Cumartesi, Nisan 20, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

İsviçre Asgari Ücret, İsviçre’de Ortalama Maaş Ne Kadar?

Avrupa’da bir ülke olan İsviçre asgari ücret ve İsviçre ortalama maaş bilgilerini ayrıntılı olarak sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca sitemizde diğer ülkelerin asgari ücret verileri bulunmaktadır. Dilerseniz dünya ülklerinin tamamını inceleyin.

İsviçre’de Asgari Ücret

Son yıllarda, Cenevre sakinleri, ulusal asgari ücreti artırma girişimlerine defalarca karşı oy kullandı. 2011 ve 2014’te Cenevreliler ezici bir çoğunlukla bu tür tekliflere karşı oy kullandılar. Ulusal düzeyde, 22 İsviçre Frangı olan asgari ücret, yakın zamanda seçmenlerin %76’sı tarafından reddedildi. Ancak böyle bir girişimin ülkede gerçek olup olmayacağı belli değil. İsviçre’de asgari ücret bazı çevrelerde tartışılıyor, hatta bazıları İsviçre’nin asgari ücreti asla yükseltmeyeceğini iddia ediyor.

İsviçre asgari ücret saatlik 22 CHF (İsviçre Frangı), İsviçre asgari ücret saatlik dolar 23 ABD doları civarındadır. Türk Lirası karşılığında günümüz kuru ile saatlik ücret 429 TL dolaylarındadır.

İsviçre asgari ücret aylık 3.680 CHF (İsviçre Frangı), İsviçre asgari ücret dolar aylık 3.858 ABD doları civarındadır. Türk Lirası karşılığında günümüz kuru ile aylık ücret 75.227 TL dolaylarındadır.

İsviçre aylık ortalama maaş 4.500 CHF, İsviçre aylık ortalama maaş dolar bazında 4.717 ABD Doları civarındadır. Türk Lirası karşılığında günümüz kuru ile aylık 87.745 TL dolaylarındadır.

İsviçre‘de aylık en yüksek maaş 46.000 CHF, İsviçre‘de aylık en yüksek maaş dolar bazında 48.226 ABD Doları civarındadır. Türk Lirası karşılığında günümüz kuru ile aylık 940.361 TL civarındadır.

Cenevre’de Asgari Ücret

İsviçre’nin Cenevre kentinde artık asgari ücret 23 frank. Cenevre hükümeti, sakinlerinin yaşam standartlarını yükseltmek amacıyla asgari ücret yasasını referandum şeklinde yasalaştırmaya karar verdi. Oylama her iki taraf için de başarılı oldu, sağ kanat kaybederken sol kanat kazandı. Girişim, ihlaller için idari para cezası uygulayabilen Teftiş ve Çalışma İlişkileri Dairesi (OLIR) tarafından izlenir. Yasanın uygulanması 1 Kasım 2020’de yürürlüğe girdi. Teftiş ve Çalışma İlişkileri Dairesi, işverenlerin yeni yasalara uyumlu olduklarından emin olmak için çalışan sözleşmelerini derhal gözden geçirmelerini tavsiye etti.

Haziran ayında Cenevre’de asgari ücret konusunda referandum yapıldı. Popülaritesine rağmen, ağır bir muhalefetle karşılaştı. Altı yıl önce, seçmenlerin yüzde 76’sı önerilen değişikliğe karşı çıktı. Şimdi değişim rüzgarı asgari ücretin aleyhine dönüyor. Referandum sonucu, ortaya çıkan maliyete rağmen seçmenlerin çoğunluğunun artıştan yana olduğunu gösteriyor. Yeni asgari ücretin bir öncekinden daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Birçok kişi ekonomi üzerindeki etkisi konusunda endişe duysa da, bu karar hala tartışmalıdır.

Lozan’da Asgari Ücret

İsviçre’de zorunlu bir asgari ücret yoktur. Bu nedenle Lozan’daki maaşlar işten işe büyük ölçüde değişir. Ücret, işveren ve çalışan arasında müzakere ediliyor. Örneğin, 2.000 CHF kazanan bir satış elemanı, 1.000 CHF kazanan bir satış elemanının iki katı kadar kazanabiliyor. Bu farklılık, farklı çalışma koşullarından ve satış elemanının çalıştığı sektörden kaynaklanmaktadır. Lozan’da, farklı iş unvanları için maaşlar, ERI Global Maaş Hesaplayıcı kullanılarak hesaplanır.

Asgari Ücret
Asgari Ücret

İsviçre asgari ücret kampanyası kanton düzeyinde bir miktar başarı elde etti, ancak federal düzeyde daha az başarılı oldu. En büyük sendika çatı grubu, yoksullukla mücadele için ulusal bir asgari ücretin gerekli olduğunu savunarak referandum için bastırdı. Ayrıca, yoksulluğun ana nedeninin ücret dampingi olduğunu ve ülkenin ekonomik büyümesine ters etki yapacağını savundular. Ancak İsviçre hükümeti tedbire karşı çıktı. Sonunda Nisan ayı sonunda referandum ile kabul edildi.

Bern’de Asgari Ücret

Neuchatel kantonunda önerilen 20 CHF’lik asgari ücret ilk olarak 2011’de uygulamaya geçti. Ancak yasal zorluklar nedeniyle ertelenmişti. İsviçre Federal Mahkemesi sonunda bu itirazları reddetti ve asgari ücret artık Ağustos 2017’den itibaren geriye dönük olarak uygulanacaktır. Göreceli olarak az sayıda kişinin bu yeni politikadan yararlanacağı tahmin ediliyordu. Girişim, İsviçre’de ücret tartışmalarının devam ettiğini gösteriyor. Yeni yasanın Neuchatel’deki işçiler için büyük bir fark yaratması pek olası değil, ancak uygulanmasına ilişkin daha geniş tartışma muhtemelen daha etkili olacak.

İsviçre’de asgari ücret, üç beceri düzeyine göre belirleniyor. Vasıfsız işçiler vasıflı işçilerden daha az kazanıyor. İsviçre’de işçilerin asgari ücreti alabilmeleri için en az dört yıllık deneyime sahip olmaları gerekir. Nitelikli işçiler üç gruba ayrılıyor. Ev ekonomisi alanında eğitim veya öğretim sertifikası olanlar, mesleki niteliklere sahip olanlar ve resmi niteliklere sahip olmayanlar. Bu kişilerin ayrıca bir sendika temsilcisi olması gerekir.

Zürih’de Asgari Ücret

Zürih’teki asgari ücret, Avrupa’daki diğer birçok büyük şehirden biraz daha yüksek, ancak bu işçiler için ne anlama geliyor? Ücretler cinsiyete göre dağıtılmakta ve erkekler kadınlardan %4 daha fazla ücret almaktadır. Erkekler ayda ortalama 16.804 dolar kazanırken, kadınlar ayda 16.097 dolar kazanıyor. İsviçre hükümeti, işçileri vicdansız işverenlerden korumak için birkaç toplu sözleşme başlattı. Aşağıda Zürih maaşlarına ilişkin bazı istatistikler listelenmiştir.

Asgari ücret, çalışan yoksulların yanı sıra engellileri işe alan kurumlara da yardımcı olacaktır. Bu kurumlar asgari ücreti ödeyemezler. Ayrıca, bu sektörlerde çok sayıda kadın var, bu nedenle asgari ücret onların ayakta kalmasına yardımcı olacaktır. Kadın, erkek veya öğrenci olun, asgari ücret başınızı suyun üstünde tutmanıza yardımcı olur. Kadınların işgücünün üçte ikisini oluşturduğunu da belirtmek önemlidir.

Winterthur’da Asgari Ücret

Winterthur’daki asgari ücret şu anda saatte 277 dolar. Bu, düşük ücretli sektörde çalışanların, yüksek ücretli sektörlerde çalışanlardan daha az kazandığı anlamına gelir. Bu, Winterthur’daki en düşük ücretli mesleklerin satış ve kurye hizmetleri olduğu anlamına gelir. Ancak bu, düşük ücretli sektörün olmadığı anlamına gelmez. Erkekler ve kadınlar arasındaki ücret farkı azdır ve birçok ülke çalışanlarına yıllık zam da vermektedir.

Winterthur’daki bir Federal Hükümet Çalışanı için maaş aralığı, konut ve ulaşım masrafları dahil olmak üzere yaklaşık 61.800 CHF ile neredeyse beş yüz bin CHF arasında değişmektedir. Maaşlar, faydalar gibi bir pozisyondan diğerine çılgınca değişir. Winterthur’da asgari ücretlerin nasıl hesaplanacağına dair bazı ipuçları. Örneğin bir güvenlik görevlisinin maaşı, görev tanımına göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak, Winterthur’daki bir güvenlik gücü üyesi yılda 5 603 CHF kazanırken, kayıtlı bir kişi 4 075 CHF kazanıyor.

İşçilerin Maaşları

Bir stajyerin ortalama maaşı, yılda 78.000 CHF veya saatte 40 CHF civarındadır. Giriş seviyesi işler yaklaşık 60.000 CHF’den başlarken, en yüksek ücretli işçiler yılda 117.000 CHF’ye kadar kazanır. İsviçre’deki asgari ücret hakkında daha fazla bilgi için, İsviçre hükümetinin web sitesindeki ilgili sayfaya bakın. İsviçre’deki maaşınızı hesaplamak için Indeed.com’u kullanın veya önceki iş ilanlarından maaş bilgilerini karşılaştırın.

İsviçre’de ulusal asgari ücret bulunmamakla birlikte, bazı kantonlar kendi ücretlerini belirlemiştir. Bu, belirli iş türleri ve belirli endüstriler için geçerlidir. Kanton asgari ücretlerine ek olarak, bazı toplu sözleşmeler de belirli işler için asgari ücret belirler. Bu yasalara rağmen, İsviçre’de yaşamanın maliyeti dünyanın en yükseklerinden biridir. Kaliteli bir yaşam istiyorsanız, İsviçre’deki asgari ücret çalışmaya değer. Ancak, zamanınızın iyi bir bölümünü asgari ücretli bir işte geçirmeye hazır olmanız gerekir.

4.000 İsviçre Frangı, Cenevre’nin Asgari Ücreti

Cenevre, gelişen özel bankacılık sektörüne, Birleşmiş Milletlere ve Sotheby’s ve Christie’s müzayede evlerine ev sahipliği yapan zengin bir şehirdir. Ancak zengin ekonomik statüsüne rağmen şehir, çoğu kadın olan on binlerce düşük ücretli işçiye de ev sahipliği yapıyor. Aslında, bu işçilerin üçte ikisi kadın ve yeni asgari ücret bu eşitsizliği tersine çevirmek için uzun bir yol kat edecek.

Yeni Cenevre asgari ücreti, kentin belediye başkanından sonra “Rio Grande” olarak geçti. Asgari ücretin saatte 23 İsviçre Frangı veya yaklaşık Rs olduğu tahmin ediliyor. Saatte 1.800. Bu ücret, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki asgari ücretten daha yüksektir, ancak yine de birçok ülkede yoksulluk düzeyindeki oranlardan uzaktır. Aslında Cenevre, şehrin düşük gelirli işçilerini daha uzun saatler çalışmaya ve zorlu çalışma koşullarına dayanmaya zorlayan özellikle ağır bir Covid-19 virüsü vakası yaşadı. Oy, seçmenlerin yüzde 58’i tarafından kabul edilmişti. Ve bu şaşırtıcı bir başarı. Asgari ücret geçmişte 2014 ve 2011 yıllarında olmak üzere iki kez reddedilmişti.

22 CHF Ulusal Asgari Ücrettir

Şu anda, İsviçre’nin ulusal asgari ücreti yoktur. 2014’te seçmenler, aylık 22 USD ve 19 EUR’ya denk gelen 22 CHF saatlik ücret uygulama önerisini reddettiler. Bu seviye, çoğu Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesinin asgari ücret seviyesinden daha yüksektir ve ABD’li işçilerin kazandığının iki katından fazladır. Ancak bu politikanın sürmesi pek olası değildir. Yakın gelecekte İsviçre, kendi asgari ücretini belirlemek için bir referandumdan geçmek zorunda kalacak.

İsviçre asgari ücreti son haftalarda sıcak bir konu oldu. Asgari ücret birçok ülkede tartışmalı bir konu haline geldi ve bu da farklı değil. Taraftarlar, yaklaşık 330.000 işçinin maaşlarını artıracağını söylerken, muhalifler insanları işlerinden uzaklaştıracağını söylüyor. Son anketler, İsviçreli seçmenlerin girişime karşı çıkabileceğini gösteriyor. İsviçre hükümeti nasıl ilerlemeye karar verirse versin, insanların hayatlarında büyük bir fark yaratması muhtemel.

Zürih İçin 23 CHF Teklif Edildi

İsviçre hükümeti, Zürih şehrinde asgari ücreti artırmayı düşünüyor. Bu artış şehirdeki gelir eşitsizliğinin azalmasına yardımcı olacaktır. Saatte 23 CHF asgari ücret, düşük gelirli işçiler için önemli bir artış olacaktır. İsviçre vatandaşları ayda 250 ile 4000 dolar arasında kazanıyor. Zürih şehrinde 2016 yılında asgari ücret 18 CHF idi. 4A-236/2016 sayılı davaya ilişkin yakın tarihli bir Yargıtay kararı, iş yerinin işçinin olağan işini gerçekleştirdiği yerde olması gerektiğine açıklık getirdi.

Önerilen ücret artışı, sosyal güvenlik katkı paylarını, stopaj vergilerini ve kaza sigortası poliçesini de etkileyecek. Değişim risksiz değildir. Aslında, asgari ücreti ihlal ettikleri için 30’000 CHF’ye kadar para cezasına çarptırılan insanlar oldu. Başka ihlaller 50.000 CHF’ye varan idari para cezalarıyla sonuçlanır. Ve tekrarlanması halinde iki katına çıkar. Bu durumda Zürih’te asgari ücret zammı hemen uygulanmaz.

İsviçre’de Sektöre Göre Ortalama Kazançlar

Ücretler, özel sektör çalışanlarının aylık brüt maaşıdır. Rakam, sosyal güvenlik katkı paylarını, ayni yardımları, düzenli ödenen ikramiyeleri, ciro payını, komisyonları ve benzerlerini içerir. Ayrıca vardiyalı çalışma, gece vardiyası veya Pazar çalışması için zorluk ödeneği ve 13. ayın maaşının 1/12’si dahildir. Buna aile ve çocuk yardımları dahil değildir. İsviçre’de maaşlar bölgeye ve mesleğe göre büyük farklılıklar gösterir.

İsviçreli işçiler dünyanın en iyi maaşlarından bazılarının tadını çıkarıyor. OECD verilerine göre, İsviçre’nin yıllık ortalama maaşının 2020 yılına kadar 60.600 CHF civarında olması bekleniyor. Bu önemli bir gösterge olsa da İsviçre’de çalışmanın tek avantajı maaşlar değil. OECD maaş anketleri, İsviçre’deki maaşların son on yılda nispeten sabit kaldığını gösteriyor. İsviçre’de çalışmanın getirdiği faydalar çoktur. Aşağıda, en yaygın iş türlerinden bazılarını ve potansiyel olarak ne kadar kazanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER