Salı, Temmuz 23, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Taekwondo Kuşakları ve Taekwondo Kıyafeti

Taekwondo Kuşakları merak edilen bir konu oldu. Aynı şekilde Taekwondo Kıyafeti de öyle, sizler için iki konuyu ele aldık.

Tekvando Nedir? Taekwondo Doğuşu

Yaşamı teşvik eden ruhtan ve yaşamlarını sonsuz olandan korumak için becerilerin incelenmesinden başlayarak, tekvando yaklaşık 2.000 yıl önce Güney Kore‘den çıkmıştır.

Taekwondo tarihi bunu adına yansıtmıştır. Taegwondo, “tekmeleme yolu” anlamına gelen Korece bir kelimedir ve yine Korece bir kelime olan Kwon, “vurmak veya kırmak” anlamına gelir. Sonundaki “Do” ise 8 do felsefesini ifade eder.

Taekwondo Kuşakları Nelerdir?

Beyaz Kuşak, Sarı Kuşak, Sarı-Yeşil Kuşak, Yeşil Kuşak, Yeşil-Mavi Kuşak, Mavi Kuşak, Mavi-Kırmızı Kuşak, Kırmızı Kuşak, Kırmızı-Siyah Kuşak ve son olarak Siyah Kuşak ile en üst renge ulaşırsınız.

Tekvando kuşakları ara renklerle beraber 10 adettir. Fakat ana renkleri ile sadece 6 renk vardır. Kariyer sıralaması ile bunlar beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyahtır.

Taekwondo Kuşak Sıralaması

Taekwondo kuşak sıralaması kariyer basamaklarına göre sırasıylan ağıdaki gibidir.

Beyaz Kuşak
Beyaz Kuşak

Sarı Kuşak
Sarı Kuşak
Yeşil Kuşak
Yeşil Kuşak

Yeşil Mavi Kuşak
Yeşil Mavi Kuşak

Mavi Kuşak
Mavi Kuşak

Mavi Kırmızı Kuşak
Mavi Kırmızı Kuşak

Kırmızı Kuşak
Kırmızı Kuşak

Kırmızı Siyah Kuşak
Kırmızı Siyah Kuşak

Siyah Kuşak
Siyah Kuşak

Siyah Kuşak son mudur? Hayır siyah kemerinizi aldıktan sonrada devam eder. Aslında asıl öğrencilik ondan sonra başlıyor. Vücudunuz Tekvando sporuna artık yatkın ve gelişmiştir. Üzerine daha çok beceri katabileceğiniz bir seviyedesiniz. O yüzden siyahtan sonra daha çok çabalamak gerekir.

Siyah kuşak sonrasında “Dan” kademeleri başlar. 1.Dan, 2.Dan, 3.Dan .. 9.Dan‘a kadar devam eden bir kariyer basamaklarına sahiptir.

Taekwondo Kıyafeti Nasıldır?

Taekwondo kıyafeti genelde Karete spor elbesisi ile karıştırılır. Fakat ikisi ayrı kıyafettir. Taekwondo kıyafetinin üstü önü kapalıdır ve V yaka şeklindedir. Ama Karete kıyafeti ise önü açıktır. Sporcu önünü kapatır kuşakla onu destekler.

Taekwondo Kıyafeti
Taekwondo Kıyafeti
Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER