Valorant Clutch Nedir, Nasıl Kullanılır ve Nasıl Atılır

Valorant Clutch Nedir
Valorant Clutch Nedir

Valorant Clutch Nedir? Clutch Mute, odaklanmak istediğinizde takım arkadaşlarınızı sessize almanıza olanak tanıyan Valorant’taki yeni bir özelliktir. Sesli sohbeti istediğiniz zaman açıp kapatmak için kullanılabilir, bu çok kullanışlıdır. Bu ayar, İletişim menüsünde 4.11 güncellemesinin bir parçası olarak mevcuttur. Riot Games, 4.11 güncellemesine doğru koşullarda çok faydalı olan yeni bir özellik ekledi. Clutch Sesi adı verilen bu yeni özellik. Potansiyel Clutch anlarında oturmak isteyen takım arkadaşlarınızın seslerine odaklanmanıza ve sesini kısmanıza olanak tanır.

Kaybettiğiniz yüksek bahisli durumlarda, takım arkadaşlarının sürekli sesli sohbet üzerinden konuşması sinir bozucu ve dikkat dağıtıcı olabilir. Yeni özellik, klavyenizi geçici olarak sessize alacak ve kazanan oyunlara odaklanacak şekilde ayarlamanıza olanak tanır. Aşağıda Valorant’ta Clutch sesini nasıl kullanacağınıza dair kısa bir açıklama bulunmaktadır.​


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Valorant a critical error has occurred hatası


Valorant Clutch Nedir ve Nasıl Kullanılır

Valorant’ta Clutch sesini nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ayarlar (Esc) > Kontroller > İletişim’e gidin
 2. Parti ve Takım Sesi Clutch Sessiz Tuşları için tuş atamaları ayarlayın
 3. Oyun içindeyken Parti ve/veya Takım Sesi Clutch Sesini “AÇIK”. Duruma getirmek için tuş takımına basın ve ardından tekrar “KAPALI” duruma getirmek için tuş takımına basın

“AÇIK” olduğunda, eşleştirme sırasında belirtilen tuşa bastığınızda sesi kapatabilirsiniz. Ne zaman etkinleştirildiğini bilmeniz için bir simge görünecektir. Bazı oyuncular bu özellikle ilgili sorunlar bildirdi. Valorant’ta Clutch sesini kapattıktan sonra bile sesli sohbetinizin başladığını ve çalışmayı durdurduğunu fark ederseniz, yapabilecekleriniz burada.

 1. Ayarlar Sekmesine gidin
 2. Ses’e tıklayın
 3. Sesli Sohbet’e tıklayın
 4. Ses giriş ve çıkış cihazlarını kontrol edin
 5. Sesli sohbetin çalışıp çalışmadığını görmek için cihazları değiştirmeyi deneyin

otomatik algılama yerine bas konuş kullan Bazen otomatik algılama Valorant’ta beklendiği gibi çalışmaz. Sesli sohbetin çalışması için bas-konuş özelliğini etkinleştirmeniz gerekebilir.

 1. Ayarlar Sekmesine gidin
 2. Ses’e tıklayın
 3. Sesli Sohbet’e tıklayın
 4. Bas-Konuş’u Etkinleştir

Bas-konuş için varsayılan düğme “V” dir, takım arkadaşlarınızla konuşurken bu düğmeye basmanız gerekir. Yeni Clutch sessiz özelliği çok kullanışlıdır, bu özelliği takım arkadaşlarınızı sessize almak için kullanmak. Clutch anlarında konsantre olmakta zorluk çekiyorsanız yardımcı olabilir.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Valorant Clutch Nedir sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Bizleri sosyal medya adreslerimizden Takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Bilgisayar Oyunları Haberleri Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Valorant System Error Hatası


Bu içeriğe oy verin!