En İyi Diyet Planı — Sürdürülebilirlik, Kilo Verme ve Daha Fazlası

En İyi Diyet Planı
En İyi Diyet Planı

En İyi Diyet Planı Nedir? Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık yarısının her yıl kilo vermeye çalıştığı tahmin edilmektedir (1 ). Kilo vermenin en iyi yollarından biri diyetinizi değiştirmektir. Bununla birlikte, mevcut yemek planlarının çokluğu, hangisinin en iyi, sürdürülebilir ve etkili olduğundan emin olamadığınız için başlamanızı zorlaştırabilir.

Bazı diyetler, gıda alımını azaltmak için iştahı bastırmayı amaçlarken, diğerleri kalori ve karbonhidrat veya yağ alımını sınırlandırmayı önerir. Dahası, birçoğu kilo vermenin ötesinde sağlık yararları sunar. İşte kilo vermenize ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olacak en iyi 4 yemek planı.

Kilo verme için En İyi Diyet
Kilo verme için En İyi Diyet

Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Yemek Nasıl Yapılır


Kilo Verme için En İyi Diyet Planı

1. Aralıklı oruç

Kilo verme için Aralıklı Oruç
Kilo verme için Aralıklı Oruç

Aralıklı oruç, oruç tutmak ve yemek yemek arasında geçiş yapan bir yeme stratejisidir. Kalori alımınızı günde 8 saat ile sınırlayan 16/8 yöntemi ve günlük. Kalori alımınızı haftada iki kez 500-600 Kalori ile sınırlayan 5:2 yöntemi dahil olmak üzere çeşitli formlar mevcuttur.

Nasıl çalışır: Aralıklı oruç, yiyebileceğiniz süreyi sınırlar ve kalori alımınızı azaltmanın kolay bir yoludur. Bu, izin verilen diyet sırasında çok fazla yiyerek telafi etmediğiniz sürece kilo kaybına yol açabilir.

Kilo kaybı: Çalışmaların gözden geçirilmesi, aralıklı açlığın 3-24 hafta boyunca %3-8 Kilo kaybıyla sonuçlandığını. Diğer yöntemlere göre önemli bir artış olduğunu göstermiştir.

Diğer faydalar: Aralıklı oruç, yaşlanma karşıtı etkiler, artan insülin duyarlılığı, gelişmiş beyin sağlığı. Azaltılmış inflamasyon ve diğer birçok fayda ile ilişkilendirilmiştir.

Dezavantajları: Genel olarak aralıklı oruç, çoğu sağlıklı yetişkin için güvenlidir.

2. Bitki bazlı diyetler:

Kilo verme için Diyet
Kilo verme için Diyet

Bitki bazlı bir diyet kilo vermenize yardımcı olabilir. Vejetaryenlik ve veganlık, hayvansal ürünleri sağlık, etik ve çevresel nedenlerle kısıtlamanın en popüler versiyonlarıdır.

Hayvansal ürünleri ölçülü olarak tüketen bitki bazlı bir diyet olan esnek diyet gibi daha esnek bitki bazlı diyetler de mevcuttur. Nasıl çalışır: Vejetaryenliğin pek çok türü vardır, ancak çoğu tüm et, kümes hayvanları ve balıkları ortadan kaldırmayı içerir. Bazı vejetaryenler yumurta ve süt ürünlerinden de kaçınabilir. Tüm hayvansal ürünlere ek olarak vegan beslenme, süt, jelatin, bal, peynir altı suyu. Kazein ve albümin gibi hayvansal kaynaklı ürünleri sınırlayarak bir adım daha ileri gider.

Diğer faydalar! Bitki bazlı diyetler, kalp hastalığı, belirli kanserler ve diyabet gibi kronik rahatsızlık riskinin azalması gibi birçok başka faydayla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca et bazlı diyetlerden daha çevresel olarak sürdürülebilir olabilirler.

