sosyal medya pazarlama fırsatı 7 yeni (Dijital Pazarlama Ve Sosyal Medya)

Sosyal medya pazarlama
Sosyal medya pazarlama

7 yeni sosyal medya pazarlama fırsatı Sosyal medya özelliklerinizden ve platformlarınızdan en iyi şekilde yararlanın! Facebook, Twitter vb. Üzerindeki 7 yeni sosyal medya pazarlama fırsatına göz atın. Dijital Pazarlama Ve Sosyal Medya öneminden sizlere bahsedeceğiz.

7 yeni sosyal medya pazarlama fırsatı
7 yeni sosyal medya pazarlama fırsatı

Bu yıl sosyal medyadaki tüm değişiklikler konusunda kafanız karıştı mı? Şu anda düşündüğünüz sorular şunları içerebilir:


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Satış Nasıl Yapılır


Facebook neden farklı çalışıyor? Kulüp binasına girmeli miyim? Twitter Spaces nedir? Pek çok sosyal medya platformu ve özelliği ile bu yıl işletmenizin büyümesi için hangi fırsatların en iyi olduğunu belirlemek zor.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Sosyal Medyada Pazarlama Stratejileri için bizleri takipte kalın. Tüm detayları aşağıda paylaşıyoruz. tüm sosyal medya platformlarında Sosyal medya pazarlama araçları için kullanım klavuzu sağlıyoruz.

Seni yakaladık Öncelikle, bu yıl pazarlama alanını büyük ölçüde etkileyecek platform değişikliklerini ve güncellemelerini tartışalım. Ardından ustalaşmak istediğiniz yeni ve ortaya çıkan sosyal medya pazarlama fırsatlarını inceleyelim.

Facebook değişiklikleri pazarlamacıları büyük ölçüde etkiledi

Şu anda, dünya çapında 4,66 milyardan fazla İnternet kullanıcısı var ve bunların 3,81 milyardan fazlasının sosyal medya hesabı var.

Sosyal medya, bir işletmeyi yürütmek ve pazarlamak için mükemmel bir kanaldır. Mevcut tüm sosyal platformlar arasında Facebook hala liderdir.

Sonuçta, dünya çapındaki sosyal medya kullanıcılarının% 59’u Facebook’ta. En son Facebook incelemesinde pazarlama oyununda bir adım önde olmak için, pazarlama sonuçlarını önemli ölçüde etkilemek için iş değişiklikleri kullanılabilir.

Değişiklik 1: Facebook’ta haber akışı önceliğini özelleştirin

7 yeni sosyal medya pazarlama fırsatı Facebook kullanıcıları artık haber akışlarının en üstünde kimlerin göreceğini kontrol etmek için tercihler ayarlayabilirler. Bu, rakiplerinizden sıyrılma ve hedef kitlenizin görünürlüğünü artırma yeteneğiniz olduğu anlamına gelir.

Güven oluşturmak, otoritenizi oluşturmak ve müşteri sadakatini artırmak için tutarlı, değerli içerik sağlamak için pazarlama stratejileri geliştirin.

İnsanlar gönderinizi dört gözle beklediklerinde ve mektubunuzu almak istediklerinde. Güncellemenize öncelik verecek ve görünürlüğü artırmak için sizi bilgi akışının en üstüne yerleştireceklerdir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Web sitesi Trafiği


Değişiklik 2 : Facebook reklamlarının kitlesini daraltın

Sosyal medya kişilerinizin tümü aynı hedef segmente girmeyebilir. By Görüntüleyenlerinizle demografisini ayarlayarak , Facebook daha özel kitlenizi hedefleyen ve onlara en çok ilgili bilgileri vermenizi sağlar.

Yaş ve cinsiyet ve önceki satın alma geçmişinin ötesinde ilgi alanlarını değerlendirin. Hedef kitlenizi hedeflemek, doğru mesajı doğru zamanda doğru kişiye göndermenize yardımcı olur.

Tüketiciler yankı uyandıran bilgiler aldıklarında kendilerini değerli hissederler ve içeriğinizin olumlu yanıt alma olasılığı artar.

Bu, katılımı artırabilir, daha kişiselleştirilmiş bir müşteri deneyimi oluşturabilir ve ayrıca güven ve müşteri sadakati oluşturmaya yardımcı olabilir.

3- Değişiklik: Facebook Reklamlarında “Şimdi ara” işlevi

İnternet trafiğinin yaklaşık% 51’i mobil cihazlardan geliyor. Bu durumda, çoğu Facebook kullanıcısı için hesaplarına her zaman, her yerden erişmek mantıklıdır. Facebook, reklama bir “Şimdi ara” düğmesi ekledi.

Artık biri caddede yürüyebilir ve telefonunu izleyebilir, Facebook’taki reklamınızı kontrol edebilir ve bir düğmeye basarak şirketinizi arayabilir.

İşletmenize trafik çekecek içerik oluşturun. “Eve gitmeden önce lütfen özel programımıza uğrayın. Ayrıntılı bilgi için hemen arayın!” İnsanlar şehirde yürürken bulunduğunuz yeri ziyaret etmeye ikna edilebilir.

4- Değişiklik: Facebook kapak resminde harekete geçirici mesaj

İnsanların Facebook sayfanızda gördüğü ilk resimlerden biri kapak fotoğrafıdır. Facebook artık işletmelerin bu görseli ziyaretçilerin gözlerini doğrudan alanın altındaki “harekete geçirici mesaj” düğmesine çekmek için kullanmasına izin veriyor.

Kaydolmaktan ve abone olmaktan şimdi alışverişe kadar, müşteriler bir düğmeye tıklayarak Facebook kapak resminizden geçiş yapabilir. Bu özelliğin kullanımı kolaydır ve yöneticilere. Düğmelerin ne sıklıkta kullanıldığını ve işletmeniz için ne kadar etkili olduklarını izlemek için ölçümler sağlar.

Henüz yapmadıysanız, lütfen Facebook sayfa ayarlarınıza gidin ve bu özelliği şimdi ekleyin.

Sosyal medyada dijital Pazarlama

Sosyal medyada dijital Pazarlama denince ücretsiz araçlar aklınıza gelir. Facebook güncellemesine ek olarak, bazı yeni ve ortaya çıkan pazarlama fırsatları, diğer sosyal ağ platformlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Fırsat 1: Twitter alanı

Hala test modunda olmasına rağmen. Twitter’ın yalnızca sesli sohbet odası sürümü, ev sahibi tarafından yönetilen sohbetlere 2 ila 10 kişinin katılabileceği bir yerdir.

Ev sahibi, insanları doğrudan mesajlar yoluyla veya sosyal ağlar, metin veya e-posta aracılığıyla bağlantı paylaşarak davet edebilir.

Davetliler sohbete katılabilir, ancak toplantı sahibi kimin konuşma hakkına sahip olduğunu kontrol edebilir.

Twitter Spaces, şirketlere izleyicileriyle yeni yollarla etkileşim kurma fırsatlarının yanı sıra aşağıdaki kişiler için fırsatlar sunar:

İzleyici geri bildirimi: Gerçek zamanlı konuşmalar, ileri ve geri görüşmelerin zengin, ince geri bildirimler sağlamasına olanak tanır. Hedef kitlenizi hedefleyin: Şirketiniz, hizmetleriniz ve rakipleriniz hakkındaki yorumları Twitter’da takip edin. İnsanların sizin hakkınızda neler söylediğini görün ve ilgili Twitter kullanıcılarına kişisel alan davetiyeleri gönderin.

Sıcak konu tartışmaları yapın: Pazarınızdaki sıcak konular etrafında grup tartışmaları aracılığıyla kendinizi bir endüstri lideri olarak konumlandırın. Seyahat masraflarınız tarafından kısıtlanmadığınız için, grupla konuşmak ve olabilecek tüm soruları yanıtlamak için kıdemli bir konuşmacı tutabilirsiniz.

Fırsat 2: Twitter filosu

Filonun ortadan kaybolduğuna dair tweet sadece kısa bir süre için yayınlandı ve kullanıcılara daha gündelik düşüncelerini paylaşma fırsatı verdi.

Her gönderinin bir günlük bir raf ömrü olduğundan, amaç, insanları katılmaya ve katılmaya daha yatkın hale getirmektir.

Filo, şirketlere aşağıdaki şekillerde yardımcı olabilir. Ürün farkındalığını artırın: En çok satan ürünler ve gelecek ürünler hakkında bir günlük yayın yoluyla bir aciliyet duygusu oluşturun.

İzleyici katılımı: Takipçilerinizden profillerini göndermelerini isteyin, ardından bunu filo aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgilerin zamanında yayınlanması: Müşterilere sınırlı kullanılabilirlik, son satışlar veya sevkiyat duyuruları gibi zaman açısından hassas bilgileri zamanında sağlayın.

Fırsat 3: Kulüp Binası

Twitter’ın Spaces’a benzer şekilde, Clubhouse potansiyelini kullanabilenler için güçlü bir sesli sohbet sosyal ağ uygulamasıdır.

Çok özel, başvuruya katılmak için kulüp binasından biri tarafından davet edilmelisin. Ancak, bir kez girildiğinde, uygulamanın işlevselliği inanılmaz olacaktır.

“Koridordan” herhangi bir sanal odaya katılabilirsiniz. Konuşmak istiyorsanız, katılmak için elinizi kaldırabilirsiniz.

Clubhouse ile etkileyiciler, müşteriler ve işiniz, ağınız ve net değeriniz için kritik öneme sahip diğer kişilerle bağlantı kurabilirsiniz.

Sosyal pazarlama oyununuzu takip edin, ancak FOMO’yu unutun

Pek çok mevcut ve yeni sosyal ağ platformu, bilgilerinizi güncel tutmanın anahtarı olan algoritmalarını ve işlevlerini sürekli olarak güncelliyor.

Test etmekten ve yeni bir şey denemekten korkmayın. Aynı zamanda, parlak nesnelerin bu yıl ana hedefinizden uzaklaşmasına izin vermeyin.

Pazarlamacılar, aynı anda her yerde FOMO yerine JOMO (neşe eksikliği) kullanıp kullanamayacağınızı bilmek istiyor.

Hedeflerinizi daima aklınızda tutun ve sizin için neyin önemli olduğunu hatırlayın. Profesyonel destek için Websesi ile iletişime Geçiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Sosyal medya pazarlama Sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Dijital Pazarlama Haberleri Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Dijital Bütçe Yönetimi