Perşembe, Temmuz 25, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

wordpress güvenlik önlemleri: Yeni Raporda Belirlenen Sitelere Yönelik Tehditler

Web Master Haberleri Yeni Raporda Belirlenen WordPress Sitelerine Yönelik En Büyük Tehditleri wordpress güvenlik önlemleri Yeni bir rapor hazırlandı. WordPress sitelerine yönelik en önemli güvenlik tehditlerini ve en yaygın saldırıları tanımlar.

wordpress güvenlik önlemleri
Yeni Raporda Belirlenen WordPress Sitelerine Yönelik En Büyük Tehditleri

WordPress güvenliği ile ilgili yeni bir rapora göre, WordPress sitelerine korsan temalar ve eklentilerdeki kötü amaçlı yazılım bulaştı. Güvenlik şirketi Wordfence, yazılımı kuran 4 milyon müşteriyle ilgili haber geldi. Verileri içeren WordPress sitelerine yönelik tehditler ve saldırılar hakkında bir rapor yayınladı.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: WordPress.com Web Sitesi


wordpress güvenlik önlemleri

WordPress sitelerinin karşılaştığı ana tehditler üç kategoriye ayrılır:

  • Korsan temalarda ve eklentilerde kötü amaçlı yazılım
  • Kötü amaçlı giriş denemesi
  • İstismar

Rapordaki önemli noktaların bir özetini burada bulabilirsiniz.

Korsan temalarda ve eklentilerde kötü amaçlı yazılım

Kötü amaçlı giriş denemesi almamak istemiyorsanız. WordPress güvenliğine yönelik en yaygın tehdit, korsan (geçersiz) temalar ve eklentilerden kaynaklanan kötü amaçlı yazılımdır. Geçen yıl, Wordfence 1,2 milyon WordPress sitesinde 70 milyondan fazla kötü amaçlı dosya tespit etti. Etkilenen web sitelerinin% 17’sinden fazlası, geçersiz eklenti veya temalardan gelen kötü amaçlı yazılım içeriyordu. WP-VCD kötü amaçlı yazılım, WordPress için en yaygın tehdittir ve 2020’de 154.928’i oluşturur ve tüm virüslü web sitelerinin% 13’ünü oluşturur.

Bir eklenti veya tema saldırıya uğradığında, lisans kontrol işlevi devre dışı bırakılacak. Veya silinecek ve bilgisayar korsanlarının arka kapıya erişmesini kolaylaştıracak. WordPress sitenizi bu tür saldırılardan korumanın en iyi yolu, eklentilerinizi ve temalarınızı yasal olarak satın almak ve güncel tutmaktır. Bütçeniz premium temalar satın almanıza izin vermiyorsa, saygın bir sağlayıcıdan ücretsiz seçim yapmak en güvenli seçenektir.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Rogue Eklentisi


Kötü amaçlı giriş denemesi

Wordfence, 57 milyondan fazla benzersiz IP adresinden 90 milyar kötü amaçlı oturum açma girişimi algıladı (engelledi). Bu, WordPress siteleri için saniyede 2800 saldırı oranıdır. Bu girişimlerin, çalınan kimlik bilgilerini, sözlük saldırılarını ve geleneksel kaba kuvvet saldırı listelerini kullanan kimlik bilgisi doldurma saldırılarını içerdiği söyleniyor.

Yeni Raporda Belirlenen WordPress Sitelerine Yönelik En Büyük Tehditler WordPress site sahiplerine. Çok faktörlü kimlik doğrulaması kurarak kendilerini kötü niyetli oturum açma girişimlerinden koruyabilirler. Bu, parolası ve yalnızca sizin erişebileceğiniz özel bir kodu olmayan hiç kimsenin parolaya girememesini sağlar.

WordPress web sitenizi nasıl güvende tutabilirsiniz

Wordfence raporuna göre 2020 yılında 9,7 milyondan fazla benzersiz IP adresinin güvenlik açıklarından yararlanmak için 4,3 milyar girişimde bulunuldu.

  • Dizin geçişi: Tüm istismar girişimlerinin% 43’ü (1,8 milyar saldırı).
  • SQL enjeksiyonu: Tüm istismar girişimlerinin% 21’i (909,4 milyon saldırı) oluşturuldu.
  • Kötü amaçlı dosya yüklemeleri: Tüm istismar girişimlerinin% 11’i (454,8 milyon saldırı).
  • Siteler arası komut dosyası çalıştırma (XSS): Tüm girişimlerin% 8’i (330 milyon saldırı) oluşturuldu.
  • Kimlik doğrulama atlama güvenlik açığı: Tüm saldırı girişimlerinin% 3’ü (140,8 milyon saldırı).

Bu raporun bir parçası olarak, izlenen 4 milyon sitenin tümü yukarıdaki denemelerden en az birini yaşadı. WordPress web sitesi sahipleri, kendilerini güvenlik açıklarından korumak için güvenlik duvarlarını kullanabilir. WordPress sitenizi güvenli hale getirmeyle ilgili daha fazla ipucu için bir sonraki bölümdeki kaynaklara bakın.

Web Sitesi Bakımı Nedir?

Web Sitesi Bakımı Nedir? Her gün yeni WordPress güvenlik açıkları ortaya çıkıyor. En son tehditler ve nasıl güvende olunacağıyla ilgili haberleri ilk kez söyleyen Websesi haberine bağlı kalın. Profesyonel Destek İçin İse Bize Ulaşın.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. wordpress güvenlik önlemleri sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer WordPress Haberleri Bültenimize de Göz gezdirmenizi de İsteriz.


Ayrıca şu Habeirmizi de Okuyunuz: WordPress 5.7


Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Websesi
Websesihttps://websesi.com/
Site yönetimi olarak, sizler için güncel ve faydalı içerikler üretmeye devam ediyoruz. 2020 yılından beridir, Websesi ailesinde bir çok editör içerik üretmiştir. Tüm editörlerimizin üstün katkıları ve cabaları sayesinde Websesi.com büyümeye devam ediyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER