Pazar, Şubat 25, 2024

ÇOK OKUNANLAR

İLGİLİ YAZILAR

Yapay Zeka Kötüye Kullanıldığında Büyük Tehlike Arz Edebilir

Önemli Noktalar

  • Hong Kong'daki şirket deepfake dolandırıcılığına uğradı.

  • 25.6 milyon dolarlık kayıp ve soruşturma devam ediyor.

  • Yapay zeka kötüye kullanımı büyük riskler taşıyor.

Hong Kong’da bir çok uluslu şirketin şubesi, sofistike bir deepfake dolandırıcılığı sonucunda yaklaşık 200 milyon HKD (25.6 milyon ABD doları) büyüklüğünde bir finansal kayba uğradı. Bu dolandırıcılık, şirketin önemli personellerini taklit etmek için video konferans teknolojisinin manipüle edilmesiyle gerçekleşti ve bir dizi yetkisiz banka transferine yol açtı.

Deepfake Teknolojisiyle Aldatma

Dolandırıcılık, şirketin finans departmanındaki bir çalışana, şirketin Birleşik Krallık merkezli mali işler müdürü (CFO) tarafından gönderildiği iddia edilen bir phishing mesajı ile başladı. Mesaj, çalışana gizli bir finansal işlem yapması talimatını verdi. Çalışanın başlangıçtaki şüphesi, dolandırıcı tarafından CFO ve diğer meslektaşlarını taklit eden bir deepfake konferans çağrısıyla ikna edilene kadar devam etti. Bu gerçekçi dijital etkileşim, çalışanı fon transferini başlatmaya ikna etti.

Olayın Ardından ve Soruşturma

Hong Kong’daki beş farklı banka hesabına toplam 15 transfer yapıldı. Şirketin yöneticileri dolandırıcılık faaliyetini fark edip yetkililere haber verene kadar bir hafta geçti. Soruşturma devam ederken henüz herhangi bir tutuklama bildirilmedi. Dolandırıcının, çalışanların ikna edici dijital kopyalarını yaratma yeteneği, deepfake görüntülerinin oluşturulmasında kullanılan çevrimiçi olarak halka açık ses ve video materyallerine atfedildi.

Bazıları yapay zekanın insanlığı ezip geçme potansiyel tehdidinden korkarken, açıkça görülen gerçek tehlike, bu teknolojiyi kötüye kullanan insan suçlularla ilgilidir. Bu olay, özellikle şüpheli dijital iletişimler içeren sofistike dolandırıcılıklar karşısında uyanık olmanın önemini keskin bir şekilde hatırlatmaktadır.

Yapay zekanın kötüye kullanımıyla ilişkili riskler, artan siber güvenlik önlemleri ve farkındalığın büyüyen ihtiyacını vurgulamaktadır. Hırsızlık sadece önemli bir maddi kaybı temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda kötü niyetli aktörlerin elinde ortaya çıkan teknolojilerin sunduğu zorluklar konusunda bir uyarı işareti olarak da görülebilir.

  • Hong Kong’daki şirket deepfake dolandırıcılığına uğradı.
  • 25.6 milyon dolarlık kayıp ve soruşturma devam ediyor.
  • Yapay zeka kötüye kullanımı büyük riskler taşıyor.
Bizi Facebook ve Twitter ( X ) hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.
Web’s Editör
Web’s Editör
Web'in Dijital Sesi sloganıyla 2020 yılından bu yana yayın yapan websesi.com, teknoloji haberleri, trend teknolojik gelişmeler, oyunlar, girişim hikayeleri ve dünya çapında ses getiren her konuda seni bilgilendirmek için burada.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POPÜLER İÇERİKLER