Tayland Asgari Ücret, Tayland’da Ortalama Maaş Ne Kadar?

Tayland Asgari Ücret, Ortalama Maaş
Tayland Asgari Ücret, Ortalama Maaş

Uzak Doğu’da bir ülke olan Tayland asgari ücret ve ortalama maaş bilgilerini ayrıntılı olarak sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca sitemizde diğer ülkelerin asgari ücret verileri bulunmaktadır. Dilerseniz dünya ülklerinin tamamını inceleyin.

Tayland’da Yeni Asgari Ücret

Bangkok’ta günlük asgari ücret 331 baht, Chon Buri ve Phuket ise 336 baht olarak verilir. En düşük günlük oran, uzak güneydeki Pattani, Yala ve Narathiwat’ta 313 baht. Asgari ücretin, maaşlı çalışanlar da dahil olmak üzere tüm tüketicileri etkilemesi bekleniyor.

Tayland asgari ücret 10.000 THB (Tayland Bahtı), Tayland asgari ücret dolar 279 dolar civarındadır. Türk Lirası karşılığında günümüz kuru ile 5.195 TL dolaylarındadır.

Tayland ortalama maaş 14.000 THB, Tayland ortalama maaş dolar bazında 391 ABD Doları olarak ödenir. Türk Lirası karşılığında günümüz kuru ile 7.280 TL dolaylarındadır.

Tayland’ta en yüksek maaş 433.000 THB, Tayland’da en yüksek maaş dolar bazında 12.087 ABD Doları olarak ödenir. Türk Lirası karşılığında günümüz kuru ile 225.000 TL civarındadır.

Tayland’da Ortalama Aylık Maaş

Tayland’da ortalama aylık maaş 14.000 THB veya 440 USD’nin üzerindedir. Bu rakam hem vasıflı işçileri hem de vasıfsız işçileri içermektedir. Asgari ücretle çalışanlar günde 308-330 THB kazanıyor, kalifiye işçilerin maaşları ise Bangkok’ta daha yüksek. Daha düşük vasıflı bir meslekte çalışıyor olsanız bile, maaşınızla rahatça yaşayabileceksiniz. Aşağıdaki tablo Tayland’daki ortalama aylık maaşı göstermektedir.

Tayland’da asgari ücret seviyeleri eyaletten eyalete değişmektedir. Bangkok, günde 330 Baht ile en yüksek, onu Phuket, Chonburi ve Rayong takip ediyor. Buna karşılık, en düşük günde sadece otuz sekiz baht. İlginç bir şekilde, ankete katılanların yaklaşık yüzde 62’si Tayland’daki asgari ücretlerin adaletsiz olduğuna ve iş kayıplarına yol açacağına inanıyor. Tayland’daki polis memurlarının ortalama maaşı günlük 300 baht’ın biraz üzerinde.

Asgari Ücret
Asgari Ücret

Tayland’da tedarik zinciri alanında çalışan bir kişi yılda toplam ortalama 1.100.000 THB kazanır. Tedarik zinciri yöneticileri için ortalama maaş yılda yaklaşık 1.100.000 THB’dir. Ancak, bu maaşlar Tayland’da iyi ödeme yapan tek iş değil. Eğitim hizmetlerinde gönüllü olmak bile ekstra para kazanmanıza yardımcı oluyor. Resmi bir iş teklifi olmadan bir okulda veya kurumda çalışılabiliyor. Veya hafta sonları öğretmenlik yaparak daha fazla para kazanabilirsiniz.

Eğitim dışında, Tayland’da ortalama aylık maaş 500 dolar civarındadır. Seks endüstrisinde yetişkin seks işçileri, aileleri için ana ücret kazananlardır. Bu endüstrinin HIV yayılımı üzerinde olumsuz bir etkisi vardır ve her yıl yaklaşık 30.000 ölümden sorumludur. Ayrıca, birçok seks kölesi genç, 24 yaşın altında ve hatta altı yaşındadır. Bu rotayı kullanırsanız iyi bir ödeme almayı bekleyebilirsiniz.

Tayland’daki yazılım mühendisleri için ortalama aylık maaş 508.270 THB’dir. Bir yazılım geliştiricisi olarak, bilgi teknolojisine (BT) ilgi duymalısınız. Başarınız için bilgisayar bilimi veya ilgili bir alanda bir derece önemlidir. Ayrıca bu alanda iş deneyimi de kazanabilirsiniz. 508 270 THB maaş iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Tayland’daki yazılım geliştiriciler için 5 milyon THB maaş mümkün.

Tayland’da ortalama günlük asgari ücret

Tayland’ın yeni asgari ücreti, çalıştığınız sektöre bağlı olarak günlük 313 ile 336 baht arasında belirledi. Asgari ücret, bir günü çoğu iş için sekiz saat ve iş için yedi saat olarak tanımlayan İşgücü Koruma Yasası’na dayanmaktadır. tehlikeli görülen işler. Bu, işverenlerin hiçbir durumda bu asgari ücretlerden daha azını ödeyemeyecekleri anlamına gelir. Tayland’da asgari ücretler düşük olsa da, geri kalan ASEAN ülkelerindeki ortalama ücretten daha yüksektir.

Tayland’daki yeni asgari ücret her ilde değişti. Chon Buri, Phuket ve Phang Nga’da asgari ücret günde 336 baht ile en yüksek ücrettir. En düşük günlük oran, en güneydeki Yala ilinde günlük 313 baht, en yüksek oran ise Bangkok’ta. 2013’te günlük 300 baht olan asgari ücret, o zamandan beri kademeli olarak artarak 2018’de günlük 330 baht’a ulaştı. Geçen yılın Aralık ayında ortalama günlük ücret 313 baht ile 336 baht arasında değişiyordu. Ancak asgari ücret, farklı sektörlerdeki enflasyon oranlarını yansıtacak şekilde artırılmak üzere yukarıya endekslenmiştir.

Komite, işçiler için çeşitli günlük ve aylık harcamaları belirtti. Komite, önerilen 492 oranın onaylanıp onaylanmayacağını henüz açıklamasa da, bunun kısa süre içinde olması bekleniyor. Ancak, komitenin tavsiyesi yine de revizyona tabi kalacaktır. Ayrıca, günlük asgari ücreti 500 bhat’a yükseltme önerisinin mevcut haliyle onaylanması pek olası değil. Ancak önerilen değişiklikler, çalışanların günlük harcamalarını daha iyi yönetmesine yardımcı olmalıdır.

Hükümet, KOBİ’lerin yeni ücret oranlarıyla başa çıkmalarına yardımcı olmayı amaçlayan geleceğe yönelik tedbirler önermektedir. Örneğin Sanayi Bakanlığı, KOBİ’ler arasında verimliliği artırmak için 5 milyar Baht tahsis etmeyi hedefliyor. Bu sadece maliyetleri azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda personelin ve girişimcilerin yeteneklerini de artıracaktır. Ancak hükümet, yaşam standardını iyileştirmek için iki yaklaşım deniyor. Bu arada, hükümet yeni tedbirlerin uygulanmasını teşvik ediyor.

Tayland’da üç meslek grubu için ortalama aylık asgari ücret

Tayland’daki ortalama aylık maaş, parasal tazminat, konut ödemesi, ulaşım ödemesi, ücretli tatiller, sigorta ve ücretli izni kapsar. Şehre ve kalifikasyona göre değişmekle birlikte, ortalama Tay maaşı yılların tecrübesi ve eğitimi sonucunda artmaktadır. İşte meslek grubuna ve şehre göre ortalama aylık ücretlere genel bir bakış. Ayrıca maaşları mesleğe veya şehre göre de arayabilirsiniz. Tayland’ın ortalama maaşı dünyadaki çoğu ülkeden daha yüksek olsa da, ortalama ücretten önemli ölçüde düşüktür.

