WordPress Eklenti Kullanmadan Klasik Editör’e Geçiş (2 Adımda)

WordPress Gutenberg Editor
WordPress Gutenberg Editor

Klasik WordPress Düzenleyici kullan konumuzda sizler için eklentisiz geçiş yapmayı göstereceğiz. WordPress CMS yazılımı, 2018 yılına kadar da “Klasik Editor” kullanıyordu. Sürüm 5.0’dan itibaren yeni editörüne geçiş yapmıştı. Gutenberg editörü ilk olarak 2018’de WordPress 5.0 sürümüyle kullanıma açmıştı.

WordPress Klasik Editör

WordPress Klasik Editör kullanışı açısından daha çok tercih edilmeye başlandı. Yeni düzenleyici Gutenberg’in kronik sıkıntıları çıkmaya başlayınca, kullanıcılar Klasik Düzenleyici‘ye geçmeye başladılar.

WordPress Klasik Editor, diğer sürümüne göre daha kararlı yapıdadır. WP’nin en kararlı editörü diyebiliriz. Blok sistemi ile çalışan Gutenberg’e göre bir kaç özelliği eksik olmasına rağmen tercih ediliyor. Aslında bu editörü çeşitli kodlar sayesinde daha da genişletmek mümkündür.

Wordpress Klasik Editor Duzenleyici
WordPress Klasik Editor

WordPress Gutenberg Editör

Gutenberg, esnek bloklar sayesinde her bloğa ayrı bir metin gibi davranan düzenleyicidir. Renklendirme, şekil verme ve diğer özellikleri ile klasik düzenleyiciden tamamen farklıdır.

WordPress Gutenberg Editor
WordPress Gutenberg Editor

Eklentisiz Klasik WordPress Düzenleyici Kullan

WP’nin en kararlı editörüne geçiş yapmanın aslında iki yolu var. İlki Klasik Düzenleyici Eklentisi kurarak bunu yapabilirsiniz. Fakat bunu önermiyoruz. Nedeni ise ne kadar az eklenti kullanırsanız o kadar iyi olacak. Sunucunuzu ve yazılımınızı yormayın. Bu işi eklentisiz şekilde de halledebilirsiniz.

Klasik WordPress Düzenleyici kullan, kararlı sürümde kal. WordPress Klasik Düzenleyici geçiş için yapmanız gereken şey tek satırlık bir kod ile çözümdür.

1.Adım: wp-includes/function.php dosyanızı açın.

2.Adım: Aşağıda vermiş olduğumuz kodu en alta ekleyin. (Önemli: Lütfen yedek almadan bu işlemi yapmayınız)

/**
 * Gutenberg Editörü Pasifleştirir.
 */
add_filter( 'use_block_editor_for_post_type', '__return_false' );

Hepsi bu kadar! Artık WP Klasik Editor kullanımı aktif olacaktır.

Bu sitede kopyalama izin yok! Anlayışınız için teşekkürler.