2022’nin En Büyük Oyun Haberleri Rehberimiz Hazır!

EA FİFA

Oyun haberleri açısından içinde bulunduğumuz yıl dop dolu geçti. 2022 yılı GTA 6 Sızıntısı, PS5 fiyat artışı, Netflix oyun sektörüne girme haberi ve E3 geri dönüyor gibi bir çok büyük haberler ile geçti. Oyun sektörü açsından dolu dolu geçen bir yıl yaşadık. Sonuç olarak bu haberleri sizler için derledik ve bir araya getirdik.

Dev Satın Almalar 2022 Yılına Damga Vurdu

Oyun piyasasında bir çok şirket hareketli bir yıl geçirdi. Tüm zamanların en büyük satın almaları bu yıl oldu. Ki hala devam ediyor. İnanılması güç ama 2022 yılı içinde toplamda 150 milyar dolardan fazla satın alma olayı yaşadık. Örneğin Microsoft’un, Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alması bu yılın en etkili satın alma haberi olmuştu. Ardından Sony, Bungie’yi 3,6 milyar dolara satın aldı. The New York Times, viral kelime oyunu Wordle’ı yedi rakamlı bir ücret karşılığında satın aldı. Tüm bunlar oyun piyasasında dev yankılar uyandırdı.

Dark House, Deus Ex ve Tomb Raider gibi Square Enix serileri, Yüzüklerin Efendisi serisi ve daha bir çok satın alma haberleri sayabiliriz.

Oyun Geliştiricilerinin Ukrayna’ya Destek Toplaması

Savaş kötü yüzünü bu defa Ukrayna-Rusya çatışmasında gösterdi. Putin ve askeri güçlerinin işgaline yanıt olarak EA, CD Projekt, Epic, Activision Blizzard ve daha bir çok şirket Rusya’da oyunlarını satmayı durdurdu. Ayrıca Ukrayna’ya yüklü miktarda bağışlar toplandı.

Elden Ring Oyunu Büyük Çıkış Yakaladı

Bloodborne ve Dark Souls stüdyosu From Software’in en son oyunu Elden Ring, Şubat ayının sonunda çıktı. Kısa sürede çok fazla satış yaptı. Oyun eleştirmenler tarafından çok beğeni toplayan oyun, 18 milyon sattı.

Elden Ring

EA Şirketi ile FIFA’dan Ayrılık

EA ve FIFA’nın futbol video oyunları için onlarca yıllık ilişkisini yine bu yıl bitirdi. FIFA’nın, EA’nın FIFA adını kullanmaya devam etmesi için 1 milyar dolarlık devasa bir ücret istediği ortaya çıktı. Oyun yayıncısının öylece çekip gitmeyi seçmesi ise şaşırttı.

EA FİFA

GTA 6 Sızıntısı Haberi

Rockstar Games, bir sonraki Grand Theft Auto oyununun ilk görüntülerini ve video görüntülerini sızdırdı. GTA 6 sızıntısı haberimizde de anlattığımız üzere bir bilgisayar korsanı tarafından şirketin dosyaları kamuoyuna sızdırıldı. O şahıs güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

GTA 6
GTA 6

Microsoft ve Sony Konsol Satışlarına Hızlı ve Tam Kapasite Karşılık Verdi

Microsoft ve Sony bu yıl Xbox ve PlayStation konsollarına olan talebi daha iyi karşılayabildi. Nintendo, Switch konsolu toplam satışlar açısından her ikisini de geride bırakarak ayak uydurmaya devam etti. Yani 2022 yılı konsol satışlarında daha iyi geçti.

PS5

PS5 Fiyat Artışı Oyunseverleri Üzdü!

Amerika hariç diğer tüm ülkelerde PS5 fiyatı arttı. Kanada, Avrupa, Birleşik Krallık, Avustralya ve diğer yerlerdeki alışveriş yapanlar, üretim maliyetlerini artıran küresel ekonomik ortam nedeniyle artık daha fazla ödemek zorunda kaldı. Artan maliyetler (pandemi etkileri) artış nedenini oluşturdu.

Konsol

E3 2022’de Resmi Olarak Veda Etti

Eğlence Yazılımları Derneği E3 2022’de veda etti. ESA daha önce pandemi nedeniyle E3’ün 2022’de yüz yüze bir bileşeni olmayacağını söylemişti. Ancak bu duyuru dijital unsurun da olmayacağı anlamına geliyordu. Ancak ESA, E3’ün 2019’dan bu yana ilk yüz yüze etkinliği için 2023’te Los Angeles’a döneceğini doğruladı.

E3

Oyun Geliştiricileri Artık Sendikalaşmak İstiyor!

Video oyun endüstrisi büyük ölçüde sendikalaşmada geri kaldı. Bu yıl ki sendikalaşma girişimleri hiç olmadığı kadar büyük adımlar ile inşaa edilmeye başlandı.

Netflix Oyun Sektörüne Girdi

2022’de Netflix Games for mobile lansmanıyla şirket oyun sektörüne adım attı. Netflix oyun haberimizi ayrıca detaylı inceleyebilirsiniz.

Oyun haberleri olarak bu yıla damga vurdu. Netflix dijital platform olarak artık oyun sektöründe!

Netflix Oyun
Netflix Oyun

Bu içeriğe oy verin!