Perşembe, Haziran 13, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Siemens, Endüstriyel Robot Kontrolünde Yeni Bir İş Birliği Başlattı

Önemli Noktalar

  • Entegre robot kontrol sistemleri, programlama ve bakım karmaşıklığını azaltır.

  • Makine performansını ve hızını daha iyi senkronizasyonla artırır.

  • Makine üreticileri, maliyetleri azaltır ve satış sonrası hizmetleri iyileştirir.

Siemens, Hanover Messe’den hemen önce Universal Robots (UR) ve JAKA Robotics ile yeni bir iş birliği duyurdu. Bu iş birliği, Siemens’in PLC’lerinin, TIA Portal üzerinden Standart Robot Komut Arayüzü (SRCI) fonksiyonunu kullanarak bu tedarikçilerden robotları kontrol etmesini sağlayacak. Bu hamle, endüstriyel ve iş birlikçi robotların otomasyon sistemleriyle entegrasyonunu kolaylaştırmayı amaçlıyor ve makine entegre robot kontrol teknolojisinde önemli bir sıçrama işaret ediyor.

Siemens’in Stratejik Hamlesi

Siemens’in Comau, Stäubli, Kawasaki ve Yaskawa gibi diğer önde gelen robot üreticileriyle süregelen iş birliği çabaları, birleşik robot kontrolü için geniş bir itme gücü gösteriyor. Bu ortaklıklar, mühendisler için entegrasyon sürecini basitleştirmeyi ve endüstriyel otomasyonun verimliliğini artırmayı hedefliyor. Robotların PLC’lerle SRCI aracılığıyla entegrasyonu, geleneksel olarak robot programlama dilleriyle ilişkilendirilen karmaşıklığı azaltıyor.

Faydalar ve Etkiler

Entegre robot kontrolünün geleneksel iletişim ağ yöntemleri üzerindeki avantajları çok yönlüdür. Özel robot kontrolörlerinin ortadan kaldırılması, makineler ve robotlar arasında senkronizasyonu artırır ve performansı iyileştirir. Robot kinematiğinin entegrasyonunun basitleştirilmesi ve mühendislik taleplerinin azaltılması, bu yaklaşımı makine üreticileri ve entegratörler için özellikle çekici kılar.

  • Entegre robot kontrol sistemleri, programlama ve bakım karmaşıklığını azaltır.
  • Makine performansını ve hızını daha iyi senkronizasyonla artırır.
  • Makine üreticileri, maliyetleri azaltır ve satış sonrası hizmetleri iyileştirir.

Sonuç

Siemens’in SRCI ile örneklenen makine entegre robot kontrolü, TIA Portal ortamında daha sofistike robot kinematiği kontrolü sağlar. SRCI, Profinet tarafından sürdürülen açık bir standart olduğundan, diğer PLC üreticileri benzer çözümleri benimseyebilir, bu eğilimi daha da ileri götürebilir. Entegre kontrolün daha geniş benimsenmesi, yalnızca teknolojik ilerlemelerle değil, aynı zamanda akıcı operasyonlar ve özel mühendislik becerilerine olan bağımlılığın azaltılması için piyasa talepleriyle de yönlendirilir.

Entegre robot kontrol sistemlerine yönelik piyasanın kayması, operasyonel ve ekonomik faydalarının artan bir tanınmasını yansıtıyor. Üretim hacimleri arttıkça ve maliyetler azaldıkça, daha fazla endüstriyel uygulama bu çözümleri benimseyebilir. Bu eğilim, makine performansını artırma, maliyetleri düşürme ve otomasyon sektöründe deneyimli mühendislerin eksikliği tarafından ortaya konan zorlukları ele alma sözü veriyor.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Web’s Editör
Web’s Editör
Web'in Dijital Sesi sloganıyla 2020 yılından bu yana yayın yapan websesi.com, teknoloji haberleri, trend teknolojik gelişmeler, oyunlar, girişim hikayeleri ve dünya çapında ses getiren her konuda seni bilgilendirmek için burada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER