Kasa toz nasıl temizlenir; Bilgisayar Temizliği nasıl yapılır?

Bilgisayar Temizliği nasıl yapılır
Kasa toz nasıl temizlenir
Kasa toz nasıl temizlenir

Kasa toz nasıl temizlenir? bilgisayarınızın kasasını düzenli olarak temiz tutmanız gerektiğini biliyor muydunuz? Bilgisayar kasalarının temizliği düzenli ve titiz bir şekilde yapılmaktadır.

Bilgisayar soğutmasını kontrol etme söz konusu olduğunda toz büyük bir sorundur. Kesinlikle en yeni PC donanımını seçerek PC’nizi oluşturmaya büyük yatırım yapmış olabilirsiniz. Ancak düzenli olarak bakımını yapmazsanız, PC’nizin performansının zaman içinde düşme olasılığı giderek artmaktadır. PC kabinlerinde toz birikmesi, düşük termal performans için bir katalizördür. CPU soğutucunuza, GPU fanınıza ve G/Ç’nize girebilir. Bu, daha fazla ısı üretilmesine neden olan termal verimsizliğe yol açar.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: En iyi oyun monitörü


Bilgisayar Temizliği nasıl yapılır?

Bu nedenle, bilgisayarınızı iki ila üç haftada bir temizlemeniz çok önemlidir. Temiz, tozsuz bir bilgisayar daha uzun ömür demektir. Kesinlikle değerli teçhizatınızın toz gibi bir şey tarafından mahvolmasını istemezsiniz, değil mi? Temizleme kısmını anlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve püf noktaları listeledik.

İşleme başlamadan önce, aşağıdaki öğelerin elinizde olduğundan emin olun:

  • İzopropil alkol (jel bazlı dezenfektanlar yok).
  • Bir üfleyici.
  • Bir kutu basınçlı hava.
  • Yumuşak kıllara sahip bir temizleme fırçası.
  • Eşleşen tornavida.
  • Mikrofiber temizlik bezleri ve kulak tomurcukları.

Ameliyattan önce her şeyi hazırlamak etkili ve kapsamlı bir temizlik sağlayacaktır. Bu, özellikle sürece alışkın olmayan insanlar için çok yardımcı olabilir. Bunun ötesinde, programın kendisine bakalım:


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: En iyi oyun monitörü


Kasa toz nasıl temizlenir

1) Bilgisayarınızda ki vidaları çıkarmaya başlayın

Bilgisayar Temizliği nasıl yapılır
Bilgisayar Temizliği nasıl yapılır

Tozu temizlemek için tüm PC yapısını sökmeniz gerekmez. Sadece yan paneli çıkarın ve kabinin arkasına bağlanan kabloları çıkarın. Vidaları daha sonra kaybolmamaları için sabitlediğinizden emin olun. Günümüzde dolaplarda kullanılan vidaların çoğu küçük olduğu için kolayca kaybolabilirler. CPU’nuza hız aşırttıysanız ve/veya harici bir CPU soğutucusu kullanıyorsanız, fanı anakarttan çıkarmanızı da öneririz.

2) Geniş Bir alana geçin ve Kasanızın içerisinde ki tozları çıkarmak için ufak bir hava basıncı uygulayın. (Eğer hava basma aleti yoksa üfleyin)

Kişisel ortamınızı karıştırmamak için dolabı evin dışına, muhtemelen bir balkon veya terasa taşımayı deneyin. Bu sayede dışarı üfleyen herhangi bir toz odanızı kirletmez. Dış ortamda bir kez, üfleyiciyi çalıştırın ve tekrar eden bir düzende yukarı ve aşağı hareketle üfleyin. Birkaç dakika sonra ana yüzeylerde biriken tozun çoğu gitmiş olacaktır.

3) Hassas yüzeyleri fırçanızla temizleyin

Soğutma fanı gibi bazı dahili yüzeylerde, GPU’nun içinde ve anakartta hala biraz toz olduğunu fark edeceksiniz. Bunu hedeflemek için uzun bir kutu basınçlı hava memeleri kullanın. Bu şekilde, parçanın her köşesine hava üfleyerek her bir bileşeni derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bazı tozlar, nem ve diğer maddeler nedeniyle zamanla kalıntı oluşturabilir. Bu özellikle fanın iç yüzeyinde fark edilir. İzopropil alkol ve kulak tıkaçlarıyla dikkatlice silerek temizleyin.

4) Son

Modern PC dolaplarında genellikle çok sayıda parlak parça bulunur. Aslında, bazı ucuz dolapların şeffaf yan panelleri akrilikten yapılmıştır. Bu nedenle tozdan dolayı mikro çizik oluşma olasılığı çok yüksektir. Kirleri çıkaracağı ve yüzeyi ovmayacağı için temizlik için yalnızca kaliteli bir mikrofiber bez kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Önemli Not : Statik birikmeye neden olabileceğinden, iç kısımları temizlemek için mikrofiber bez kullanmayın. Statik, bileşenlerinize zarar verebilir.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Kasa toz nasıl temizlenir sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Websesi’nin Diğer Donanım Haberleri Bültenlerine de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Panasonic TV Netflix Çalışmıyor


Bu içeriğe oy verin!