Perşembe, Haziran 13, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

OpenAI’de Büyük Yönetim Krizi ve Microsoft’un Rolü

OpenAI, CEO Sam Altman ve Başkan Greg Brockman’ın beklenmedik şekilde görevden alınmaları sonrasında tartışmaların odağı oldu. Bu değişiklikler şirket genelinde hissedildi ve çalışanlar arasında örneği görülmemiş bir tepkiye sebep oldu. İstifa etmeye hazır çalışan sayısının 500’den 700’e yükseldiği ve bu sayının şirket personelinin hemen hemen tamamını kapsadığı bildirildi.

Altman’ın görevden alınması, şeffaflık eksikliğine bağlandı; ancak Operasyon Direktörü Brad Lightcap, herhangi bir suistimal yerine “iletişim bozukluğuna” işaret etti. Bu olaylar sırasında eski Twitch CEO’su Emmett Shear, OpenAI’nin geçici CEO’su olarak atandı.

OpenAI çalışanları, yönetim kuruluna karşı hoşnutsuzluklarını ve güvensizliklerini dile getiren bir mektup kaleme aldı. Yönetim kurulunu şirket misyonuna karşı ilgisizlik ve yetersizlikle suçladılar. Yönetim kurulu üyesi ve Altman’ın görevden alınmasında rolü olduğu iddia edilen Baş Bilim İnsanı Ilya Sutskever da bu mektuba imza atanlar arasındaydı. Sutskever, kurulun eylemlerine olan katılımından dolayı pişmanlık duyduğunu ifade etti.

Microsoft, OpenAI’nin en büyük yatırımcısı olarak, Altman, Brockman ve hoşnutsuz OpenAI çalışanlarına yeni bir iştirakinde pozisyonlar teklif etti. Bu hamle, Microsoft’un OpenAI’nin teknolojilerini, Copilot gibi AI destekli ürünlerinde kullanmaya devam ettiği bir dönemde geldi. Ancak Altman ve Brockman’ın Microsoft’a geçişi kesinleşmiş değil, zira OpenAI yönetim kurulu ile müzakereler devam ediyor.

OpenAI’nin geleceğine ve Microsoft’un rolüne ilişkin sorular ortaya çıkıyor. Yüzlerce çalışanın Microsoft’a geçiş yapma olasılığı bulunuyor. Bu durum, Microsoft’un OpenAI’ye yaptığı, söylenenlere göre 13 milyar dolara ulaşan yatırım göz önüne alındığında iki şirket arasındaki karmaşık ilişkiyi de vurguluyor.

Bu olaylar, OpenAI’nin iç dinamiklerini etkilemenin yanı sıra AI endüstrisinde liderlik etiği ve çalışan güçlendirmesi açısından da geniş çapta sonuçlar doğuruyor. Durum halen değişkenlik göstermekte ve OpenAI içindeki müzakereler ve şirket ile Microsoft arasındaki görüşmeler devam etmekte. Bu hareketli dönemin sonuçları, teknoloji endüstrisinde kurumsal yönetim ve çalışan ilişkilerinde emsal teşkil edebilir.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Bilgesu Erdem
Bilgesu Erdem
tech and internet savvy, cat lover.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER