WordPress korsan temalar: web sitesinde eklentileri

WordPress korsan temalar
WordPress korsan temalar

WordPress web sitesinde korsan temalar ve eklentileri. WordPress korsan temaların ve eklentilerin resmi depolardan dağıtımını yasaklayan bir bildiri yayınladı

WordPress web sitesinde korsan temaları ve eklentileri
WordPress web sitesinde korsan temaları ve eklentileri

WordPress.org, ücretli eklentilerin ve temaların korsan sürümlerini ücretli WordPress deposundan kaldıracağını duyurdu. WordPress topluluğu, bu yöntemin türev çalışmaların dağıtımına izin veren WordPress açık kaynaklı GPL lisansını ihlal edip etmediğini tartıştı.

Duyuru, gelişmiş eklentinin türev çalışmaların oluşturulabilmesi için GPL altında geliştirildiğini doğruladı. Ancak, eklentileri resmi eklenti havuzundan silme hakkını da saklı tutar.


Ayrıca şu haberimizi de Okuyunuz: WordPress 5.6.1 Hataları


WordPress Korsan temalar ve eklentileri barındırıyor mu?

Görünüşe göre resmi WordPress teması ve eklenti deposu geçmişte premium eklenti ve temaların korsan sürümlerini dağıttı. Bir geliştirici, WordPress’in hala olduğunu iddia ediyor.

Bir geliştirici, WordPress’i eklenti gizlilik sorunları konusunda uyardığını iddia etti, ancak WordPress bu konuda hiçbir şey yapamaz.

“Ama … 2 veya 3 yıl önce, pano öğelerini aynen koddan ve işlevlerden hatta benim eklentimden çalacak bir eklenti konusunda sizi uyardım ve hiçbir şey yapmak istemediniz …”

WordPress GPL açık kaynak

WordPress, WordPress için geliştirilen ve WordPress kodu içeren eklenti ve temaların türev çalışmalar olduğuna dikkat çekiyor.

Bu nedenle, bu eklentiler ve temalar açık kaynak GPL lisansını devralır.

“GPL, GNU Public License’ın kısaltmasıdır. Bu, açık kaynak lisansı için WordPress’in standart lisansıdır

https://wordpress.org/about/license/. GPL, “copyleft” lisansıdır https://www.gnu.org/licenses/copyleft.en.html. Bu, türev çalışmaların yalnızca aynı lisans koşulları altında dağıtılabileceği anlamına gelir. Bu, BSD lisanslarının ve MIT lisanslarının ortak örnekleri olan izin verilen ücretsiz yazılım lisanslarından farklıdır. “

Açıkçası, herkes, türev çalışmalar olarak kabul edilen tüm eklentilere ve temalara dayalı olarak serbestçe türev çalışmalar oluşturabilir.

Bununla birlikte, WordPress.org GNU Genel Lisans sayfası, türev çalışmalar olarak kabul edilen içeriği içeren yasal gri alanlar olabileceğini kabul eder. Lisans durumu hakkında WordPress sayfası:

“Türev çalışmalarda bazı yasal gri alanlar var, ancak eklentilerin ve temaların türev çalışmalar olduğuna ve bu nedenle GPL lisansını devraldığına kesinlikle inanıyoruz.”

WordPress deposu tarafından yasaklanan Korsan Temalar

WordPress web sitesinde korsan temaları ve eklentileri WordPress.org, indirilebilecek ücretsiz eklenti ve temaların bir kataloğunu tutar. Bu dizine arşiv adı verilir. Örneğin, temaları indirebileceğiniz dizine “resmi WordPress.org tema deposu” denir.

Arşivde listelenmeden önce, bir onay süreci gerçekleştirilmelidir. Yalnızca tema veya eklenti onaylandıktan sonra WordPress ekosistemine girilebilir ve tüm WordPress yayıncılarına ücretsiz olarak sunulabilir.

Korsan yazılım WordPress.org’da yasaktır

“Birisi bir ödeme kodu alır ve ücretsiz olarak yeniden yayınlarsa, korsan olduğu ve bu nedenle popüler olmadığı kabul edilir.

Kodun GPL olup olmadığı önemli değil, topluma zararlı olduğunu düşündüğümüz gerçek geliştiricilerden geçimini sağlama fırsatını değerlendirmeniz önemlidir.

Ek olarak, eklentiyi geliştiriciden ilk indirdiğinizde genellikle kabul ettiğiniz şartları ihlal eder.

Bunu yaparak ve burada yeniden barındırarak, tüm dizini riske atmış olursunuz. Eylemlerinizden biz sorumlu olabiliriz. Bu nedenle, burada WordPress.org’da satılan eklentilerin yeniden barındırılmasına izin vermiyoruz. “


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: WordPress Gutenberg


WordPress topluluğu geri bildirimi

Topluluk, korsan premium eklentileri ve tema klonlarını yasaklama hedefini büyük ölçüde destekler. Bununla birlikte, korsan yazılımın yasal olup olmadığı konusunda hala bazı endişeler var.

Belki de WordPress.org, klonlanmış yazılımı yasaklayarak aşırıya kaçmıştır.

Korsan eklentilerine ve temalarına dikkat edin

Bazı eklentiler, onu geliştirmek için bir ekibe ihtiyaç duydukları için yılda yüzlerce dolara mal olur. Bu tür yazılımların kullanılması, bu insanları kârdan mahrum eder.

Yüz dolar veya daha fazlasına mal olabilecek premium sürümle tamamen aynı olan ücretsiz bir WordPress teması veya eklentisi indirmek cazip geliyor.

Ancak, korsan yazılımların web sitelerini ele geçirmek için tasarlanmış arka kapı programları ve programları içerebileceğini unutmamak önemlidir.

Genel olarak, sahte yazılım hırsızlarının korsan eklentilerini ve temalarını resmi WordPress depolarından dağıtmalarına izin vermek yerine, tüm WordPress topluluğu için (yazılım geliştiricilerinden WordPress’e güvenen yayıncılara kadar) iyi bir fikirdir.

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. WordPress korsan temalar sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. Bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer WordPress Haberleri Bültenimize de Göz gezdirmenizi de İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: WordPress eklentisi