Perşembe, Temmuz 25, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Dizine eklenmemiş sayfa Değerleri

Dizine eklenmemiş sayfa Değerleri John Mueller, bazı durumlarda indekslenmemiş web sayfalarının Core Web Vitals sıralama sinyallerini hesaplamak için kullanılabileceğini açıkladı.

Dizine eklenmemiş sayfalar Değerleri
Dizine eklenmemiş sayfa Değerleri

Web Yöneticisi Eğilimleri Analisti John Mueller, “kritik ağ ömrü” ve puanın nasıl hesaplandığı hakkındaki soruları yanıtladı.

Ayrıca, yaklaşan yeni sıralama sinyalinde Core Web Vitals hesaplamalarının bir parçası olarak Noindexed sayfalarını kullanma olasılığını da tartıştı.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Hukuk Bürosu Seo


Temel ağ ömrü değeri

Temel ağ ömrü, bir kullanıcı deneyimi göstergesidir. Bunlar, web sayfası indirmelerinin etkinliğini göstermek ve web sitesi ziyaretçileri için iyi bir kullanıcı. Deneyimi sağlamak için Google tarafından kullanılan bir dizi göstergedir.

Üç temel Web Vitals göstergesi vardır:

En Büyük Zengin İçerik Renklendirme (LCP) Sayfa yükleme hızı

İlk Giriş Gecikmesi (FID) Ziyaretçiler sayfayla ne kadar süre etkileşimde bulunabilir?

Kümülatif Düzen Kaydırma (CLS), web sayfası öğelerini (düğmeler, metin ve resimler gibi) kaydırır Ne kadar kararlı.

Bu üç göstergenin 2021 yılında aynı zamanda sıralama faktörü haline gelmesi planlanıyor. Bu nedenle, birçok yayıncı ve SEO, Google’ın temel ağ canlılık puanını nasıl hesapladığıyla yakından ilgilenir. Çünkü bir sıralama faktörü olarak bazı durumlarda sıralamaları etkileyebilir.

Dizine eklenmemiş sayfa Değerleri

John Mueller’in cevabını anlamak için laboratuvar verilerinin ve saha verilerinin ne olduğunu bilmek önemlidir.

Ağ canlılık puanının laboratuvar verileri, puanın tahmini değeridir. Laboratuvar veri puanı, simüle edilmiş bir ortamda oluşturulur. Laboratuvar verilerinin amacı, yayıncıyı olası sorunlardan haberdar etmektir.

Dizine eklenmemiş sayfa ve Core Web Vitals

Noindex, yayıncıların Google’a web sayfalarını Google’ın arama sonuçlarına dahil etmemesini söylemek için kullanabileceği anlamına gelir.

“Noindex meta etiketini sayfanın HTML koduna ekleyerek veya HTTP isteğinde noindex başlığını döndürerek sayfanın Google aramalarında görünmesini engelleyebilirsiniz. Googlebot, sayfayı bir sonraki tarayışında ve bir etiket veya başlık gördüğünde. Diğer sitelerin bağlantılı olup olmadığına bakılmaksızın, Googlebot sayfayı Google arama sonuçlarından tamamen hariç tutar. “

Google’dan John Mueller tarafından sorulan soru, ağ canlılık puanlarını hesaplamak için dizine eklenmemiş sayfaların kullanılıp kullanılmayacağıdır.

Bu sorunu önemli kılan şey, yayıncının bu sayfaları çok yavaş oldukları için engellemesi. Yayıncının bu sayfaların temel ağ canlılık puanı hesaplamasının bir parçası olarak kullanılmasını istememesidir.

Google, Temel Web Vitals için Sayfaları Birleştirebilir

Aşağıdaki soruda Mueller, Google’ın belirli koşullar altında birden çok sayfanın ortalaması olarak ortalama sayfa canlılığını nasıl hesaplayabileceğini ortaya koyuyor.

Yavaş Sayfalar Genel CWV Puanını Etkiler mi?

“Bu sayfaları vermekte yavaşız. Dizine eklenmiyorlar … çok yavaş. Bu yüzden dikkate alınmak istemiyoruz.”

“Bir dizin olmadan ne yapacağımı bilmiyorum. Ancak, bu önceden kolayca tahmin edebileceğiniz bir şey değil.

Örneğin, onu tek bir web sitesi veya orada farklı gruplar olarak mı düşünüyoruz? Bazen Chrome kullanıcı deneyimi raporu verilerinden de görebileceğiniz gibi, Google bu noindex sayfaları için veri noktaları sağlıyor mu?

Google’ın diğer sayfalar için veri noktaları var mı? O zaman kendinizi iyi hissedebilirsiniz, lütfen farklı türde sayfalar olduğunu unutmayın ve bunları ayrı ayrı ele alın.

Eğer durum buysa, o zaman herhangi bir sorun görmüyorum. Bu daha küçük bir siteyse ve siteye çok fazla sinyal alamıyorsak, bu noindex sayfaları burada da yararlı olabilir.

Bu nedenle,% 100’den emin değilim, ancak bildiğim kadarıyla, Chrome kullanıcı deneyimi raporu verilerinde, kullanıcıların ziyaret ettiği her tür sayfayı ekliyoruz.

Bu nedenle, belirli bir sayfanın indekslenip dizine eklenmemesi, sayfanın var olup olmadığını kontrol etmek için. Çünkü indekslenebilirlik bazen standart spesifikasyona ve hepsine kıyasla çok karmaşıktır. Bu nedenle, sayfanın Chrome’da dizine eklenip eklenmeyeceğini belirlemek kolay bir iş değildir.

Sayfada net bir dizin yoksa, Chrome’da bile tanınabilir. Ama bunu gerçekten yapacağımızdan emin değilim.

“Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu” verilerini de kontrol edeceğim. Verileri BigQuery’ye indirebileceğinizi ve kullandığınız web sitesiyle aynı kategorideki diğer web sitelerinde nasıl çalıştığını anlamak için bazı işlemler yapabileceğinizi düşünüyorum. “


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Web sitesi iyileştirme


Kullanıcı tarafından ziyaret edilen sayfa

Mueller, Google’ın dizine eklenmemiş sayfaları kullanıp kullanmayacağından% 100 emin olamayacağını söyleyerek risklere karşı koruma sağlasa da. Chrome kullanıcı deneyimi raporunun her tür sayfayı içerdiğini doğruladı (bu durumda, dizine eklenmemiş sayfalar içerebilir).

İndekslenmemiş sayfaları kullanmanın nedeni, kullanıcıların ölçülecek sayfalara erişebilmeleri olabilir.

Bunun nedeni, bu sayfaların Google tarafından engellenip engellenmediğine bakılmaksızın, kullanıcıların dizine eklenmemiş sayfalara göz atmamasıdır.

Mueller% 100 konusunda emin olmasa da, dizine eklenmemiş sayfaların daha fazla açıklama yapılmadan. Temel ağ canlılığı puanının bir parçası olarak ölçülemeyeceğini varsaymak akıllıca olacaktır.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Dizine eklenmemiş sayfa sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Bizleri sosyal medya adreslerimizden Takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Seo Çalışması Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: İnternet sitesi Hızlandırma


Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER