Cumartesi, Temmuz 20, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Endüstriyel Robot Pazarı 2023’te Büyüme Kaydetti

Önemli Noktalar

  • 2023'te küresel endüstriyel robot sevkiyatları 500,000 birimi aştı.

  • Malzeme taşıma, özellikle Amerika ve Avrupa'da, endüstriyel robotların önde gelen uygulamasıdır.

  • Amerika'nın endüstriyel robot pazar büyümesi 2023'te %17.3 azaldı.

2023 yılında, küresel endüstriyel robot sevkiyat hacmi 500.000 birimi aşarak önemli bir kilometre taşına ulaştı. Interact Analysis’e göre, COVID-19 pandemisi ve enflasyon gibi önemli zorluklara rağmen, sektör toparlanma sürecine girmiştir. Bu durum, dünya genelinde çeşitli imalat sektörlerinde otomasyon ve teknolojik ilerlemeye yönelik geniş bir eğilimi yansıtmaktadır.

Bölgesel Pazar Dinamikleri

Amerika kıtasında, özellikle Meksika’da otomotiv sektörüne yönelik endüstriyel robot satışları 2023’te büyük baskı altında kaldı ve bu durum yavaş bir büyümeye neden oldu. Amerika’da endüstriyel robot pazarı büyümesi %17.3 azalırken, APAC hafif bir artış gösterdi ve EMEA istikrarını korudu. Özellikle Amerika, küresel gelirlerin %17’sini, APAC ise %62’sini ve EMEA %22’sini oluşturdu.

Öne Çıkan Uygulamalar

Malzeme taşıma, kaynak ve montaj, endüstriyel robotların en önemli üç uygulaması olarak belirlendi. Bu uygulamalar, 2023’te pazar gelirlerinin %70’inden fazlasına katkıda bulundu ve yalnızca malzeme taşıma, toplamın üçte birini oluşturdu. Bu uygulamaların hakimiyeti, özellikle Amerika ve Avrupa’da, en büyük beş tedarikçinin önemli pazar paylarına sahip olduğu yerlerde dikkat çekicidir.

Kuzey Amerika’da robot satışları, 2024’ün ilk çeyreğinde 2023’ün aynı dönemine göre %6 azaldı. Kuzey Amerikalı şirketler, Ocak-Mart 2024 döneminde 8,582 robot satın aldı ve bu satışlar 494 milyon dolar gelir getirdi.

Temel Çıkarımlar

  • 2023’te küresel endüstriyel robot sevkiyatları 500,000 birimi aştı.
  • Malzeme taşıma, özellikle Amerika ve Avrupa’da, endüstriyel robotların önde gelen uygulamasıdır.
  • Amerika’nın endüstriyel robot pazar büyümesi 2023’te %17.3 azaldı.

Endüstriyel robot pazarı, son dönemde karşılaştığı zorluklara rağmen istikrarlı bir büyüme potansiyeline sahiptir. Ortalama robot fiyatlarının düşmesi ve öngörülen pazar büyüme oranı olumlu bir görünüm sunmaktadır. Ancak, bölgesel pazar performansındaki farklılıklar ve enflasyon gibi ekonomik faktörlerin etkilerinin çeşitliliği, endüstriyel robot pazarının karmaşıklığını vurgulamaktadır. Teknolojik ilerlemelerin devamı ve endüstriler arası otomasyon talebi, küresel olarak robot kullanımının artış eğilimini sürdürecektir.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Web’s Editör
Web’s Editör
Web'in Dijital Sesi sloganıyla 2020 yılından bu yana yayın yapan websesi.com, teknoloji haberleri, trend teknolojik gelişmeler, oyunlar, girişim hikayeleri ve dünya çapında ses getiren her konuda seni bilgilendirmek için burada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER