Site Haritası “Error on line 2 at column 6: XML declaration” Çözümü

Wordpress

Yoast SEO, Rank Math veya kullandığınız herhangi bir eklentinin site haritası hizmetini kullanıyorsunuzdur. Site haritasını açtığınızda; “Error on line 2 at column 6: XML declaration” hatası alıyorsanız basit bir çözümü var. En etkili yöntemler ile kesin çözüm ilk olarak bizim sitemizde!

Site haritası hatası

Bu Hatayı Neden Alıyorum?

Site haritanıza ulaşmak istediğinizde, “error on line 2 at column 6: XML declaration allowed only at the start of the document” hatası mı alıyorsunuz? Aslında bunun nedenide çözümüde basit bir sebepten kaynaklanıyor.

Eğer temanızın functions.php dosyasında veya wp-config.php dosyanızda boşluklar veya çizgiler varsa bu hatayı almanız olasıdır.

Site Haritası’nda Oluşan Bu Hatayı Nasıl Çözebilirim?

1. Tema Dosyasından Kaynaklı Olabilir

Öncelikle ‘Tema Düzenleyici’ye gidin ve sağ paneldeki’ functions.php’yi bulun. Dosyanız ‘?>’ ile bitiyorsa, boşluk olup olmadığını kontrol edin. Eğer boşluk veya anlamsız karakterler varsa kaldırın.

Önemli Not: Değiştireceğiniz dosyanın yedeğini almayı sakın unutmayınız. Olurda bir şeyler ters giderse, öncekini geri yükleyebilirsiniz.

2. WordPress “wp-config.php” Buna Neden Olabilir?

Ana dizinde bulunan wp-config.php dosyasını açın. “?>” veya “<?php” parametlerinden önce boşluk varsa kaldırın. Bunu yaptıktan sonra site haritanızı yeniden açın. Eğer sorun ortadan kalkmamış ise artık işin kesin çözümünü uygulayabiliriz. Bunu bir eklenti ile çözeceğiz.

3. Eklenti Kullanarak Sorunu Kesin Çözün!

6.Sütun 2.satırdaki hatayı hala alıyorsanız, “Fix My Feed RSS Repair” eklentisini kurun. Bu eklenti ile temadaki tüm boş satırları kaldırın. Sorun çözüldüğünde eklentiyi devre dışı bırakın ve kaldırın.

Bu sitede kopyalama izin yok! Anlayışınız için teşekkürler.