Pazartesi, Şubat 26, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Rusya İlişkili Hacker Grubu Gamaredon’un Siber Casusluk Operasyonları Küresel Ölçekte Genişliyor

Rus devleti ile bağlantılı Gamaredon hacker grubu, siber casusluk operasyonlarını büyük ölçüde Ukrayna’daki kuruluşları hedef alarak yürütüyordu. Şimdi ise bu operasyonlarını dünya geneline yayarak genişletti. Primitive Bear, ACTINIUM, Armageddon ve Shuckworm gibi çeşitli takma isimlerle bilinen Gamaredon, genişletilmiş operasyonlarını kolaylaştırmak için LitterDrifter adında bir USB tabanlı zararlı yazılım geliştirdi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi ile tarihsel bağları olan ve 2014 yılından beri faaliyet gösteren Gamaredon, Visual Basic Scripting dili ile geliştirilen LitterDrifter adlı bilgisayar solucanını kullanan bir strateji izliyor. Bu zararlı yazılım, etkinleştirildiğinde cihazların sürekli enfekte olmasına ve Gamaredon tarafından kontrol edilen sunucularla iletişim kurmasına neden oluyor. Check Point Research’ün raporlarına göre LitterDrifter, ABD, Vietnam, Şili, Polonya, Almanya ve Hong Kong dahil olmak üzere isteyerek ya da istemeden çeşitli ülkelere yayılmış durumda.

LitterDrifter, Stuxnet gibi önemli siber tehditlerin özelliği olan kendini çoğaltma niteliğine sahip. USB sürücülerinde gizli “trash.dll” dosyaları ve aldatıcı kısayol dosyaları kullanarak yayılıyor ve yayılma mekanizması olarak Windows Yönetim Araçları’nı (WMI) kullanıyor. LitterDrifter’in küresel ulaşımı, özellikle hassas verilerle ilgilenen kuruluşlar için endişe verici bir siber casusluk artışını işaret ediyor ve bu evrilen siber tehditlere karşı güçlü siber güvenlik uygulamalarının gerekliliğini vurguluyor.

Bu gelişme, devlet destekli hacker grupları tarafından oluşturulan süregelen tehdidi vurgulamakta. Siber tehditler evrimleştikçe, siber güvenlik bütünlüğünü korumak ve bu tür risklerin önüne geçmek hayati önem taşıyor. LitterDrifter’ın USB sürücüler üzerinden yayılması, özellikle hassas verilerle ilgilenen kuruluşlar için siber güvenlik farkındalığının önemini gözler önüne seriyor.

LitterDrifter’ın küresel yayılımı, devlet destekli hacker gruplarının yeteneklerinde kaygı verici bir genişlemeyi simgeliyor ve dünya genelinde artan dikkat ve güçlü siber güvenlik önlemleri gerektiriyor.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Bilgesu Erdem
Bilgesu Erdem
tech and internet savvy, cat lover.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER