Perşembe, Haziran 13, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Kadınların Erkeklerden Daha Uzun Yaşamasının Sırları

16 yaşındayken kendimizi hep o yaşta kalacakmış gibi hissetsek de, kaçınılmaz olarak hepimiz yaşlanırız. Peki neden yaşlanıyoruz? Neden sinekler insanlardan ya da balinalardan daha çabuk yaşlanır? Bu tür sorular uzun yıllardır bilim insanlarının ve gerontoloji (yaşlanmayı inceleyen bilim dalı) uzmanlarının ilgisini çekiyor. Birçok farklı kuram geliştirilmiş durumda.

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki Yaşam Süresi Farklılığı

  1. yüzyıldan itibaren giderek artan bir şekilde, dünyanın birçok yerinde kadınlar erkeklerden ortalama 6 yıl daha uzun yaşıyor. Peki neden kadınlar daha uzun yaşıyor? Erkeklerin doğdukları andan itibaren kadınlardan daha zor ve daha kötü yaşam koşullarına maruz kalmaları bunun bir nedeni mi? Ya da kadınların uzun yaşamasının nedeni toplumdaki kadın ve erkek rollerindeki farklılıklar mı?

Biyolojik Avantajlar

Kadınların biyolojik avantajlarının olduğu daha işin başından bellidir. Bunun temel nedeni sahip oldukları iki adet X kromozomudur. Herhangi bir genetik mutasyonda değişen bir X kromozomuna karşılık diğeri onun görevini yapar. Erkekler ise tek bir X kromozomuna sahip olduklarından böyle bir avantajdan yoksundurlar. 1950’li yıllardan beri bu sorulara yanıt arayan Amerikalı bilim insanı Francis Madigan’a göre, cinsler arasındaki biyolojik farklılıklar yaşam süreleri arasındaki farkın da nedenidir. Sosyokültürel etkenlerse pek önemli değildir.

Uzun Yaşam İçin Biyolojik Etkenler

Bu iddiayı kanıtlamak için Madigan, kadın ve erkeklerden oluşan ve toplumdan yalıtılmış bir deney grubuyla çalışmış. Bu gruptaki ölüm oranı farkı da Madigan’ın iddia ettiği gibi erkeklerde daha yüksek çıkmış. Araştırmaya göre, farklı cinsiyet hormonlarının kolesterol oranı üzerindeki etkileri önemli bir biyolojik etki oluşturuyor.

Kadın ya da erkek fark etmeden hepimiz vücudumuzda hem östrojen hem de testosteron hormonlarına sahibiz. Ancak kadınlarda daha fazla östrojen, erkeklerde ise daha fazla testosteron bulunur. Atletik başarı söz konusu olduğunda testosteron genellikle tüm övgüyü alır. Ancak insanlarda östrojen reseptörü, 1,2 milyar ile 600 milyon yıl öncesine dayanan çok eski bir tarihe sahiptir. Testosteron reseptörü ise östrojen reseptörünün bir kopyası olarak ortaya çıkmıştır ve yaş olarak neredeyse yarısı kadardır. Bu durum, kadın bedenini daha dayanıklı yapar.

Testosteron ve Sağlık

Erkeklerin salgıladığı testosteronun da kolesterol üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Bu hormon aynı zamanda erkek vücudunu daha iri hale getirdiği için yaşlanma süreçlerinin de hızlanmasına katkı sağlar. Kadınlarda daha sık görülen migren, astım gibi kronik hastalıklar yaşam kalitesini etkilese de ölümcül değildir. Erkeklerin sık karşılaştıkları sağlık sorunları ise daha ölümcül olma eğilimindedir. Bunun temel nedenlerinden biri de vücutlarımızın yağ dokuları ile ilgilidir.

Kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasının ardında birçok biyolojik faktör bulunmaktadır. X kromozomlarının çift olması, östrojen hormonunun avantajları ve testosteronun olumsuz etkileri bu farkı açıklayan başlıca nedenlerdir. Sosyokültürel faktörler de bu durumu etkileyebilir, ancak biyolojik farklılıklar daha belirgin bir rol oynar. Bu bilgiler, yaşlanma sürecini ve cinsiyetler arasındaki yaşam süresi farklılıklarını daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER