Teknik SEO: E-ticaret Siteleri İçin

Teknik SEO
Teknik SEO

E-ticaret Siteleri İçin Teknik SEO, Google, e-ticaret SEO teknik en iyi uygulamalarını paylaşıyor Google, e-ticaret web sitelerinin teknik SEO en iyi uygulamalarını en son Lightning Talks videosunda paylaştı.

Google, arama motorlarına ürünler hakkında doğru bilgiler sağlamak için e-ticaret SEO yaptıracak sitesi sahiplerine en iyi uygulamalarla ilgili yönergeler sağlar. Google zamanında ve doğr u ürün verilerine sahip olduğunda, alışveriş yapanların satın alma kararları vermesine yardımcı olmak için arama sonuçlarına özel biçimler uygulayabilir.

E-ticaret Siteleri İçin Teknik SEO
E-ticaret Siteleri İçin Teknik SEO

Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: SEO Sıralama Yükseltme


Google’ın ürün sayfalarında görüntüleyebileceği diğer veriler arasında sınıflar, fiyatlar ve envanter seviyeleri bulunur. Ürün sayfası bu bilgileri arama sonuçlarında görüntüleyebildiğinde, Google’dan e-ticaret sitelerine yapılan ziyaretlerin sayısını artırabilir.

Ürün Google Görseller, Google Haritalar ve Google Alışveriş’te mevcut olduğunda, Google ürün bilgilerini de görüntüleyebilir.

Google’ın geliştirici savunucusu Alan Kent, E-ticaret SEO ve web sitesi sahiplerinin bu bilgileri Google’a pek çok şekilde sağlayabileceğini açıkladı. Öncelikle, Google’a ürün verilerini sağlamak için neden ek adımların gerekli olduğunu görelim.

E Ticaret Teknik SEO

E-ticaret Teknik SEO Tavsiyelerine Gelelim, Ürün verileri diğer veri türlerinden neden farklı? Google’a ürün bilgileri sağlama sürecinde ortaya çıkabilecek en büyük sorulardan biri şudur: Google, bilgileri neden kendi başına elde edemiyor? Google, diğer içerik türlerini bağımsız olarak tarayabilir ve dizine ekleyebilir; ürün verilerini benzersiz kılan nedir?

Google, ürün sayfasından her türlü bilgiyi elde edemez. Bu bilgiler site yapılandırılmış veri işaretlemesi, ürün beslemesi veya Google Merchant Center tarafından sağlanmalıdır.

Google, ürün bilgilerini yalnızca en doğru bilgilere sahip olduğundan eminsin arama sonuçlarında görüntüler. E-ticaret sitelerinin sahiplerinin, arama tarayıcılarının tanımlayamadıkları belirli verilerin doğruluğunu doğrulamasına yardımcı olması gerekir.

Bu tür verilere örnekler şunları içerir: Orijinal fiyatı ve indirimli fiyatı karşılaştırın İlgili ürünlerin ve satılan gerçek ürünlerin karşılaştırması Ürün fiyatlarının vergiler ve nakliye masrafları ile karşılaştırılması Bu bilgileri Google’a nasıl sağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: JavaScript SEO


E-ticaret SEO

Ürün bilgilerini yapılandırılmış verilerle sağlama, E-ticaret SEO için Verilerle sağlama. Yapılandırılmış verileri kullanmak, Google’ın tüm ürün ayrıntılarını doğru bir şekilde anlamasını sağlamanın bir yoludur. Yapılandırılmış verileri kullanmanın birçok yolu vardır, ancak en yaygın yöntem verileri sayfaya JSON-LD kodlu içerik olarak yerleştirmektir.

Google Merchant Center aracılığıyla oluşturulan bilgileri sağlama

Google’a doğru ve zamanında ürün verileri sağlamanın bir başka yolu da Merchant Center’dır. Google Merchant Center’daki web siteleri, bu bilgileri Google’a çeşitli yollarla gönderebilir: Google’ın web sitesi taraması yoluyla keşfedeceği yapılandırılmış veriler sağlayabilir.

Tüm ürün veri feed’leri manuel olarak gönderilebilir. Geliştiriciler, ürünleri ayrı ayrı güncellemek için API kullanabilir.

Notlar

Sonuç olarak, ürün bilgilerini Google’da görüntülemenin çeşitli yolları hakkında bilmeniz gerekenler budur: Yapılandırılmış veriler: Google, verileri normal web taraması yoluyla işler, ancak güncellenen bilgilerin arama sonuçlarında görünmesi birkaç gün sürebilir. Ürün Feed’i: Site sahiplerine, ürün verileriyle ilgili güncellemelerin Google aramada ne zaman görüntülendiği konusunda daha fazla denetim verin.

Content API: Birkaç dakika içinde piyasaya sürülebilecek bazı ürünleri gerektiği gibi güncelleyin.

Son olarak Google, organik e-ticaret arama sonuçlarında SEO’nun önemini vurguladı: “SEO’nun organik arama için hala önemli olduğunu unutmayın. Ürün ayrıntılarınızın (resimler ve açıklamalar gibi) müşterilerinizin ilgisini çekmesini sağlayın.”

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Teknik SEO Sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Bizleri sosyal medya adreslerimizden Takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Seo Çalışması Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: SEO Hizmeti


Bu sitede kopyalama izin yok! Anlayışınız için teşekkürler.