Bir Muzda Kaç Kalori Var? Dengeli ve düzenli bir beslenme için

Bir Muzda Kaç Kalori Var
Bir Muzda Kaç Kalori Var

Bir Muzda Kaç Kalori Var? Yiyecek ve içecekler vücuda girdiğinde enerji açığa çıkarırlar. Bir muzda kaç kalori olduğunu bilmek, bir muzun vücuda ne kadar enerji sağladığını bilmek anlamına gelir. Kalori değerine dayalı hesaplama dengeli ve düzenli bir beslenme için çok önemlidir. Böylece toplamda vücuda ne kadar enerji girdiği hesaplanarak menülerde ve diyetlerde kullanılabilir.

Kalori, yiyecek ve içeceklerde kullanılan bir enerji ölçüm birimidir. Her yiyecek ve içeceğin kalori içeriği birim ağırlığa göre değişir. Kaloriler günlük hayattaki tüm aktiviteler için kullanılır. Nefes almak ve konuşmak gibi basit hareketler bile kalori yakar. Alınan kalori ile harcanan kalori arasında bir denge olmalıdır. Bunun için yiyecek ve içeceklerin kalori değerini bilmek gerekir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Breaking Bad Kaç Bölüm


Bir Muzda Kaç Kalori ve Karbonhidrat Var?

Muz, dünyanın en popüler meyvelerinden biridir. Çok sağlıklıdırlar ve birkaç önemli besin içerirler. Muzların genellikle çok besleyici olduğu bilinir, ancak birçok insan aslında ne kadar kalori ve karbonhidrat içerdiklerini merak eder.

Muzda Kaç Kalori Var
Muzda Kaç Kalori Var
Muzda Kaç Kalori VarOrta boy bir muzun ortalama 105 kalorisi vardır.
Muzda Kaç Kalori Var

Bu makale bu soruları yanıtlıyor. Orta boy bir muzun ortalama 105 kalorisi vardır. Bununla birlikte, farklı büyüklükteki muzlar farklı sayıda kalori içerir. İşte standart bir muz büyüklüğündeki kaloriler.


Muzda Kaç Kalori ve Karbonhidrat Var?

 • Ekstra küçük (6 inçten kısa, 81 gram): 72 kalori
 • Küçük (6-7 inç, 101 gram): 90 kalori
 • Orta (7-8 inç, 118 gram): 105 kalori
 • Büyük (8-9 inç, 136 gram): 121 kalori
 • Ekstra büyük (9 inç veya daha uzun, 152 gram): 135 kalori
 • Dilimlenmiş (1 su bardağı, 150 gram): 134 kalori
 • Püre (1 su bardağı, 225 gram): 200 kalori

Bir muzun büyüklüğünden emin değilseniz, ortalama muzun yaklaşık 100 kalori olduğunu tahmin edebilirsiniz. Muzdaki kalorilerin yaklaşık %93’ü karbonhidratlardan, %4’ü proteinden ve %3’ü yağdan gelir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Steam Puanları nedir


Bir muzda ne kadar karbonhidrat var?

muzda ne kadar karbonhidrat var
muzda ne kadar karbonhidrat var

Muz neredeyse tamamen su ve karbonhidrattan oluşur. Karbonhidrat alımını izleyen insanlar, yiyeceklerinin karbonhidrat içeriğini bilmekle ilgilenirler. Bu, standart bir muz boyutunun karbonhidrat içeriğidir; bir muz da boyutuna bağlı olarak 2-4 gram lif içerir.

 • Ekstra küçük (6 inçten kısa, 81 gram): 19 gram
 • Küçük (6-7 inç, 101 gram): 23 gram
 • Orta (7-8 inç, 118 gram): 27 gram
 • Büyük (8-9 inç, 136 gram): 31 gram
 • Ekstra büyük (9 inç veya daha uzun, 152 gram): 35 gram
 • Dilimlenmiş (1 su bardağı, 150 gram): 34 gram
 • Püre (1 su bardağı, 225 gram): 51 gram

“Net” karbonhidrat arıyorsanız (net karbonhidrat = toplam karbonhidrat – lif), 2-4 gram çıkarabilirsiniz. Ek olarak, bir muzun olgunluğu karbonhidrat içeriğini etkiler. Genel olarak, yeşil veya olgunlaşmamış muzlar, olgun muzlardan daha az sindirilebilir karbonhidrat içerir.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Bir Muzda Kaç Kalori Var sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Gündem Haberleri Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: En İyi Kripto Para Birimi


Bu içeriğe oy verin!