Tayland sosyal güvenlik yasaları tüm çalışanları kapsamamaktadır. İşgücü ağırlıklı olarak tarımla uğraşıyor, imalatta sadece yüzde 19 ve hizmet sektöründe yüzde 11 çalışıyor. Ancak 2012 yılında işgücünün yüzde 35’i tarımda, yüzde 41’i hizmet sektöründe ve yüzde 23’ü imalat/sanayi üretiminde olmak üzere rekor sayıda 39,6 milyon kişi istihdam edildi. Çalışma Bakanlığı’na göre kayıt dışı çalışanlar, kayıtlı işgücü piyasası dışında çalışan ve LPA kapsamında olmayan kişilerdir.

Tayland’da aylık ortalama asgari ücret şu anda günde 313 baht. Bu rakam, ücretlerin günlük 475 THB olduğu inşaat ve hafif inşaat sektörlerinde çalışanlar için daha yüksektir. Yaşlı bakımıyla uğraşanlara günlük 500 THB ödeniyor. Tayland’ın asgari ücreti, ABD’deki asgari ücretten daha yüksek, ancak ülkedeki asgari ücret işin bulunduğu eyalete bağlı.

Tayland’da göçmen işçiler için ortalama aylık asgari ücret

Tayland’da göçmen işçiler için ortalama aylık asgari ücreti belirleyen bir yasa var. Asgari ücret veya daha yüksek bir oran olsun, bu kurallar ülkedeki yabancı işçiler ve işverenleri için geçerlidir. Göçmen işçiler ayrıca hükümete sosyal fon katkı payları ve kişisel gelir vergisi ödemeli ve eksik ödememelidir. Tayland’da asgari ücret hükümet tarafından belirlenir.

Çalışma bakanlığına göre, Tayland’da göçmen işçiler için ortalama aylık asgari ücret 814 dolar. Bazı durumlarda, miktar çok daha düşüktür. Ancak göçmen işçiler için bu gerekli bir kötülük. İşçiler sömürülüyor ve düşük ücret alır. Örneğin, birçok göçmen işverenlerinden avans ücreti talep etmektedir. Hatta bazı işverenler, geçimlerini sağlamak için göçmen işçilerin ücretlerinden bile kesinti yapıyor.

Yeni politika, işgücü maliyetlerini artırabilir. Mücadele eden KOBİ’leri olumsuz yönde etkileyerek daha fazla soruna neden olabilir. Vasıfsız işçiler, ülkedeki yoksulluğu daha da kötüleştirebilecek daha yüksek işgücü maliyetlerine karşı özellikle savunmasızdır. Göçmen işçiler için, yeni asgari ücret muhtemelen becerilerini geliştirmelerine ve AEC 2015’te açıldığında onları artan rekabete hazırlamalarına yardımcı olacaktır.

Tayland’da, işverenlerin tüm çalışanlarına günde en az 300 baht ödemesini gerektiren katı bir yasa var. Bu kurala uyulmaması hapis ve ağır para cezalarına yol açar. Ayrıca Tayland’da göçmen işçi çalıştırmak yasa dışıdır ve yakalanırsanız sınır dışı edilme, hapis ve diğer cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Tayland’da asgari ücretin 2022’de günde 313 baht, yani 9,8 ABD doları olacağı tahmin ediliyor. Ancak bu politika işverenler, işçi sendikaları ve akademisyenler arasında bir tartışma kaynağı olmuştur.

Tayland’da ortalama göçmen işçi maaşı eyaletten eyalete değişmektedir. Genel olarak, iki yıldan fazla deneyime sahip işçiler, iki yıldan az deneyime sahip olanlardan %32 daha fazla kazanmaktadır. 10 veya 15 yıllık deneyime sahip çalışanlar için maaşlar yüzde 15, hatta yüzde 20 daha yüksektir. Sağlık sektöründe doktorlar, ayda ortalama 228.000 THB (6836 USD) kazanarak en yüksek kazancı elde ediyor.