Dezavantajları! Bitki bazlı diyetler sağlıklı olsa da, demir, B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum. Çinko ve omega-3 yağ asitleri gibi hayvansal ürünlerde tipik olarak bulunan önemli besin maddelerini kısıtlayabilirler.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: McDonalds Big Mac Kaç Kalori var


3. Düşük karbonhidratlı diyetler

Düşük karbonhidratlı diyetler
Düşük karbonhidratlı diyetler

Düşük karbonhidratlı diyetler en popüler kilo verme diyetlerinden biridir. Örnekler arasında Atkins diyeti, ketojenik (keto) diyet ve düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı (LCHF) diyet sayılabilir. Bazı çeşitler karbonhidratları diğerlerinden daha fazla azaltır.

Örneğin, ketojenik diyet gibi çok düşük karbonhidratlı diyetler bu makro besini toplam kalorinin %10’unun altında tutarken. Diğer diyet türleri %30 veya daha azında tutar. Nasıl çalışır: Düşük karbonhidratlı bir diyet, karbonhidrat alımınızı protein ve yağ lehine kısıtlar.

Genellikle protein bakımından düşük yağlı diyetlerden daha yüksektir. Bu önemlidir çünkü protein iştahı bastırmaya, metabolizmayı hızlandırmaya ve kas kütlesini korumaya yardımcı olabilir.

4. Paleo diyeti

Paleo diyeti
Paleo diyeti

Paleo diyeti, avcı-toplayıcı atalarınızın iddiaya göre yediklerini yemeyi savunur. Savunucuları insan vücudunun baklagilleri, tahılları ve süt ürünlerini işlemek için evrimleşmediğini iddia ettiğinden. Modern hastalıkların Batı diyetiyle ilişkili olduğu teorisine dayanmaktadır.

Örneğin, 3 haftalık bir çalışmada, paleo diyeti uygulayan 14 sağlıklı yetişkin değeri şu şekildedir:

ortalama 2,3 kg ağırlığındaydı ve bel çevresinde ortalama 0,6 inç (1.5 cm) kaybetti ( göbek yağının bir göstergesi). Araştırmalar ayrıca paleo diyetinin Akdeniz ve az yağlı diyetler gibi popüler diyetlerden daha doyurucu olabileceğini gösteriyor. Bunun nedeni yüksek protein içeriği olabilir.

Diğer faydaları: Paleo diyetinin uygulanması, yüksek tansiyon, kolesterol ve trigliserit seviyeleri gibi çeşitli kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir.

Dezavantajları: Paleo diyeti sağlıklı olmasına rağmen, baklagiller, tam tahıllar ve süt ürünleri dahil olmak üzere birkaç besleyici gıda grubunu kısıtlar.

4 Bonus: Kile Vermek İçin Diyet

5. Az yağlı diyetler

Kısaca : Düşük yağlı diyetler yağ alımınızı kısıtlar çünkü bu makro besin,
protein ve karbonhidratlardan daha fazla kalori içerir. Çalışmalar, düşük yağlı diyetleri kilo kaybı ve daha düşük kalp hastalığı ve diyabet riskleri ile ilişkilendirmiştir.

6. Akdeniz diyeti

Kısaca: Akdeniz diyeti, rafine ve yüksek oranda işlenmiş gıdaları kısıtlarken bol miktarda meyve, sebze, balık ve sağlıklı yağ yemeyi vurgular . Kilo verme diyeti olmasa da , araştırmalar kilo vermeyi ve genel sağlığı teşvik edebileceğini gösteriyor.

7. WW (Ağırlık İzleyiciler)

Kısaca: WW veya Weight Watchers, puan tabanlı bir sistem kullanan bir kilo verme programıdır. Araştırmalar , uzun süreli kilo kaybı için etkili olduğunu ve oldukça esnek olduğunu gösteriyor.

8. DASH diyeti

Kısaca: DASH diyeti, kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilen düşük tuzlu bir diyettir. Çalışmalar ayrıca bunu kalbiniz için ek faydalar ve diğer kronik hastalık risklerinin azalmasıyla ilişkilendirmiştir.

Not: Bu yazı tamamen Yazarın Görüşlerini İfade Etmektedir. Bir Tavsiye Boyutunu Taşıyamaz. Tüm Bilgiler Avrupa Standarları Gereği Düzenlenmiş olup ünlü yorumcular ve yazarların görüşlerinden altıntı yapılmıştır.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. En İyi Diyet Planı sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Gündem Haberleri Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Muzda Kaç Kalori Var


Bu sitede kopyalama izin yok! Anlayışınız için teşekkürler.