Perşembe, Haziran 13, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

FCC, Yapay Zeka Kullanarak Ses Üreten Robo Aramaları Yasakladı

Önemli Noktalar

  • FCC, AI üretimi sesleri yasakladı.

  • Yeni düzenleme, dolandırıcılığı hedef alıyor.

  • AI'nin kötüye kullanımına karşı önlem alınıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu (FCC), yapay zeka tarafından üretilen sesleri kullanan robo aramaları yasaklayan yeni bir yasa çıkardı. 8 Şubat’ta oy birliğiyle alınan kararla, 1991 Tüketiciyi Koruma Yasası’nın yetkileri genişletildi. Bu yasa, önceden kaydedilmiş mesajlarla yapılan istenmeyen robo aramalarla mücadele etmeyi amaçlıyor.

Tüketici Koruma Güçlendirildi

Mevcut tüketici koruma yasası zaten otomatik arama makineleri ve yapay ses mesajlarının cep telefonlarına kullanımını yasaklıyor ve sabit hatlara bu tür aramalar yapılabilmesi için yazılı onay gerektiriyor. Son karar, yapay zeka tarafından üretilen sesleri ‘yapay’ olarak sınıflandırıyor ve ihlal edenlere aynı yaptırım protokollerini uyguluyor, bu da arama başına 23.000 dolara kadar potansiyel cezaları içeriyor.

Politik Kötüye Kullanım ve Dolandırıcılık

FCC Başkanı Jessica Rosenworcel’e göre, bu önlem, savunmasız bireyleri sömürmek, ünlüleri taklit etmek ve seçmenleri yanıltmak için yapay zeka üretimi sesleri kullanan “kötü niyetli aktörleri” hedef alıyor. New Hampshire ön seçimlerinde oy kullanmamaları için Joe Biden’ın sesinin deepfake kullanılarak yapılan bir dolandırıcılık, bu düzenlemenin aciliyetini ortaya koydu. Tahmini 5.000 ila 25.000 arasında çağrı yapıldı ve bu aramalar iki Teksas merkezli şirkete kadar izlendi.

Aldatıcı robo arama, Biden’ın retoriğini taklit ederek, vatandaşları Cumhuriyetçilere ve Trump’ın potansiyel yeniden seçilmesine yardımcı olacakları iddiasıyla oy kullanmamaları konusunda uyardı. Bu olay, New Hampshire Eyalet Temsilcisi Angela Brennan tarafından vurgulandığı gibi, deepfake’lerin ne kadar kolay ve hızlı bir şekilde oluşturulup kötü amaçlarla kullanılabileceğinin altını çiziyor.

FCC’nin bu hamlesi, sofistike teknoloji aracılığıyla gerçekleştirilen manipülasyon ve dolandırıcılığı sınırlama konusunda önemli bir adımı temsil ediyor. Karar, AI’nin iletişimdeki etkisi ve demokratik sürece potansiyel zarar konusundaki artan endişeleri yansıtıyor.

Yapay zeka teknolojisi daha erişilebilir ve insan seslerini ikna edici bir şekilde taklit edebilecek kapasiteye ulaştıkça, FCC gibi düzenleyici kurumlar, kamu güvenliğini sağlamak ve iletişim kanallarının bütünlüğünü korumak için çabalarını artırıyor. Bu karar, AI’yi dolandırıcılık amaçlarıyla kötüye kullanmayı düşünenlere bir uyarı niteliğinde.

  • FCC, AI üretimi sesleri yasakladı.
  • Yeni düzenleme, dolandırıcılığı hedef alıyor.
  • AI’nin kötüye kullanımına karşı önlem alınıyor.
Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Web’s Editör
Web’s Editör
Web'in Dijital Sesi sloganıyla 2020 yılından bu yana yayın yapan websesi.com, teknoloji haberleri, trend teknolojik gelişmeler, oyunlar, girişim hikayeleri ve dünya çapında ses getiren her konuda seni bilgilendirmek için burada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER