E ticaret Sitesi için Seo Nasıl Yapılır? E-ticaret Siteleri SEO Çalışması

E ticaret Sitesi için Seo
E ticaret Sitesi için Seo

E ticaret Sitesi için Seo Nasıl Yapılır?, Kurumsal e-ticaret web siteleri, SEO stratejileriyle büyük karlar elde edebilir. Google’da sıralama için teknik SEO ve kullanıcı deneyimi giderek daha önemli hale geliyor. Kurumsal e-ticaret siteleri SEO’dan büyük ölçüde faydalanabilir; bu nasıl ?

E-ticaret Siteleri SEO Çalışması
E ticaret Sitesi için Seo

Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Video Seo


Google, algoritmalarını tıklama verilerine, web sitesi hızına, bağlantılara, konuma, kişiselleştirilmiş sonuçlara ve diğer birçok faktöre göre ayarladıkça, SEO dünyası her zaman değişiyor. E-ticaretteki salgın, kuruluşların pazarlama stratejilerinde çevik olmaları ve ücretli medya bütçelerini kısmaları gerektiğinde markaları korumak için doğal trafiği artırmaya odaklanmaları gerektiğini vurguluyor.

Geçtiğimiz yıl, zor zamanlarda tüketicilerin tüm ihtiyaçlarına cevap arama eğiliminde olduğunu öğrendik. Güvenilir bir E ticaret Sitesi için Seo stratejisine sahip olmak, işletmenizin herhangi bir fırtınayı atlatmasını sağlamanın anahtarıdır.

E ticaret Sitesi için Seo

2020 yılında birçok marka kapanmaya zorlandı ve bazı markalar için bu kapanışlar çok iyi. Coresight Research, 2020’nin sonunda 8.000’den fazla mağazanın kalıcı olarak kapatıldığını ve 25.000’den fazla lokasyondaki toplam potansiyel kapanma sayısının belirlenebileceğini bildirdi.2019’da kapanan 9.800 büyük perakende mağazasına kıyasla, fiziksel perakende mağazalarının kapanmasının e-ticaret endüstrisi üzerinde daha büyük bir etkisi olacak. Yaşamı değiştiren bu olaylar, alışveriş davranışını büyük ölçüde değiştirdi. Aslında, Shopify araştırması, COVID-19 salgınının zirvesinde, sadece 90 günde 10 yıllık e-ticaret büyümesine ulaşıldığını buldu.

Bunun ekonomiyi yılın geri kalanında nasıl etkileyeceği konusunda hala belirsizlik var. Ayrıca 2021 yılı boyunca satın alma alışkanlıkları ve pazarlama harcamaları dalgalanmaya devam edecek.

E-ticaret Sitesi SEO

Çevrimdışı satışlardan İnternet’e geçerken E-ticaret Sitesi SEO, unutmayın. Yakın zamanda yapılan bir perakende anketinde perakendeciler, çevrimdışı satışlardan çevrimiçi satışlara geçişi planlamaya yönelik tepkilerini paylaştı.

 • % 23’ü kaynakları kiralamayı veya e-ticarete kaydırmayı planlıyor.
 • % 77’si pazarlama kampanyalarını değiştirmeyi planlıyor.
 • % 42’si mevcut iade politikalarını gevşetmeyi planlıyor.
 • Çalışanların% 28’i işten çıkarıldı.
 • % 42’si mağazadan teslim almaları ve iade kullanılabilirliğini duraklatmayı planlıyor.

E-ticaret SEO, perakendecilerin daha fazla dikkat etmesi gereken bir stratejidir.

Google, saniyede 40.000’den fazla arama sorgusunu işler ve her gün yaklaşık 3,5 milyar arama gerçekleştirir.

Arama motoru sonuç sayfalarında ve hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alması için web sitenizi sık sık optimize etmek, önümüzdeki birkaç yıl içinde işletmeniz için önemli sonuçlar sağlayabilir.

Siteler için SEO

Kurumsal SEO’nun E ticaret Sitesi için Seo DA kazanacağı 3 temel alan. Çevrimiçi satış stratejinizi düzenlemeyi planlıyorsanız, lütfen doğal aramayı ana kanalınız olarak kullanın, bu da organik trafik ve gelir sağlayabilir.

1. Bilgi

 • Bilgi mimarisi, arama motorlarının ve son kullanıcıların kullanılabilirliğini ve kullanılabilirliğini iyileştirmek için web sitelerini yapılandırmak için kullanılır.
 • Daha basit bir ifadeyle, web sitesinin karmaşıklığını alır ve onu anlaşılması kolay bir yapıya dönüştürür.
 • Web sitenizde hiçbir şey bulamazsanız, Google arama botları onu kolayca bulamayacaktır (alışveriş yapanlar hariç). Sitenin sınıflandırmasını daha fazla incelerseniz, site bilgilerinin düzenlenmesi daha karmaşık hale gelecektir.
 • Web sitesinin yapısında kategoriler ve alt kategoriler ve ardından yönlendirmeli gezinme sayfaları bulunur.
 • REI’yi örnek olarak alın; gelişmiş kategorileri anlamak çok zor olmamalı. Sörf, kamp ve yürüyüş, tekne gezintisi, koşu, bisiklet vb. İçin kullanılabilir. Bir şeyleri dahil et
 • Ancak, gerçek ürün listeleme sayfasına (PLP) veya ürün matris sayfasına (PMP sayfası) girdiğinizde işler daha zor hale gelir.
 • Kullanıcılara bilgiyi nasıl filtreleyecekleri ve bulacakları konusunda seçenekler sunarken, filtrelenmiş içeriği basit ve etkili bir şekilde düzenlemelisiniz.
 • Yalnızca tüm bu bilgileri düzenlemeniz gerekmez, aynı zamanda arama motorlarının bloglar, topluluk forumları veya kılavuzlar gibi arama sorgusuyla olan ilginizi anlamasına yardımcı olmak için diğer alanları da yapılandırmanız gerekir.
 • Tüm bu bilgiler düzenlendikten sonra, arama motorlarının taramasını kolaylaştırmak için bu bilgileri web sitenizde nasıl daha iyi düzenleyeceğinizi planlamak için bir plan geliştirebilirsiniz.
 • Web sitesinin sınıflandırmasını düzenlerken, lütfen alıcıların dönüştürme sürecinde tüketicilerin ihtiyaç duyduğu bilgi türlerini göz önünde bulundurun. Birçok şirket sitesi, temaları, temalar etrafında anahtar kelime grupları halinde düzenler.
 • Bu, ana konu alanları etrafında içerik oluşturup oluşturmadıklarını anlamalarını sağlar. Tüm bunları planlamak biraz yanıltıcı olabilir, ancak önce içerik grubunuzu oluşturmanızı öneririm.

2. Bulunabilirlik

E ticaret Sitesi için Seo da bulunabilirlik çok önemlidir. Kullanılabilirlik, arama robotlarının ve son kullanıcıların dahili bağlantıları, harici bağlantıları, site haritalarını ve dahili site aramalarını kullanarak web sitenizdeki içeriği bulma yeteneğini ifade eder.

 • Bulunabilirliği ve bulunabilirliği nedeniyle, listelenen bilgiler Google aramalarında üst sıralarda yer alır. Google, web sitesinin izinlerine göre web sitesinde bilgi bulmak ve işlemek için göz atma bütçesini kullanır.
 • E-ticaret SEO‘nun temel kısmı, Google ve diğer arama motorlarının, tüm tarama bütçesini JavaScript, CSS ve dizine eklenmemesi gereken diğer dosyalara harcamak zorunda kalmadan en önemli bilgileri bulmasına yardımcı olmaktır.
 • Bu, daha küçük web sitelerinde bir sorun değildir, ancak büyük şirket web sitelerinde, Google alışveriş yapanlar için yararlı bilgiler bulmak üzere binlerce hatta milyonlarca sayfaya göz atabilir.
 • Google’ın web sitenizde hangi bilgileri bulduğunu anlamanın iyi bir yolu, Google Arama Konsolu verilerine (GSC) bakmaktır.
 • Bu veriler, yukarıdaki “Tarama” rapor tablosunda gösterildiği gibi, Google’ın web sitenizde taradığı sayfaların bir anlık görüntüsünü sağlayacaktır.
 • Amaç, Google’ın web sitenize girerken verimliliği artırmasına yardımcı olmak ve mümkün olan en kısa sürede faydalı bilgiler bulmaktır.
 • GSC verilerini analiz ederek, buldukları ve dizine ekledikleri sayfaları hızlı bir şekilde anlayabilirsiniz.
 • Robots.txt protokolünü veya meta robots noindex etiketini doğru şekilde kullandığınızdan emin olmak için bu verileri kullanın ve Google’a bu sayfaları taramamasını veya dizine eklememesini söyleyin.
 • Temel giriş: Robots.txt protokolünün kullanılması, Google’ın bu sayfayı taramamasını önerir.
 • Ancak, sayfaları taramayacaklarını ve dizine eklemeyeceklerini garanti edemez, böylece dizine eklenen sayfaları yine de görebilirsiniz.
 • Bu bir sorunsa, şunları yapabilirsiniz: 1) noindex meta etiketini silinecek URL’ye ekleyin. 2) Lütfen sabırlı olun ve Google’ın bu sayfaları taradıktan sonra silip silmediğini görmek için GSC’yi gözlemleyin.
 • 3) Web Sitesi: Bir URL araması yaparak URL’nin Google’ın dizininden silinip silinmediğini manuel olarak kontrol edin.
 • 4) Tarama bütçesinden tasarruf etmek için robots.txt dosyalarının kullanılmasını engellemek için URL parametreleri ekleyin.

Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Organik Trafik


Seo

Kullanılabilirlik, genellikle kullanıcı arayüzü ve bilgi mimarisinin bir kombinasyonu olan kullanıcı deneyimi olarak adlandırılır. Google, Mayıs ayında, kullanıcıların sayfalarınızla etkileşim deneyimlerine ilişkin algılarına göre sayfaları değerlendirmek ve sıralamak için özel olarak tasarlanmış yeni bir sıralama sayfası deneyimi algoritması yayınlayacağını duyurdu.

