WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata (Error Connection)

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata
WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Nedir? WordPress’te deneyebileceğiniz veritabanı bağlantı hatalarını düzeltmek için birkaç adım vardır. Bu eğiticiye başlamadan önce, bu adımların anlaşılmasını kolaylaştırmak için bilmeniz gereken birkaç şey var. WordPress, PHP ve MySQL olmak üzere iki bileşen kullanılarak oluşturulmuştur. Bir web sayfasını bir tarayıcı aracılığıyla ziyaret ettiğinizde PHP, MySQL veritabanından veri alma ve tarayıcıda görüntüleme işlevini gerçekleştirir. İçeriği başlık, yazar adı, tarih vb. yayınlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

PHP sorgusunun şu şekilde görünmesi gerekiyor Bazı durumlarda, web sitesi bir veritabanı bağlantı mesajı oluştururken bir hata görüntüledi. Bu hata birkaç nedenden kaynaklanabilir. Örneğin, PHP kodu, bir web sayfasını görüntülerken gerekli ayrıntıları almak için bir MySQL veritabanına bağlanamaz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: WordPress Sitesi Açmadan Önce Bilmeniz Gerekenler


WordPress Veritabanı Bağlantı Kurma Hatası Nedenleri

Devam etmeden önce, bir veritabanı bağlantısı kurarken hatanın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Bu hata, PHP’nin veritabanı ile iletişim kuramaması nedeniyle oluşur. WordPress CMS tüm verilerini, gönderi verilerini, sayfa verilerini, meta verilerini, WordPress eklentilerini, ayarlarını, oturum açma verilerini ve daha fazlasını depolar. Bir MySQL veritabanında saklayın. Ayrıca, WordPress veritabanına dahil olmayan çeşitli dosya türleri vardır, özellikle Php, CSS, javascript vb. İlgili dosyaların kodlanması. Normalse, ikisi web sitesi ziyaretçilerinin ihtiyaçlarına göre birbiriyle ilişkili olacaktır.

WordPress Veritabanı Bağlantı Kurma Hatası
WordPress Veritabanı Bağlantı Kurma Hatası

Bir web sitesi/blog ziyaretçisi geldiğinde PHP, ziyaretçi tarafından istenen sayfa kodunu çalıştıracak ve veritabanı bölümüne iletecek, bulunursa ziyaretçinin tarayıcısında görüntülenecektir. Ancak bir hata varsa, yukarıda gösterildiği gibi veritabanı bağlantısı kurulurken tarayıcıda bir hata mesajı görünecektir.

Nedenleri?

1. Adım: Veritabanınız bozuk. WordPress veritabanınızın bozulmasına neden olabilecek birçok şey vardır. En yaygın neden genellikle belirli bir eklentinin yüklenmesidir.

2. Adım: Veritabanınız için oturum açma bilgileri geçersiz. WordPress veritabanınız tarafından kullanılan oturum açma kimlik bilgileri (kullanıcı adı ve parola), barındırma hesabınızın cPanel’inde ayarlananlardan farklıdır.

3. Adım: Barındırma sunucunuz kapalı olabilir. Veritabanı sunucusu kapalı olabilir ve bu soruna neden olabilir veya ana makinenizde başka sorunlar olabilir. Ayrıca, web sitenize çok fazla ziyaretçi geldiği için sunucu onları barındıramıyor olabilir.

Bu eğitimde, WordPress veritabanı bağlantınızın neden başarısız olduğunu nasıl öğreneceğinizi ve nasıl düzelteceğinizi öğreneceksiniz.

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata:

1. Adım wp-config-php

Lütfen WordPress ayarlarınız ve yapılandırmanızla wp-config-php dosyasına erişin. wp-config-php dosyasını WordPress sitenizin ana dizininde bulabilirsiniz. Dosyayı açın ve betiğin en altına aşağıdaki kodu ekleyin.

define (‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);

WordPress Veritabanı kurulamadı hatası
WordPress Veritabanı kurulamadı hatası

Bu satır, tarayıcınızdan URL’ye erişerek veritabanınızı optimize etmenize ve optimize etmenize olanak tanır: etkialaniniz.com/wp-admin/main/repair.php (alaniniz.com’u web sitenizin etki alanıyla değiştirin).

WordPress Veritabanı kurulamaması
WordPress Veritabanı kurulamaması

Yukarıda gösterildiği gibi, veritabanını onarmak veya optimize etmek için iki seçenek vardır. Veritabanı optimizasyonu kısmı uzun sürüyorsa birini seçebilirsiniz. Veritabanı onarım sayfasının güvenli olmadığını unutmayın.

Bu, herkesin ilk önce oturum açmadan yourdomain.com/wp-admin/main/repair.php adresini ziyaret edebileceği anlamına gelir. Veritabanı onarımı tamamlandıktan sonra, daha önce eklenen kod satırlarını, yani aşağıdaki satırları kaldırdığınızdan emin olun: define (‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Jetpack Boost Özellikleri


2. Kullanıcı Adı Veritabanını Kontrol Etme

Ardından, Ayrıcalıklı Kullanıcı sütununu kontrol etmeniz gerekir. Bu örnekte, kullanıcı adı için Ayrıcalıklı Kullanıcılar sütununun wp-config-php dosyasında gösterilen kullanıcı adından farklı olduğunu görebiliriz. Bu örnekte 0 eksik. Bunu düzeltmek için, DB_USER satırındaki somuvnet_wp670’e somuvnet_wp67 eklemeniz yeterlidir. Bundan sonra, lütfen web sitenizi yenileyin.

3. Ana Bilgisayar Veritabanını Kontrol Edin

Bir önceki adımdaki veritabanı bağlantı kurma hatasını çözme yöntemi hala çalışmıyorsa, burada iki sorun olabilir. Şifre sorunu veya ana bilgisayar veritabanı sorunu. Veritabanı barındırıcıları genellikle barındırma hesabı ayrıntılarınızla oluşturulur. Kullanmakta olduğunuz barındırma hizmetini sormanızı öneririz.

Değişiklikler varsa, wp-config-php dosyasındaki DB_HOST satırını hosting sunucunuza göre değiştirin. Varsayılan olarak, genellikle localhost’u kullanır. Bittiğinde, hataları kontrol etmek için sitenizi tekrar yenileyin.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer WordPress Haberleri Bültenimize de Göz gezdirmenizi de İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: WordPress güvenlik açıkları


Bu sitede kopyalama izin yok! Anlayışınız için teşekkürler.