Perşembe, Temmuz 25, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

PS5 Donuyor Nasıl Düzeltilir? Kalıcı Olarak Düzeltmek için 4 Kesin Çözüm

PS5 Donuyor Nasıl Düzeltilir? PS5 konsolunuz oyun oynarken rastgele donuyor veya kilitleniyor mu? PS5 donma sorunu nasıl çözeceğinizi mi arıyorsunuz? PS5 güç kablosunu kontrol etmeniz veya aynı anda bu sorunu yaşadığınız oyunu yeniden yüklemeniz yeterlidir. Raporlara göre Spider-Man Remastered, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Returnal, Call of Duty Cold War gibi oyunlar oynarken donacak ve çökecek.

Bu gerçekten sinir bozucu çünkü oyun tamamen oynanamaz hale geliyor ve oyunu kaybedebilirsiniz. Neyse ki, birçok uygun çözümü deneyerek bu sorunu da halletik :). Bugün, bu makalede, etkilenen birçok kullanıcı için uygun çözümler sunmak için buradayım. Ancak doğrudan düzeltmeden önce, soruna neden olan ortak sebepleri anlamak önemlidir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Roblox Error Code 279


PS5 Donuyor Nasıl Düzeltilir? “NEDENLERİ”

 • PS5 konsolunda dinlenme modu-PS5’in çökme veya donma sorununun arkasındaki ana nedenlerden biri, PS5 konsolunda dinlenme modunun etkinleştirilmesidir.
 • Dinlenme modu PS5’te varsayılan olarak açıktır, ancak bu çoğu oyuncu için sorunlara neden olur. Bu sorunu çözmek için önce dinlenme modunu devre dışı bırakın.
 • PS5 güncel olmaması ve yüksek grafikli oyunlar çalıştırırken sorunlara neden olmasıdır.
 • PS5 yazılımının güncellenmesi yardımcı olabilir. Hasarlı güç kablosu-Bazen sorunlar veya hasarlı güç kodları, dengesiz güce neden olabilir ve PS5’in çökmesine veya donmasına neden olabilir.
 • Söz konusu Oyun yüklemesi sırasında zarar gören oyun dosyaları soruna neden olabilir, bu nedenle lütfen ilgili oyunu yeniden yüklemeyi deneyin.

Yukarıda ki maddeler PS5 Donma sorunu çözümü için bizlere yardımcı olacaktır.

Düzeltme 1# Dinlenme Modunu Devre Dışı Bırak

PS5’in donmasını düzeltmek için dinlenme modunu devre dışı bırakmanız gerekir. Bu özelliği devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • PS5 ayarlarını açın ve ardından Güç Tasarrufu > Dinlenme Modu’nu açın.
 • Şimdi devre dışı bırakmak için dinlenme modunu seçin.

Düzeltme 2# PS5 Konsolunuzu Yeniden Başlatın

PS5 oyun konsolunu yeniden başlatmak rastgele donma sorununu çözebilir. Bunu yapmak için PS5 konsolunun ön tarafında görüntülenen güç düğmesine tekrar basmanız gerekiyor.

Bir bip sesi duyana kadar güç düğmesine basmaya devam edin. PS5 konsolunuzu zorla kapatacak ve kaydedilmemiş tüm veriler kapatılacaktır. PS5’i yeniden başlatmak için genellikle oyun konsolunu başlatmak için güç düğmesine basın.

Düzeltme 3# PS5 Veritabanını Yeniden Oluştur

PS5 Donuyor Nasıl Düzeltilir
PS5 Donuyor Nasıl Düzeltilir

Veritabanını yeniden oluşturmak, PS5 çökme sorununu çözmenin en iyi çözümlerinden biridir. Veritabanı yeniden yapılandırma işlevi, tüm sabit sürücünüzü tarar ve ardından her şey için yeni bir veritabanı oluşturur. Bu işlem, veri öğelerinin sayısına ve türüne bağlı olduğundan çok zaman alıcıdır.

 • PS5 DualSense denetleyicisini bir USB kablosuyla bağlayın ve ardından denetleyicinin eşlendiği tespit edildiğinde PS düğmesine basın.
 • İkinci bip sesini duyana kadar güç düğmesini basılı tutmaya devam edin.
 • Bundan sonra, güvenli modda başlayacağını göreceksiniz.
 • Şimdi “Veritabanını Yeniden Oluştur” seçeneğini seçin.

PS5 donma sorununu çözmek için bu veritabanı yeniden oluşturma seçeneğini kullanamıyorsanız, lütfen bir sonraki düzeltmeye geçin.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Windows 11 Yazıcı Ekleme


Fix 4# PS5 Güç Kablosunu Kontrol Edin

Güç dalgalanmaları yaşıyorsanız, PS5 çökmeleri veya donmaları ile karşı karşıya olduğunuz açıktır. Bu nedenle, bu sorunu çözmek için PS5’in “AC” güç kablosunun düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. İşte izlemeniz gereken adımlar:

 • Aşama 1 : PS5 konsolunu tamamen kapatın.
 • Aşama 2 : Şimdi, hasarlı veya bozuk olup olmadığını kontrol etmek için AC güç kablonuzu devre dışı bırakın. Hasarlı bulunursa, yenisiyle değiştirin. Veya bir sonraki çözümle devam edin .
 • Aşama 3 : Güç kablonuzu PS5 konsoluna bağladıktan sonra birkaç dakika bekleyin.
 • İpucu: Güç kablosunu çıkardıktan sonra, takmak için farklı bir priz deneyin.
 • Aşama 4 : PS5 oyun konsolunu açın.

PS5 konsolu donma sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Değilse, bir sonraki çözüme geçin.

Sonuç olarak

Burada verilen düzeltmeleri denedikten sonra PS5’in donmasını veya çökmesini düzeltebileceğinize eminim. Ancak bu çözümlerden biri işinize yararsa lütfen hemen PlayStation Destek ile iletişime geçin.

Umarım bu makale PS5’in bu korkunç sorununu çözmenize yardımcı olabilir ve artık oyunu kolayca oynamaya başlayabilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. PS5 Donuyor Nasıl Düzeltilir sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Websesi’nin Diğer Donanım Haberleri Bültenlerine de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: 0xc1900104 Hatası


Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER