Salı, Temmuz 23, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Cruise, Sürücüsüz Operasyonlarını Neden Durdurdu?

Cruise, General Motors’un otonom sürüş yan kuruluşu, artan güvenlik endişeleri ve izinlerin askıya alınması sonucu sürücüsüz operasyonlarını geçici olarak durdurdu. Şirket, son zamanlarda Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi (DMV) ve Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu‘nun alarmlı güvenlik olayları nedeniyle operasyonlarına karşı harekete geçmesiyle gündeme geldi.

cruise 1
Görsel Kaynağı: Cruise

Talihsizliklerin Ardı Ardına Gelmesi

Bu ayın başlarında, bir yayaya başka bir araç çarptı ve bu yaya, Cruise’un otonom bir arabasının yoluna fırlatıldı. Aracın altında sıkışan kadının bacağı, kurtarma ekipleri yardımcı olana kadar araç tarafından sıkıştırıldı. Ayrıca, Cruise’un araçlarından biri ile bir acil servis birimi arasında büyük bir çarpışma yaşandı. Cruise’un operasyonlarının askıya alınması, Ağustos ayında San Francisco’da round-the-clock robotaksi hizmeti vermeye yeşil ışık yakmasıyla bir dizi güvenlik endişesinin ardından geldi.

Durumu daha da zorlaştıran bir başka olay, Cruise’un, sıkışan yayayla ilgili devam eden bir soruşturmaya temel video kaydını sakladığı iddiaları oldu. DMV’ye başlangıçta gösterilmeyen görüntülerde, yaya aracın altında sıkışıkken robotaksinin kenara çekme manevrası yapmaya çalıştığı görülüyordu.

Finansal Zorluk ve Güveni Yeniden İnşa Etme

Bu olayların ortasında, GM, bu yılın Eylül ayı itibariyle Cruise üzerinde yaklaşık 1,9 milyar dolarlık bir kayıp yaşadığını açıkladı. Bu rakamlar, sadece Kaliforniya DMV’nin Cruise’un izinlerini askıya aldığını duyurduğu sırada ortaya çıktı.

LinkedIn’de bir açıklama yapan Cruise, kamuoyunun güvenini geri kazanmanın ve güvenliği sağlamanın önemini vurguladı. Sistemlerini ve araçlarını gözden geçirme, operasyonlarını iyileştirme ve kamu güvenini yeniden kazanma ihtiyacını kabul ettiler.

California’daki gerilemelere rağmen Cruise, operasyonların eyalet dışında durdurulmadığını belirtti. Araç filoları Phoenix, Austin, Houston, Dallas ve Miami gibi şehirlerde aktif. Öngörülebilir gelecekte, Cruise’un araçları sadece bir güvenlik sürücüsüyle çalışacak.

Şirketin otonom araçları hayata geçirme vizyonu şimdi önemli bir sınavla karşı karşıya. Cruise, misyonuna bağlı kalmaya devam ederken, öncelikle mevcut endişeleri ele almalı, teknolojisinin güvenliğini göstermeli ve kamuoyunun güvenini yeniden kazanmalıdır. Sadece bu şekilde sürücüsüz operasyonlarına devam edebilir ve taşımacılığın geleceği için tasarladığı vizyonu gerçekleştirebilir.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Bilgesu Erdem
Bilgesu Erdem
tech and internet savvy, cat lover.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER