Cumartesi, Nisan 20, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Meta’nın yapay zeka mühendisi, ChatGPT’yi fena eleştirdi!

Tüm zamanların en heyecanlı icatlarından biri olarak öne sürülen sohbet robotu ChatGPT için eleştiri geldi. Facebook ve diğer grupların tümü için oluşturulan Meta şirketinde de yapay zeka çalışmaları sürüyor. Öte yandan devrim niteliğindeki sohbet robotu ChatGPT, en büyük yapay zeka projelerinden biri olarak kabul ediliyor. Fakat Meta şirketinin baş yapay zeka bilimcisi olan Yann LeCun, bu projeden etkilenmediğini söyledi. Ayrıca asrın projesi olarak öne sürülen ChatGPT ile ilgili eleştirilerde de bulundu.

Yann LeCun: ChatGPT devrim niteliğinde değil!

OpenAI, dost canlısı yapay zekayı sorumlu bir şekilde teşvik etmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan bir araştırma şirketidir. Dünyanın en zorlu sorunlarından bazılarını çözmek için kullanılabilecek gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri oluşturmaya odaklanıyorlar. Açık kaynaklı bir kuruluşturlar ve araştırmaları yapay zekanın gelişimini hızlandırmak için toplulukla paylaşılır. İnsanlık için güvenli ve faydalı yapay zeka yaratmak amacıyla pekiştirmeli öğrenme, bilgisayarla görme, doğal dil işleme ve daha fazlası gibi en son yapay zeka teknolojilerini geliştirmeye odaklanıyor.

Fakat Meta’nın baş yapay zeka geliştiricisi olan LeCun‘a göre bu proje devrim niteliğinde sayılan bir icat değildir. Yapay zekayı temel ve teknik açıdan değerlendiren mühendis şunları kaydetti;

Kamuoyunda öyle algılansa da devrim niteliğinde bir şey değil. Sadece bilirsin, iyi bir araya getirilmiş ve yapılmış. ChatGPT’in bu kendi kendini denetleme yöntemiyle önceden eğitilmiş Transformer mimarilerini kullandığını fark etmelisiniz. Kendi kendine denetimli öğrenme, OpenAI var olmadan önce bile uzun süredir savunduğum bir şey.

Yann LeCun

Bu projeye benzer projelerinde olduğunu öne süren LeCun, bir kere daha OpenAI’nin yapay zeka yazılımının devrim niteliğinde olmadığını vurguladı.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER