Pazar, Haziran 16, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Kamala Harris, Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü’nün Kuruluşunu Duyurdu

Yapay Zeka (YZ) yönetimini desteklemek için yakın zamanda harekete geçen Biden-Harris yönetimi, inovasyonu güvenlikle dengelemek için bir dizi stratejik eylem başlattı. Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Birleşik Krallık zirvesine katılımı sırasında, Amerika Birleşik Devletleri Yapay Zeka Güvenlik Enstitüsü’nün (US AISI) kuruluşunu ve hükümetin yapay zeka kullanımına ilişkin taslak politika kılavuzunun yakında kamuoyuna açıklanacağını ayrıntılı olarak açıkladı. Hükümet liderliğindeki YZ gözetiminin bir işareti olan AISI, içerik kimlik doğrulamasından algoritmik önyargıyı azaltmaya kadar YZ uygulamaları hakkında doğrudan yasama ve kolluk kuvvetleri tavsiyelerini besleyen titiz test ve değerlendirme protokolleri oluşturmayı amaçlamaktadır.

1x 1 scaled
Görsel Kaynağı: Bloomberg

Yönetimin taahhüdü, askeri YZ’nin sorumlu kullanımına ilişkin bir Siyasi Deklarasyonun 30 ülkenin onayını aldığı, uluslararası insani yasalara uyumu ve titiz YZ yetenek testlerini teşvik ettiği uluslararası sahneye kadar uzanıyor. Bu uluslararası işbirliği, içerik doğrulamada küresel standartlar için yapılan bir çağrı ile vurgulanmakta ve yönetimin YZ tarafından üretilen medyanın doğrulanabilir ve şeffaf olması yönündeki çabasına dikkat çekmektedir.

Kamu sektöründe, Yönetim ve Bütçe Ofisi (OMB), sağlık, eğitim ve ulaşım dahil olmak üzere sayısız sektörü etkileyebilecek, devlet rollerinde yapay zeka için ilk taslak politika kılavuzu hakkında yorum davet etmeye hazırlanıyor. Bu taslak, YZ uygulamalarını federal çalışanların korumaları ve kamu hakları ile uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor ve etik hususlar ve kamu incelemesi ile desteklenen gelecek bir YZ çağına işaret ediyor.

Buna ek olarak, yönetim, özellikle yaşlıları aldatıcı robocall’lardan ve robotexts’lerden korumaya odaklanarak, YZ destekli dolandırıcılığı hedefleyen sanal bir hackathon duyurdu. Bu girişim, yönetimin YZ’nin kötüye kullanımının karanlık olasılıklarını engellemek için benimsediği proaktif yaklaşımı örneklemektedir.

Ayrıca, YZ’yi kamu yararına ilerletmeyi amaçlayan ve sosyal açıdan bilinçli bir YZ geleceğine önemli bir yatırımın sinyalini veren on vakıftan 200 milyon doların üzerinde para toplayan yeni bir hayırseverlik girişimi başlatıldı. Bu girişim, yönetimin YZ gelişiminin demokrasi, şeffaflık ve kamu refahı ile uyumlu kalmasını sağlamaya yönelik daha geniş gündemi ile uyumludur.

Bu girişimlerin bir araya gelmesi, YZ konusundaki küresel diyaloğa derinden katılan, teknolojiyi toplumsal faydaya doğru yönlendirmeye çalışan ve aynı zamanda potansiyel risklerine karşı önlem alan bir yönetimin resmini çiziyor. Bu ortak çaba, YZ’nin dönüştürücü gücünden sorumlu bir şekilde yararlanıldığı, güvenli ve demokratik değerler ve insan haklarıyla uyumlu inovasyonun teşvik edildiği bir geleceğe işaret ediyor.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Bilgesu Erdem
Bilgesu Erdem
tech and internet savvy, cat lover.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER