgisayarı başlatın.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Bir Bilgisayar Nasıl Toplanır sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Websesi’nin Diğer Donanım Haberleri Bültenlerine de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: World of Warcraft için bilgisayarlar


Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER