Yemek Nasıl Yapılır ve Nasıl Hazırlanır? Başlangıç ​​Kılavuzu

Yemek Nasıl Yapılır
Yemek Nasıl Yapılır

Yemek Nasıl Yapılır? Yemek hazırlığı, tüm öğünleri veya öğünleri planlamadan önce hazırlama konseptidir. Çok zaman kazandırdığı için özellikle meşgul insanlar arasında popülerdir. Elinizde önceden hazırlanmış yemeklerin olması da porsiyon boyutlarını azaltabilir ve beslenme hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu şekilde, özellikle bunaldığınızda veya bitkin olduğunuzda, TV yemekleri veya paket servis gibi sağlıksız seçimlerden kaçınacaksınız.

Ve ne yiyeceğinizi önceden belirlemenizi gerektirdiğinden, yemek hazırlığı uzun vadede daha besleyici yemek seçimlerine yol açabilir. Popüler inanışın aksine, yemek hazırlamanın birçok yolu vardır – bunların hepsi gelecek hafta için tüm Pazar öğleden sonrasını pişirmeyi içermez. En uygun yöntemi seçebilirsiniz.

Yemek Nasıl Hazırlanır
Yemek Nasıl Hazırlanır

Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: McDonalds Big Mac Kaç Kalori var


Yemek Nasıl Yapılır ve Hazırlanır Hazırlamanın Farklı Yolları

Önümüzdeki hafta yemek pişirmenin hafta sonunuzun çoğunu alacağını düşünebilirsiniz. Ancak pazar öğleden sonraları mutfakta beklemek zorunda değilsiniz çünkü yemek hazırlamanın birden fazla yolu var. Herkes yemek hazırlamanın doğru yolunu bulabilir. Yemek hazırlamanın en popüler yolları şunlardır:

 • Önceden hazırlanan yemekler: Önceden pişirilmiş, yemek zamanlarında soğutulabilen ve yeniden ısıtılabilen tam yemekler. Bu, özellikle akşam yemekleri için kullanışlıdır.
 • Toplu pişirme: Belirli bir tarifin büyük partiler halinde yapılması. Ardından sonraki birkaç ay içinde dondurulması ve yenmesi için ayrı bölümlere ayrılması. Bunlar popüler sıcak öğle veya akşam yemeği seçenekleri sunar.
 • Bireysel porsiyonlu öğünler: Taze öğünler hazırlamak ve bunları, buzdolabında muhafaza edilmek. Sonraki birkaç gün içinde yenilmek üzere, alın ve tüketilen porsiyonlar halinde porsiyonlara ayırmak. Bu özellikle hızlı öğle yemekleri için kullanışlıdır.
 • Pişirmeye hazır malzemeler: Mutfakta pişirme süresini kısaltmanın bir yolu olarak belirli yemekler için gerekli malzemeleri önceden hazırlamak.

Sizin için en iyi olan yöntem, hedeflerinize ve günlük rutininize bağlıdır. Örneğin, sabah rutininizi basitleştirmek istiyorsanız, önceden hazırlanmış bir kahvaltı en iyi sonucu verebilir. Öte yandan, büyük miktarlarda pişmiş gıdaları buzdolabında saklamak özellikle geceleri kısıtlı vakit geçirenler için faydalıdır. Farklı yiyecek hazırlama yöntemleri de durumunuza göre karıştırılabilir ve eşleştirilebilir. Önce en çekici yöntemi seçin ve ardından sizin için en iyi olanı belirlemek için yavaş yavaş diğer yöntemleri deneyin.

Doğru Sayı ve Çeşitteki Yemekleri Seçmek

Yapacak bir yemek seçerken, zaten bildiğiniz sınırlı sayıda tarifle başlamak en iyisidir. Bu, yemek planlamasına geçişinizi kolaylaştıracaktır. Ancak, hafta boyunca sadece bir tarif seçmekten kaçınmak da önemlidir. Bu çeşitlilik eksikliği, can sıkıntısına ve vücudunuza ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayamamaya neden olabilir. Bunun yerine, kahverengi pirinç. Kinoa veya tatlı patates gibi çeşitli karmaşık karbonhidratların yanı sıra farklı sebzeler ve protein açısından zengin yiyecekleri seçmeyi deneyin. Karışıma vejetaryen veya vegan yemekler eklemek, çeşitlilik katmanın bir başka yoludur.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Muzda Kaç Kalori Var


Yemek Pişirme Süresi Nasıl Hesaplanır / Zaman Kazanma

Çok az insan mutfakta yemek hazırlamak için saatler geçirmeyi dört gözle bekler. Bu sadece doğaldır, çünkü yemek hazırlamanın ana motivasyonu pişirme süresini azaltmaktır. Aşağıdaki yöntemler, hazırlama ve pişirme süresini basitleştirmeye yardımcı olacaktır. Eğer bir yemek pişirme süresini minimum zamana indirmek istiyorsanız aşağıda ki listeye bağlı kalın.

 • Tutarlı Bir Programa Bağlı Kalın!
 • Doğru Tarif Kombinasyonunu Seçin!
 • Hazırlık ve Pişirme Sürelerinizi Düzenleyin!
 • Alışveriş listesi yapmak!
Yemek Pişirme Süresi
Yemek Pişirme Süresi

Yemek İçin Saklama Kabı

Yiyecek saklama kaplarınız harika veya vasat bir yemek arasında fark yaratabilir.

İşte bazı websesi önerileri:

 • Pişirmeye hazır malzemeler için hava geçirmez kaplar: Yıkanabilir, yeniden kullanılabilir. Silikon torbalar ve paslanmaz çelik kaplar, malzemeleri gevrek ve yiyecekleri taze tutmak için mükemmeldir.
 • BPA içermeyen mikrodalgaya uygun kaplar: Bunlar hem kullanışlı hem de sağlığınız için daha iyi. Pyrex cam eşyalar veya katlanabilir silikon kaplar bazı iyi seçeneklerdir.
 • Dondurucu için güvenli kaplar: Bunlar, dondurucu yanmasını ve besin kayıplarını sınırlayacaktır. Geniş ağızlı kavanozlar, yiyeceklerin donarken genişleyebilmesi için en az 1 inç (2,5 cm) üst boşluk bıraktığınız sürece idealdir.
 • Sızdırmaz, bölümlere ayrılmış kaplar: Bunlar, malzemelerin son dakikada karıştırılmasını gerektiren öğle yemekleri veya yemekler için idealdir. İyi bir örnek, bento öğle yemeği kutularıdır.
Yemek İçin Saklama Kabı
Yemek İçin Saklama Kabı

En iyi Yemek Nasıl Hazırlanır ve Yapılır?

Bir haftalık yemek hazırlamak, özellikle yeni başlayanlar için göz korkutucu olabilir. Ama zor olmak zorunda değil. Aşağıda yemek hazırlama sürecinizi kolaylaştırmak için adım adım basit bir kılavuz bulacaksınız.

 1. Tercih ettiğiniz yemek hazırlama yönteminizi seçin: Bu aynı zamanda yöntemlerin bir kombinasyonu olabilir ve yaşam tarzınıza ve beslenme hedeflerinize dayanmalıdır.
 2. Bir programa bağlı kalın: Yemek planlamanızı yapmak , market alışverişi yapmak ve yemek pişirmek için her hafta bir gün seçin .
 3. Doğru öğün sayısını seçin: Takviminizi ve hafta için planladığınız restoran yemeklerini aklınızda bulundurun.
 4. Doğru tarifleri seçin: Çeşitlilik ve hazırlama yöntemlerine dikkat edin. Başlarken, zaten bildiğiniz tariflere bağlı kalın.
 5. Market alışverişi için harcadığınız zamanı azaltın! Süpermarket departmanları tarafından düzenlenen bir market listesi yapın veya market alışverişi için çevrimiçi alışveriş yapın.
 6. Mutfakta daha az zaman geçirin: Pişirme sürelerine göre önce hangi yemekleri pişireceğinizi seçin.
 7. Yemeklerinizi saklayın: Güvenli soğutma yöntemleri ve uygun kaplar kullanın. 3-4 gün içinde yemeyi planladığınız yemekleri soğutun, ardından geri kalanını etiketleyin ve dondurun.
En iyi Yemek Nasıl Hazırlanır
En iyi Yemek Nasıl Hazırlanır

Yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçmek için “yorumlarda sorularınızı belirtin. Yemek Nasıl Yapılır? sorunuzu da bu şekilde yanıtlamış oluruz. bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz. Ayrıca Diğer Gündem Haberleri Bültenimize de Göz gezdirmenizi İsteriz.


Ayrıca şu Haberimizi de Okuyunuz: Breaking Bad Kaç Bölüm


Bu içeriğe oy verin!