Cumartesi, Nisan 20, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Minecraft OpenGL Hatası 1281 Kolay Yolda Düzeltin [ÇÖZÜMÜ]

Minecraft OpenGL Hatası 1281 kodu ile karşı karşıya mı kalıyorsunuz? Birçok kullanıcı, cihazlarında Minecraft oyunlarını başlatırken veya oynarken “OpenGL 1281” ile karşılaşıyor. Bu, genellikle Minecraft oyunlarında varsayılan olarak açık olan OpenGL hata ayıklama ayarlarından kaynaklanan yaygın bir hatadır. Ayarları veya GL Hatalarını Göster seçeneğini devre dışı bırakmak, birçok kullanıcının Minecraft’ta OpenGL 1281 hatasını (geçersiz değer) düzeltmesi için kullanışlıdır.

Ancak, etkilenen birçok kullanıcı için hatayı çözebilecek birçok farklı düzeltme de vardır. Bu nedenle, hatayı gidermek için tam düzeltmeyi öğrenin ve bu makaleden oyunu sorunsuz oynamaya başlayın. Aynı zamanda “Dosya İndirilemedi” hatası ile de karşılaşıyor iseniz bu kılavuzumuzu inceleyebilirsiniz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Minecraft Dosya İndirilemedi


Minecraft OpenGL Hatası Nedir?

Minecraft OpenGL Hatası
Minecraft OpenGL Hatası

OpenGL, oyun performansını optimize etmek için çeşitli işletim sistemlerine kurulmuş bir programlama arayüzünün bir uygulamasıdır. OpenGL’nin Minecraft’ta varsayılan olarak bir ayar olarak etkinleştirilmesinin nedeni budur.

Çünkü sistemin işleme yükünü azaltmak için GPU’ya hiçbir şey oluşturmamak için talimatlar göndererek oyun performansını optimize eder. OpenGL ayarları oyunu daha hızlı, daha akıcı hale getirir ve performansı artırır.

Ancak birçok kullanıcı Minecraft OpenGL hatası 1281 ile karşılaşır ve oyunu oynayamaz hale gelmişler. Araştırmadan sonra oyunu oynarken veya oyuna başlarken oluşan hatanın birçok nedeni olduğunu öğrendik. Bu nedenle, doğrudan onarım programına gitmeden önce yaygın sebepleri sizlere aktarmak isteriz kontrol edin:

Minecraft’ta neden ‘OpenGL Hatası 1281’ alıyorum?

 • Modları yüklemeyle ilgili sorunlar – Minecraft’a yüklenen modlar oyunla çakışabilir. Bu yüzden Modları devre dışı bırakmak sizin için yararlı olabilir. Güncel olmayan grafik sürücüleri – bu, hatalara neden olan başka bir olasılıktır.
 • Güncel olmayan veya uyumsuz sürücüler çeşitli hatalara neden olur. Grafik sürücüsünü en son güncellemeyle güncellemek, hatayı düzeltmenize yardımcı olabilir.
 • Gölgelendirici sorunları-Minecraft’ta gölgelendiricileri içe aktarırsanız, bu da hatalara neden olabilir. Gölgelendirici, uygulamanın tüm kaynaklarını kullanır ve oyundaki diğer modüllere müdahale eder. Sorunu çözmek için gölgelendiriciyi kaldırabilirsiniz.
 • Süresi Dolmuş OptiFine: Üçüncü taraf uygulaması OptiFine, Minecraft oyununu geliştirmek ve kullanıcılara daha fazla kontrol sağlamak için kullanılır. Ancak, bu güncel değilse, bu hatalara neden olmaya başlar ve bir “OpenGL hata” olabilir.
 • Bu hatayı çözmeniz yararlı olabileceğinden uygulamayı güncellemeyi deneyin.
 • Java sorunu: Varsayılan olarak Minecraft, oyun uygulamalarında Java kullanır ve Java uygulamasının tamamı genellikle otomatik olarak yüklenir. Ancak, otomatik olarak yüklenmezlerse bir hata oluşur.

