Perşembe, Temmuz 25, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Penguenler Nerede Yaşar? Habitatlar, Türler, Yiyecekler ve Daha Fazlası

Penguenler Nerede Yaşar? Penguenlerin yaşadığı yer: Penguenler, neredeyse tamamen ekvatorun altında yaşayan uçamayan deniz kuşlarıdır. Bazı adalılar, Antarktika içinde ve çevresinde donmuş Antarktika dahil olmak üzere daha sıcak iklimlerde penguen bulabilirler. Kalın balina yağı tabakası ve sıkıca sarılmış yağlı tüyleri soğuk havalar için mükemmel bir koruyucudur.

18 farklı boyda, (Türleri) penguenlerin bedenleri siyah, karınları beyaz olabilir, bedenleri dışında hepsi aynı şekil ve büyüklüktedir. Penguenler uçamasalar da, sert yüzgeçleri, perdeli ayakları ve pürüzsüz vücut şekilleri onları mükemmel yüzücüler yapar. Aslında hayatlarının çoğunu okyanusta geçirirler ve su altında neredeyse tüm kril, kalamar ve yengeçleri avlarlar.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Dünyada Kaç Milyon İnsan var


penguenler

Suya çok alışık olan penguenler oldukça tatlı hayvanlardır. Karada yaşayan uçamayan kuşlar da dahil olmak üzere bu tür hakkında her şeyi öğrenmek ister misin?

 • Ortak Ad: Penguenler
 • Bilimsel Ad: Spheniscidae
 • Diyet: Etobur
 • Grup Adı: Koloni
 • Ortalama Yaşam Süresi: 15-20 yıl
 • Boyut: 16-45 inç
 • Ağırlık: 2-88 pound

Penguenler Nerede Yaşar?

Penguenlerin yaşadığı yer
Penguenlerin yaşadığı yer

Dünyadaki birçok akvaryumda sayısız penguen bulabilirsiniz. Ancak, bilinen tüm spesifik Punguenleri burada doğal olarak bulunur. Sanılanın aksine Penguenler sadece soğuk koşullarda yaşamıyor. Antarktika’nın dışında, penguenler genellikle geniş arazileri uyuşturmadıkları çöl alanlarında ve kayalık adalarda yaşar, bu nedenle uçamamaları bir sorun değildir. Yaşam alanı, Antarktika buz rafından (imparator penguenleri gibi) ekvator yakınındaki Galapagos penguenleri gibi bazı düz başlı adalara kadar uzanır. Bu nedenle bazı penguen türleri Güney Afrika ve Avustralya’da yaşar.

Penguenlerin Yaşadığı yer Dağılımı şu şekilde incelenebilir :

 1. Kral Penguen- Bu tür çoğunlukla Subarctic adalarında, Güney Georgia Adası’nda, Tierra del Fuego’da yaşıyor.
 2. İmparator Penguen – İmparator Penguen çoğunlukla Antarktika’da yaşıyor.
 3. Adelie Penguen- Bu tür çoğunlukla Antarktika’daki Ross Deniz Bölgesi’nde yaşıyor.
 4. Chinstrap Penguen- Bu tür çoğunlukla Güney Sandwich Adaları. Antarktika, Güney Orkneys, Güney Shetland, Güney Georgia Adası, Bouvet, Balleny ve Peter Adaları’nda yaşıyor.
 5. Gentoo Pengueni- Bu tür çoğunlukla Falkland, Güney Georgia, Kerguelen, Güney Shetland, Heard ve Macquarie Adaları ve Antarktika Yarımadası’nda yaşıyor.
 6. Küçük Mavi Penguen- Bu tür çoğunlukla Güney Avustralya, Yeni Zelanda, Chatham Adaları ve Tazmanya’da yaşıyor. Şili’de bazı raporlar.
 7. Kuzey Küçük Penguen- Bu tür çoğunlukla Yeni Zelanda’da yaşıyor, yalnızca Banks Yarımadası ve Motunau Adası’nda yuva yapıyor.
 8. Macellan Pengueni- Bu tür çoğunlukla Güney Amerika’nın Güney konisinde yaşar. Falkland Adaları dahil kıyı güney Arjantin ve güney Şili.
 9. Humboldt Penguen- Bu tür, Güney Amerika’da Kıyı Peru ve Şili’de yaşıyor.
 10. Galapagos Pengueni- Bu tür Galapagos Adaları’nda yaşıyor.
 11. Afrika Pengueni (Jackass Penguin)- Bu tür, Afrika’nın güneybatı kıyısında yaşıyor.
 12. Sarı Gözlü Penguen- Bu tür çoğunlukla Yeni Zelanda’da, Güney Adası’nın güneydoğu kıyısında. Veya Foveaux Boğazı’nda ve Stewart Adası ile Auckland ve Campbell Adaları’nda yaşar.

Diğer Türleri

 1. Waitaha Penguen (Soyu Tükenmiş)- Bu tür eskiden Yeni Zelanda’da yaşardı .
 2. Fiordland Pengueni- Bu tür Fiordland sahilinde ve Stewart Island/ Rakiura’da yaşar.
 3. Snares Penguen- Bu tür Yeni Zelanda’da Snares Adaları’nda yaşıyor.
 4. Güney Rockhopper Pengueni- Amerikan Güney Rockhopper Pengueni, Falkland Adaları’nda ve Arjantin ve güney Şili’deki adalarda yaşıyor. Indopacific Southern Rockhopper Penguen, Hint ve Batı Pasifik denizindeki adalarda yaşar.
 5. Kuzey Rockhopper Penguen- Kuzey Rockhoppers türleri, Güney Atlantik Denizi’ndeki Tristan da Cunha ve Gough Adası’nda, geri kalanı ise Hint Okyanusu’ndaki St Paul Adası ve Amsterdam Adası’nda bulunur.
 6. Kraliyet Pengueni- Antarktika’yı çevreleyen sularda yaşar ve yalnızca Macquarie Adası’nda ürer .

Penguenler Ne Yer Ne İçer 🙂

Penguenler Ne Yer
Penguenler Ne Yer

Penguenler etoburdur; sadece et yerler. Diyetleri kril (küçük kabuklular), kalamar ve balık içerir. Bazı penguen türleri, bir bölgedeki gıda arzını ciddi şekilde etkileyebilir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Türkiye En İyi Üniversite


Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Penguenler Nerede Yaşar sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Gündem Haberleri Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Web 3.0 Nedir


Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER