Perşembe, Haziran 13, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

X Platformunun Antisemitizmle Mücadelesi ve Reklamcıların Tepkisi

X platformu, son haftalarda artan antisemitizm endişeleri nedeniyle eleştirilerin ve reklam verenlerin boykotunun hedefi oldu. Şirketin CEO’su Linda Yaccarino, antisemitizmle mücadele çabalarını savunsa da birçok kişi şirketin yeterince çaba gösterip göstermediğini sorguluyor.

Bir dizi büyük reklam veren, IBM, Apple, Disney, Lionsgate, Warner Brothers Discovery, Paramount Global ve NBCUniversal gibi şirketler X platformundaki reklamlarını çekti. Bu karar, bazı markaların reklamlarının platformda pro-Nazi içeriklerin yanında yer aldığını ortaya koyan Medya İzleme Grubu Media Matters for America’nın raporunun ardından geldi.

Durum, X platformunun sahibi Elon Musk’ın antisemitik olarak değerlendirilen yorumları nedeniyle daha da kötüleşti. Musk, platformda bir kullanıcının Yahudilerin beyazlara karşı nefret körüklediğini söyleyen bir gönderiye katıldığını belirten bir paylaşımda bulundu.

Yaccarino, çalışanlara yazdığı bir notta, X’in antisemitizmle mücadeledeki çabalarının “son derece açık” olduğunu belirtti. Şirketin çabaları hakkında “gerçek hikayeyi verilerin anlatacağını” ekledi.

Musk, antisemitik içerikle ilgili raporu yayınlayan Media Matters for America’yı dava etmekle tehdit etti. Raportu platforma karşı “dolandırıcılık saldırısı” olarak nitelendirdi.

X platformunun geleceği belirsizliğini koruyor. Reklam verenlerin boykotları, antisemitizmle ilgili endişeler ve Musk’ın öngörülemeyen liderliği gibi bir dizi zorlukla karşı karşıya olan şirketin bu zorlukların üstesinden gelip gelemeyeceği veya sonunda bu sorunlara yenik düşüp düşmeyeceği henüz belirsiz.

Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Bilgesu Erdem
Bilgesu Erdem
tech and internet savvy, cat lover.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER