Video Seo için Tavsiyeler

Video Seo
Video Seo

Video Seo için Tavsiyeler, Google’ın video için en iyi 5 uygulaması Google, YouTube kanalındaki yeni Lightning Talks demosunda beş video SEO en iyi uygulamasını paylaştı.

Video Seo için Tavsiyeler
Video Seo için Tavsiyeler

Google, arama sonuçlarının video içeriğini optimize ederken web sitesi sahiplerinin izlemesi gereken beş en iyi uygulamayı önerir. Bu bilgiler, Google’ın video SEO ile ilgili sunumu, web sitesi sahiplerinin video içeriğini iletmek için nasıl sinyaller gönderebileceğini açıklar. Google bir videonun anlamını bildiğinde, o videonun “arama ve göz atma” özelliğini nasıl keşfedeceğini bilecektir.

Aşağıdakiler, Google’ın önerilerinin bir özetidir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Organik Trafik


Video SEO

Google’ın aradığı sinyali işaretler ; Google bir sayfayı taradığında ve bir video içerdiğini tespit ettiğinde, videonun içeriğini bulmak için sinyal aramaya başlayacaktır. Bu sinyaller, videonun ilgili aramalar için açılmasına neden olur.

Google, videoyu anlamak için aşağıdaki sinyalleri kullanır:

 • Sayfa metni: Sayfa başlığına, videonun yanındaki başlığa ve başlığa benzer.
 • Yönlendirme bağlantısı: Başka bir web sitesinden gönderilen bir videoya bağlantı veren sinyal.
 • Yapılandırılmış veriler: Video meta verilerini Google’a aktarın.
 • Video dosyaları: Google, dosyaların görsel ve işitsel içeriği anlamasını sağlayabilir.

Video SEO, yukarıdaki sinyalleri Google’a net bir şekilde iletmek için sayfaya doğru öğeleri eklemekle ilgilidir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Anahtar Kelimeler Nasıl Belirlenir


Video Seo Tavsiyeler

Google tarafından önerilen en iyi video SEO uygulamaları bu beş en iyi uygulamayı keşfetmesini ve anlamasını önerir. Video Seo Tavsiyeler nelerdir?

1. Video Herkese Açık olması

 • Google tarafından keşfedilen bir videoyu elde etmenin ilk adımı, videonun web’de herkese açık olduğundan emin olmaktır.
 • Bu, videonun Google’ın erişebileceği bir URL’ye sahip karşılık gelen bir web sayfasına sahip olması gerektiği anlamına gelir.
 • Karmaşık kullanıcı eylemleri yüklenmeden videonun sayfada görülmesi kolay olmalıdır.

2. Yapılandırılmış Veriler

 • Google’ın videoları bulmasına ve anlamlarını anlamasına yardımcı olmak için web sitesi sahipleri, yapılandırılmış veriler sağlamak üzere Schema.org VideoObject etiketlerini kullanabilir.
 • Biçim, video döşemesi, açıklama, süre, küçük resim, video içerik dosyası URL’si vb. Gibi bilgiler içerebilir. Canlı akış için “CANLI” video logosu gibi özel arama işlevlerini etkinleştirmek için diğer yapılandırılmış veriler kullanılabilir.
 • birde tavsiye edebileceğim diğer bir konu ise video seo çalışmasının piramit site ile birlikte yapılmasıdır.

3. Yüksek Kaliteli Küçük Resimler

 • Google tarafından erişilebilen bir URL aracılığıyla her video için yüksek kaliteli küçük resimler sağlayın.
 • Google küçük resme erişemezse, sayfa video özelliklerinde görünmeyebilir. Örneğin, küçük resim URL’si robots.txt tarafından engellenirse, Google URL’ye erişemez.

4. Video Site Haritası

 • Video site haritaları, Google’ın web sitenizdeki sayfalarla ilgili video içeriğini bulmasına yardımcı olmanın başka bir yoludur.
 • Video site haritaları, Google’ın videonun anlamını anlamasına yardımcı olmak için meta veri etiketleri de içerebilir.

5. Erişilebilir video dosyaları

Web sayfalarınızın video önizlemeleri ve vurgulamalar gibi arama özelliklerini kullanabilmesi için Google’ın video içerik dosyalarınızı çıkarabildiğinden emin olun.

Video Seo için Tavsiyeler
Video Seo için Tavsiyeler
 • Video önizleme, arama sonuçlarındaki bir özelliktir ve Google’ın bunu video klip olarak kullanması birkaç saniye sürer ve statik küçük resimlerden daha ilgi çekicidir.
 • Bu önizlemelerin uzunluğunu kontrol etmek için maksimum video önizleme robot meta etiketini kullanabilirsiniz.
 • Google, videonun içeriğini analiz etmek için dosyaları kullanabildiğinde, onları daha alakalı sorgular için keşfedebilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Seo Sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Bizleri sosyal medya adreslerimizden Takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Seo Çalışması Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Linkler Neden Önemlidir