E-ticaret SEO için etkili bir bilgi yapısı oluştururken, hangi sayfaların kuruluşunuz için en değerli olduğunu hatırlamak önemlidir. Google Kullanıcı Deneyimi Bir E ticaret Sitesi için Seo sayfası web sitenizin mimarisinde ne kadar yüksekse, anahtar kelime sıralaması için rekabet etme olasılığı o kadar yüksektir. Rutini başlatın, ardından dönüşüm odaklı sayfalara dalın.

Kullanıcılar araştırdıklarında, öğrendiklerinde ve dönüştürdüklerinde, bu yöntem doğal olarak kullanıcıları satış kanalının üstünden kanalın altına çekecektir.

Örneğin, bir bilgi mimarisi oluştururken dikkate alınması gereken bazı varyantlar şunları içerir:

 • Cinsiyet (erkek, kadın, nötr), renk, beden (küçük, orta, büyük vb.), Beden tipi (normal, minyon, annelik vb.), Yaş grubu ve beden sistemi.
 • Marka, cinsiyet, ürün türü (üst, alt, kıyafet vb.) Ve işlev (renk, beden, malzeme vb.).
 • Mayolar, sırt çantaları gibi mevsimlik ürünler bazen bu olayı ürün türü, işlevi vb. İle ilişkilendirir. Başlıkla birlikte bir işlev olarak kullanın.

E-ticaret Sitesi için Seo sıralamasını iyileştirmek için web sitesi optimizasyonu

Kurumsal düzeydeki kuruluşlar, optimize edilmesi gereken çeşitli konumlara, ürünlere, hizmetlere ve destek kaynaklarına sahiptir. E-ticaret SEO Çalışması Optimizasyonu;

Optimize edilecek yüz ila binlerce sayfayla, bu optimizasyon düzeyi çok zaman alıcı ve maliyetli olabilir.

Bu nedenle otomasyon ve manuel site optimizasyonu arasında bir denge bulmak önemlidir.

Manuel ve otomatik SEO

Kullanılan sistemin karmaşıklığına bağlı olarak, manuel E-ticaret SEO, başlık, meta açıklama ve içerik kapsayıcı öğeleri gibi her sayfaya en temel değişiklikleri uygulamak için çok fazla zaman ve kaynak gerektirebilir. Aynı zamanda, otomatik optimizasyon, gerekli stratejiyi uygulamak için yazılımın kullanılmasını içerir, ki bu daha hızlıdır, ancak yapabileceklerine göre daha sınırlı olduğu anlamına gelir.

Manuel E-ticaret SEO Öğeleri:

 • Temel Açılış Sayfaları.
  • Kategori.
  • Alt kategori.
 • Temel Açılış Sayfası Öğeleri (yani, Başlık etiketleri, meta açıklama etiketleri, Başlık etiketleri ve İçerik).
 • Çekirdek Sayfalar için Meta Robot Etiketleri (yani, Noindex / Index / Nofollow / Follow Etiketleri).
 • Ürün Sayfaları için İçerik Kabı.
 • Temel açılış sayfası URL yapısı.
 • 301 Yönlendirmeleri.

Otomatik SEO Öğeleri:

 • Ürün Sayfaları Öğeleri.
  • Başlık etiketleri.
  • Meta açıklama etiketleri.
  • Başlık etiketleri.
  • Alt Resim metni ve resim başlık metni.
  • Görüntü boyutlandırma ve sıkıştırma.
 • XML Site Haritası Oluşturma.
 • Kanonik etiket öğeleri.
  • Ürün sayfaları.
  • Yönlü gezinme sayfaları.
  • Blog etiketleri / kategori etiketleri.
 • Ekmek kırıntıları oluşturma.
 • İlgili ürün bağlantıları.
 • Şema işaretlemesi.
  • Fiyatlandırma.
  • Ürün envanter seviyesi (yani, stokta veya stokta yok).
  • Ürün adı.
  • Ürün Açıklaması.
  • Ürün derecelendirmesi ve yıldız derecelendirmesi.
 • Filtre gezinme sayfaları için Meta Robots Etiketleri (yani, Noindex / Index / Nofollow / Follow Etiketleri).
 • Ürün sayfası yönlendirmeleri (yani, ürünün yeniden stoklanıp stoklanmayacağına göre).

Lütfen bu iki süreç arasında bir denge kurmayı düşünün, böylece şirketinizin sitesi daha optimize edilmiş bir web sayfasına sahip olur ve yüksek değerli sayfalar profesyonel ilgi görerek daha iyi E ticaret SEO sonuçları elde edilmesini sağlar.

E-ticaret Siteleri SEO Çalışması
E ticaret Sitesi için Seo

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. E ticaret Sitesi için Seo Sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Bizleri sosyal medya adreslerimizden Takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Seo Çalışması Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir


Bu sitede kopyalama izin yok! Anlayışınız için teşekkürler.