Hatalara neden olan yaygın suçluları iyi bildiğiniz için burada verilen tek tek onarım yöntemlerini izlemenizi öneririm:

Düzeltme 1 – Yönetici Olarak Çalıştırın

Birçok oyunun düzgün çalışması için yönetici hakları gerekir, bu nedenle lütfen bir kullanıcı hesabıyla oturum açıp açmadığınızı kontrol edin ve ardından bir yönetici hesabına geçin.

Yönetici ayrıcalıklarıyla oturum açmayı deneyin ve hatanın atlanıp atlanamayacağını kontrol edin.

Düzeltme 2 – İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Çoğu zaman, yavaş veya kararsız bir İnternet bağlantısı, oyun başlatırken veya oynarken hatalara neden olacaktır. Bu nedenle, lütfen internet bağlantınızın iyi ve stabil çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Yavaş İnternet’i düzeltmek için lütfen İnternet servis sağlayıcınıza başvurun. Ayrıca, bağlanmak için farklı bir İnternet bağlantısına geçin veya bir mobil erişim noktası kullanın. Ve hatayı düzeltip düzeltemeyeceğinizi kontrol edin.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Minecraft 1.18 APK


Düzeltme 3 – GL Hatalarını Göster’i Devre Dışı Bırak

Minecraft OpenGL Hatası
Minecraft OpenGL Hatası

Minecraft, bu çözümü kullanarak zaman kaybetmeden OpenGL hatalarını devre dışı bırakmak ve GL hatalarının görüntülenmesini devre dışı bırakmak için yerleşik bir araca sahiptir. Bunu yapmak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

 • Minecraft uygulamasını açın ve ardından  menü  düğmesine tıklayın.
 • Bundan sonra  Video Ayarları  seçeneğine tıklayın
 • Şimdi, GL Hatalarını Göster’e tıklayın   ve ardından  devre dışı  bırakın.
 • Bunu yaptıktan sonra   , ayarı kaydetmek için Kaydet düğmesine tıklayın ve ardından Minecraft’ınızı yeniden başlatın.

Bunu yaptıktan sonra Minecraft’ta bir oyun oynamayı deneyin ve OpenGL hatası 1281’in çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Düzeltme 4 – Hatalı Modları Devre Dışı Bırak

Çoğu oyuncu, Minecraft oyun deneyimlerini geliştirmek için farklı Mod türleri ekler. Ancak aynı durumda, bazıları Minecraft’ınızla çatışabilir. Bu nedenle, ilk çözümde, bu Modları geçici olarak devre dışı bırakmanızı ve Minecraft’ınızın düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmenizi öneririm. Bu modülleri nasıl devre dışı bırakacağınızı bilmiyorsanız, lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

 • Windows + R  Düğmesine birlikte basın  ve Çalıştır iletişim kutusunu açın.
 • Şimdi, bu metin kutusuna  %AppData% yazın
 • Bunu yaptıktan sonra Windows Gezgini açılacaktır. Dolaşım  dizinine tıklayın  ve ardından .minecraft  klasörünü açın  .
 • Bundan sonra, mods  klasörüne gidin  ve ardından tıklayın.
 • Burada yüklediğiniz Modların listesini görebilirsiniz.
 • Tek tek devre dışı bırakın ve Soruna neden olan Modu bulun

PC sorunlarına neden olan modülleri devre dışı bıraktıktan sonra, OpenGL hatası 1281’in devam edip etmediğini kontrol edin. Bir moda neden olan bir sorunla karşılaştığınızda, lütfen hata dışındaki tüm modülleri yeniden etkinleştirin.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Minecraft OpenGL Hatası sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Minecraft Haberleri Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Minecraft Caves ve Cliffs APK


Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER