Pazar, Temmuz 21, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Genentech ve NVIDIA, İlaç Keşfini Yeniden Tanımlamak İçin Güçlerini Birleştiriyor

Biyo-teknoloji lideri Genentech Inc. ve yapay zeka öncüsü NVIDIA Corp., ilaç keşfini yeniden tanımlamak amacıyla çok yıllık bir işbirliğine başlamıştır. Bu ortaklık, NVIDIA’nın en son yapay zeka yeteneklerini, özellikle üretici yapay zeka modellerini kullanarak Genentech’in ilaç araştırma ve geliştirme süreçlerini hızlandırmayı amaçlıyor.

Genentech, NVIDIA’nın teknolojilerini entegre ederek yapay zeka araştırma programlarını geliştirmeyi planlıyor. Bu, NVIDIA’nın yapay zeka donanım ve yazılımını içeren eğitim-hizmet platformu olan DGX Cloud’un yanı sıra, bilgisayarlı ilaç keşfinde üretici yapay zeka uygulamalarını kolaylaştırmak için tasarlanmış alan özgü BioNemo platformunu kullanmayı içerir.

İşbirliğinin temel odağı, Genentech’in özel makine öğrenimi algoritmalarını ve modellerini NVIDIA’nın platformlarında optimize etmektir. Bunu yaparak, Genentech karmaşık biyomoleküler desenleri daha derinlemesine anlamayı ve geleneksel ilaç geliştirme yaklaşımlarını bozarak araştırma ve geliştirme başarı oranını artırmayı hedeflemektedir.

Bu işbirliğindeki önemli girişimlerden biri, Genentech’in “lab in a loop” (döngüde laboratuvar) projesidir, bu proje deneysel verileri kullanarak gelecekteki moleküler tasarımları iyileştirmek için üretici bilgisayar modellerini bilgilendirir. NVIDIA’nın rolü, Genentech’in ilaç keşfi modellerinin eğitimini ve çıkarımını hızlandırmak olacak, böylece tahminlerin daha hızlı değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi sağlanacaktır.

İşbirliği, Genentech’in özel verilerini ve kamuoyuna açık veri setlerini kullanırken, NVIDIA’nın Genentech’in özel verilerine belirli bir proje için izin verilmedikçe doğrudan erişimi olmayacak. Bu, Genentech için veri gizliliği ve kontrolü sağlarken NVIDIA’nın ilaç keşfindeki yapay zeka ile ilgili zorluklara dair içgörüler kazanmasına olanak tanır.

Stratejik ittifak, mevcut yapay zeka modellerini optimize etmekle ilgili değil; sağlık alanında ve ötesinde geniş sonuçları olabilecek yeni nesil bir yapay zeka platformu yaratmakla ilgilidir. Ortaklık, yapay zekanın ilaç keşfini daha öngörülebilir ve maliyet etkin hale getirme potansiyelini vurgulamakta ve araştırma ve geliştirme başarı oranını artırmaktadır. Biyo-teknolojide zengin bir geçmişe sahip Genentech ve yapay zeka alanındaki liderliği ile NVIDIA, bu işbirliği ile yeni bilimsel keşiflerin kilidini açmayı ve tedavilerin geliştirilmesi ve sunulması şeklini dönüştürmeyi hedefliyor.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Bilgesu Erdem
Bilgesu Erdem
tech and internet savvy, cat lover.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER