Pazar, Haziran 16, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

TSMC’nin Üçüncü Çeyrek Gelirleri Beklentileri Aştı

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), üçüncü çeyrek mali verilerini açıkladı ve net gelirinin bir önceki yıla göre %24,87 azalarak NT$211 milyara gerilediğini belirtti. Ancak, bu düşüş, çeyrekten çeyreğe %13,7’lik bir gelir artışı sayesinde dengelendi ve üçüncü çeyrek geliri NT$546,73 milyar olarak gerçekleşerek beklentileri aştı.

Karlılıktaki düşüş, pandeminin başlangıcından bu yana görülen tüketici elektroniği talebindeki azalmayla ilişkilendirildi. İlginç bir şekilde, şirketin 3 nanometre teknolojisi güçlü bir talep gördü ve 5 nanometre teknolojisi de yoğun ilgi gördü.

Piyasa Trendleri: Yarı İletken Sektörünün Gelecekteki Durumu

Verilerden çıkan önemli bir trend, özellikle akıllı telefon alanında piyasanın kademeli olarak toparlanmasıdır. Küresel akıllı telefon pazarı, ikinci çeyrekteki %11’lik düşüşe kıyasla 2023’ün üçüncü çeyreğinde %1’lik daha az bir düşüş gördü. Canalys raporları, bu değişikliği bölgesel toparlanmalara ve yeni ürün taleplerine bağlıyor.

Apple ve Nvidia gibi devler için ileri düzey işlemciler üreten ve Arm mimarisine dayalı olan TSMC, gelecekteki gelir akışlarının 3 nanometre teknolojileri tarafından etkileneceğini öngörüyor. 2025 yılına kadar 2 nanometrelik seri üretimin başlatılması için planlar zaten yapılmış durumda.

Dış Faktörler ve Tahminler

Son dönemde yaşanan jeopolitik gelişmeler de etkili oldu. TSMC, Çin’e yönelik ABD ticaret yaptırımlarının uzatılmasını sağladı ve bu sayede Çin operasyonları için ileri düzey çip ekipmanı sevkiyatına devam edebildi.

Geleceğe dair bakış ise temkinli bir iyimserlikle dolu. TSMC’nin CEO’su C.C. Wei, 2024’ün şirket için güçlü bir büyüme yılı olacağını öngörüyor. Bu canlanmanın, akıllı telefon ve PC sektörleri tarafından öncülük edilmesi bekleniyor. Ancak yatırımcıların hissiyatı hala belirsiz. TSMC’nin araç tedarikçisi ASML, 2024 satışlarında potansiyel bir durgunluk sinyali verdi, bu da sektördeki genel belirsizliği yansıtıyor.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Bilgesu Erdem
Bilgesu Erdem
tech and internet savvy, cat lover.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER