Perşembe, Haziran 13, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Rocket Lab Uzaya Dönüyor: Japonya İçin Yeni Görev

Roket ve uzay sistemleri alanında dünya lideri olan Rocket Lab, Japonya merkezli iQPS için özel bir Electron göreviyle fırlatmaya geri dönüşünü duyurdu. Bu fırlatma, 28 Kasım 2023’te başlayacak ve Aralık ayına kadar devam edecek bir pencere için planlandı.

Rocket Lab, 19 Eylül 2023’te kaybedilen 41. Electron görevinin neden olduğu anormalliğin nedenini araştıran kapsamlı incelemenin sonuna yaklaştığı bir sırada bu duyuruyu yaptı.

Araştırma, Rutherford motorunun motor kontrolörlerine yüksek voltaj sağlayan güç kaynağı sistemi içinde beklenmedik bir elektrik arkının oluştuğunu ve ikinci aşama fırlatma aracına güç sağlayan batarya paketlerini kısa devre yaptığını göstermektedir.

Rocket Lab, hatanın tekrarını önlemek için iki önemli düzeltici önlem uyguladı. Bu önlemlerden biri, yerdeki testleri iyileştirmeyi amaçlarken, diğeri benzer hataların yeni geliştirilmiş test sürecini atlatması durumunda uçuş sırasında karşılaştırılabilir ark oluşumlarını ortadan kaldırıyor.

Bu düzeltici önlemlerle birlikte Rocket Lab, daha güvenilir ve güvenli bir Electron aracıyla uçuşa dönmek konusunda kendinden emin. iQPS için yaklaşan fırlatma, müşterilerine sık ve güvenilir yörünge erişimi sağlamaya devam ederken Rocket Lab için önemli bir adımı temsil ediyor.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Bilgesu Erdem
Bilgesu Erdem
tech and internet savvy, cat lover.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER